NASCAR Sprint Kupası Serisi'nde mücadele veren pilotlar, sezonun 9. yarışı için Alabama'da buluştu. Talladega Pisti'nde 2 seri rekoru kırıldı. Yarış boyunca 29 pilot ilk sıraya geçme şansı yakaladı. liderlik tam 88 defa el değiştirdi. Talladega'da büyük kazalar da yaşandı.

84. ve 190. turlarda otomobiller birbirine girdi. 183. turda çarpışan Jeff Gordon ile Scott Speed, Jeff Burton'ı da kendileriyle birlikte sürükledi. Pol pozisyonundan start alan, son 4 sezonun şampiyonu Jimmie Johnson da 196. turda Greg Biffle ile çarpıştı.

Kevin Harvick yarışın her yeniden başlayışında biraz daha ilerledi. Sonuncusunda üçüncü sıradaydı ve son metrelerde lider Jamie Mcmurray'i de geçerek zafere ulaştı. Richard Childress, takımının amerikalı pilotu, Mcmurray'i saniyenin sadece binde 11'i farkla geride bıraktı. Harvick böylece, 115 yarış süren galibiyet hasretine son verdi. 34 yaşındaki sürücü, 3 yıl önceki Daytona 500'den beri yarış kazanamıyordu.

Bu yılki Daytona 500'ün galibi Mcmurray yarışın ikincisi oldu. Juan Pablo Montoya üçüncü sırayı aldı. Jimmie Johnson ise, 31. sırada kalmasına karşın şampiyona liderliğini korudu.