Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'dan Federasyon'a tepki

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'dan federasyonun mali kriterlerle ilgili açıklamalarına tepki geldi. Yayın ihalesi nedeniyle kayba uğradıklarını söyleyen Yıldırım, "Havuz bozulur" mesajı verdi. Yıldırım Passolig sistemini de eleştirdi.

Ntvspor 09.01.2015 - 00:49

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'dan Federasyon'a tepki

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, 1 Milyon üye projesi kapsamında ziyaret ettiği Kapalıçarşı'da basın mensuplarının gündemle ilgili sorularını yanıtladı.

Yeni yabancı kuralıyla ilgili  değerlendirmeyi önümüzdeki günlerde basın toplantısı düzenleyerek yapacaklarını söyleyen Yıldırım'ın hedefinde mali kriterler vardı.

Yıldırım, federasyonun önümüzdeki sezondan itibaren sert tedbirler alacağını açıklamasına yayın ihalesinden gönderme yaparken havuzdan çıkarız tehdidinde bulundu.

Fenerbahçe'nin havuzdan 35 milyon dolar para aldığını söyleyen Yıldırım, "Fenerbahçe kulübü havuzda olmasa, dışarıda birine satsa 2010 yılında 125 milyon Dolar verdiler. Bugün de en azından 125-150 milyon Dolar'dır. Aldığı para 35 milyon  Dolar'dır. Arada en azından 80 milyon Dolar fark var. Bu aradaki farkı ya Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ya da devlet öder. Bir taraf öder. Ödemezse oyun bozulur. Mali kriter tutmaz. Beni serbest bırakacaksın, ben istediğim yere televizyon hakkımı satacağım, oradan gelen gelirle de mali kriteri tamamlayacağım" dedi.

PASSOLİG SİSTEMİNİ ELEŞTİRDİ 

Aziz Yıldırım, Passolig sistemini de eleştirdi ve kulüp gelirlerinin düştüğünü belirterek, "Geçen sene, yıl sonuna kadar stat gelirleri 30 ile 40 trilyona yakın bir rakamdı ve 32 bin kombinem vardı. Bu sene 20 bin kombine var ve yüzde 50 azaldı. Sebebi Passolig" ifadelerini kullandı. 

"UEFA ÖNCE BENİM PARAMI ÖDEYECEK" 

Aziz Yıldırım, UEFA'dan da alacaklı olduklarını dile getirerek, "UEFA bize ceza veremez. Önce benim paramı ödeyecek" ifadelerini kullandı.

UEFA kriterlerinden bahsedildiğini anlatan Yıldırım, UEFA'nın Fenerbahçe Kulübü'ne borcu olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Kulüplerin UEFA'da hep borcu yok, alacağı da var. UEFA'dan 1,5 yıldır Şampiyonlar Ligi'ne katılımdan dolayı alacağımız olan 2 milyon 100 bin avroyu alamadık, alamıyoruz. UEFA bize ceza veremez. UEFA önce benim paramı ödeyecek. UEFA'ya Roberto Carlos konusunda müracaat ediyorum. Anlaşma yapıyorum, giderken 'ben 1 milyon dolar Fenerbahçe'ye para ödeyeceğim, bunun karşılığında bonservisimi alıp gideceğim' diyor. UEFA bizim lehimize karar veriyor, sonra kararı durduruyor. Hiçbir işlem yapmıyor, bekliyor. Benim UEFA'dan alacaklarım var. Önce UEFA kriterlere uyacak. Herkes UEFA kuralı, TFF kuralı diyor. Kural yok kardeşim, kuralı olabilmesi için önce bunların kulüplerin alacağını ödemesi lazım."

Aziz Yıldırım, takım performansını da değerlendirdi. Sezonun ilk yarısını normal karşıladıklarını söyleyen Fenerbahçe başkanı, Emenike ve Diego için herhangi bir teklif almadıklarını iki oyuncunun da takımda kalacağını sözlerine ekledi.

Sayfa Yükleniyor...