Hangisi Türkiye'nin grubuna gelecek?

Cebelitarık ve Kosova’nın FIFA’daki ve 2018 Dünya Kupası elemelerindeki durumları 12-13 Mayıs’ta Meksika’da toplanacak FIFA Genel Kurulu’nda netleşecek. İki ülke takımı da 2018 Dünya Kupası elemelerinde Türkiye'nin grubuna düşebilecek.

Ntvspor 11.05.2016 - 16:24

Hangisi Türkiye'nin grubuna gelecek?

FIFA Genel Kurulu, Cebelitarık ve Kosova’nın üyelik statülerini 13 Mayıs Cuma günü oylayacak. FIFA Konseyi’nin 10-11 Mayıs toplantılarında bu iki ülkenin FIFA’nın 210 ve 211’inci üyeleri olarak tanınmaları yönünde tavsiye kararı çıktı. Konsey, iki ülkenin FIFA Kongresi’nde üyeliğe kabulleri halinde 2018 Dünya Kupası elemelerine alınmaları ve UEFA’nın bu takımları elemelere entegre etmesini onayladı. Cebelitarık’ın CAS kararı sonrası üyeliğe kabulünde sorun görünmüyor. Ancak Kosova’nın UEFA’daki oylamayı 28-24 geçebilmiş olması nedeniyle FIFA’daki oylamasının sonucunu kestirmek zor.

Cebelitarık ve Kosova’nın üyelikleri kabul edilirse 2018 eleme gruplarında özel maç statüsünde bulunmaları da gündemden çıktı. İki ülke puanlamaya dahil resmi maçlar oynayacaklar. Bu durumda ihtimaller şöyle:

1: İlk olasılık; Kosova’nın Türkiye’nin yer aldığı I Grubu’na, Cebelitarık’ın da H Grubu’na eklenmesi; böylece 9 grubun da 6’şar takımlı olmaları. Bu olasılıkta 2018 ev sahibi Rusya’nın H Grubu takımlarıyla oynayacağı hazırlık maçları zora gireceğinden Rusya’ya belki de takımlarla ayrı bir hazırlık maçı programı belirlenebilir.

2: İkinci olasılık; Rusya’nın H Grubu’ndaki hazırlık maçı programının bozulmaması ve Türkiye’nin yer aldığı I Grubu’nun 7 takıma çıkması.

3: Bir ihtimal de Kosova’nın üyeliğinin kabul edilmeyip bu ülkenin CAS Sürecini başlatması. Bu durumda da Rusya’nın H Grubu’nda özel maç statülü konumu sürecek ve sadece Cebelitarık Türkiye’nin yer aldığı I Grubu’na eklenecek.

Sayfa Yükleniyor...