Schalke 04 ile Avrupa futbolunun vitrine çıkan, ardından Bayern Münih'e transfer olan Hamit Altıptop, başarılı performansının karşılığını Real Madrid'i transfer olarak almıştı. Ancak Hamit burada umduğunu bulamayınca arayışa girmiş ve 2012-13 sezonu başında Galatasaray'a 4 yıllık imza atmıştı.

Sarı kırmızılı takımdaki ilk sezonunda 40 maça çıkan ve şampiyonluk yaşayan Hamit, 2. sezonunu ise sakatlıklarla boğuşarak geçirdi. Galatasaray'daki 2. şampiyonluğunu yaşadığı geçen sezon 32 maçta sahada olan Hamit için bu sezon büyük önem taşıyordu. 33 yaşındaki oyuncunun Galatasaray'daki geleceği bu sezonki performansına bağlıydı.

Ancak sezon başı 4 hazırlık maçına çıkan ve ardından sakatlanan Hamit'in Galatasaray'daki son sezonu bununla sınırlı kaldı.

Hamit uzun süren sakatlığının ardından ligin son haftalarına yetişmeyi umarken; idmanda ayağının kırılmasıyla hiç resmi maça çıkmadan sezonu, dolayısıyla da Galatasaray'daki kariyerini kapattı.
 
Dün yapılan idmandaki bir ikili mücadele sırasında sağ ayak bileğine aldığı darbe sonucu sakatlanan Hamit Altıntop’un ayak bileğinde darbeye bağlı posterior malleol kırığı oluştuğu tespit edildi.
 
Yaşadığı talihsiz sakatlık sonrası Hamit Altıntop sezonu kapattı.

Galatasaray'da sözleşmesi bu sezon sonu bitecek olan Hamit ile vedalaşılmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Hamit'in sözleşmesi, 2015-2016 sezonu için 2.750.000 EUR sabit transfer ücreti ve 25.000 EUR maç başı ücreti içeriyordu.