"Hedefimiz madalya"

33. Avrupa Kadınlar Basketbol Şampiyonası Eleme Grubu'nda mücadele edecek A Milli Takım oyuncuları hedeflerini açıkladı.

14.05.2010 - 21:24

"Hedefimiz madalya"

33. Avrupa Kadınlar Basketbol Şampiyonası Eleme Grubu'na hazırlanan (A) Milli Takım oyuncuları, değerlendirme toplantısında bir araya geldi.

Ataköy Sheraton Otel'de gerçekleştirilen toplantıya, Basketbol Federasyonu Bayan Basketbolundan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Jülide Sonat, Kadın Milli Takımlar Koordinatörü Füzen Sönmez, Milli Takım Menajeri Canan Erdoğan, antrenör Ceyhun Yıldızoğlu ve oyuncular katıldı.

Toplantıda 2011 yılında düzenlenecek Avrupa Şampiyonası için hazırlanan kamp takvimi açıklandı. Sezonu erken kapatan oyuncular, 16 Haziran'da kamp çalışmalarına başlayacak.

9 ümit milli takım oyuncusu ve Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi play-off finalinde karşılaşan Fenerbahçe ile Galatasaraylı oyuncuların 23 Haziran'da kampa katılacağı bildirildi.

Basketbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Jülide Sonat, hazırlık döneminde yeterli zamanları olduğu için geniş bir kadrodan oyuncu seçimlerini yaptıklarını belirterek, ''Grubumuzdan rahatlıkla çıkabileceğimizi düşünüyorum. Geçtiğimiz yılki gibi talihsiz sakatlıklar yaşamamayı diliyoruz. Teknik kadromuz iyi ve çok da yetenekli oyuncularımız bulunuyor. Son derece iyi bir hazırlık dönemi geçireceğiz. Yola çıkış hedefimiz, Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda madalya almak ve olimpiyat oyunlarına katılacak takımın iskeletini oluşturmak. Bu hazırlık dönemi bizim için çok önemli. Ama bizim yerimiz eleme grupları değil. Bizim bundan sonraki hedefimiz Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda madalya kazanmaktır'' diye konuştu.

Oyuncuların kariyerleri boyunca milli takımda oynamak için büyük bir istek içerisinde olduğunu kaydeden Sonat, ''Milli takım oyuncuyu geliştirdiği bir yer olduğu için bunun sonuçları ligimize olumlu şekilde yansıyacaktır. Oyuncularımız o kadar süredir birlikteler ki onlara elimizden geldiğince olumlu bir ortam hazırlamaya çalışıyoruz. Aşağı yukarı 16 yıldır ben bu oyuncularla beraberim. Çok iyi bir milli takımımız olduğunu düşünüyorum'' dedi.

Milli takım antrenörü Ceyhun Yıldızoğlu ise iki grup halinde milli takımı toplamayı kararlaştırdıklarını vurgulayarak, ''16 Haziran'da sezonu erken bitiren arkadaşlarla toplanacağız. 10 günlük çalışmanın ardından Sırbistan ile ikili temas maçları oynayacağız. Sonra da diğer oyuncuların katılmasıyla tam takım halinde çalışmaya başlayabileceğiz. Oyuncuların en azından yüzde 60-70 hazır olarak gelmelerini bekliyoruz. Çünkü burada uzun bir kamp dönemi geçirmeyeceğiz. Bu şekilde gelirlerse biz de burada kondisyoner arkadaşlarımızla beraber diğer eksikleri tamamlarız ve daha çok taktik çalışmalar yaparız'' diye konuştu.

Sakatlık sorunu yaşayan oyuncuların bulunduğunun altını çizen Yıldızoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bu yıl Avrupa Şampiyonası Eleme Grubu maçları oynayacağız. Bundan önceki elemelerde sadece bir mağlubiyet ile grup lideri olmuştuk. Hedefimiz yine Avrupa şampiyonalarının değişmez takımı olmak ve her zaman dünya şampiyonaları ile olimpiyat oyunlarına katılabilmek. Jenerasyon kaybı yaşayabiliriz. Basketbolu bırakan oyuncular olabilir. Milli takımdan ayrılan oyuncular olabilir, ama biz hedefimizden hiçbir zaman geri adım atmak istemiyoruz. Türkiye'ye gelen oyuncular itibariyle Rusya'dan sonra Avrupa'nın en değerli liglerinden biri olduğumuzu söyleyebilirim. Benim en büyük hayalim şampiyonu belirleyecek oyuncuların Türk olmasıdır. Birsel Vardarlı bu yıl sıra dışılığı yarattı ve Fenerbahçe'nin şampiyon olmasında en önemli etken oldu diye düşünüyorum. Benim aklımda kalan tek şey Birsel'in sıra dışı oynadığı ve bu oynadığı basketbolla her yerde oynayabileceğini göstermesiydi. WNBA'de de oynayabileceğini, takımını Olimpiyat Oyunları'na götürebileceğini, Dünya Basketbol Şampiyonası'na taşıyabileceğini ya da Avrupa Ligi şampiyonluğu için büyük katkı sağlayabileceğini gösterdi.''

OYUNCULARIN GÖRÜŞLERİ
(A) Milli Takım aday kadrosunda yer alan oyuncular da iyi bir kamp dönemi geçirmeyi hedeflediklerini dile getirdiler.

Milli takım kaptanı Nevriye Yılmaz, güzel bir döneme girdiklerini ve amaçlarının 2011 Avrupa Şampiyonası'na katılmak olduğunu belirterek, ''Eleme Grubu'nda oynayacağımız rakiplerimiz zayıf olduğu için lider olmamız gerekiyor. Bizim seviyemizde olan rakipler değiller. Hedeflerimiz çok büyük olduğu için bu takımlardan daha iyi durumdayız. Sakatlık sorunu yaşamazsak gruptan çıkacağımızı düşünüyorum'' derken, Yasemin Horasan ise önlerinde 30 ile 45 günlük bir zaman dilimi olduğunu vurgulayarak, ''Avrupa Basketbol Şampiyonası eleme grubu karşılaşmaları bizim için önemli. Bu nedenle uzun bir hazırlık dönemi geçireceğiz. Gruptan lider olarak çıkacağımızı düşünüyorum'' diye konuştu.

Milli takımın tecrübeli oyuncusu Esmeral Tunçluer ise yeni bir başlangıç yapacaklarını, 2011 Avrupa Şampiyonası'nda ilk 5 içinde yer almayı umduklarını söyledi.

Haziran sonunda başlayacak kampta oyuncuların kadroda kalabilmek için büyük bir performans sergileyeceğinin altını çizen Nihan Anaz da ''Haziran sonunda kamp başlıyor ve kadro da temmuz ortası gibi belli olacak. Yine Avrupa Şampiyonası’na katılabilmek için mücadelemizi ortaya koyacağız'' dedi.

KADRO
Antrenörlüğünü Ceyhun Yıldızoğlu'nun yaptığı milli takımın aday kadrosunda şu oyuncular bulunuyor:

Nevriye Yılmaz, Esmeral Tunçluer, Birsel Vardarlı, Nevin Nevlin (Fenerbahçe), Nilay Yiğit, Yasemin Horasan, Tuğba Palazoğlu, Bahar Çağlar, Yasemen Saylar (Galatasaray), Sariye Gökçe (Mersin Büyükşehir Belediyesi), Naile İvegin, Tuğba Taşçı, Melek Bilge, Gonca Karataş (Beşiktaş Cola Turka), Gamze Takmaz (BOTAŞ Spor), Nihan Anaz, Esra Ural (Panküp Kayseri Şeker), Kübra Siyahdemir, Gökçe Doğan (Tarsus Belediyesi), Gizem Yavuz, Mehtap Gezer, Bahar Yapar, Deniz Çolakoğlu, Yelda Kavazoğlu (İstanbul Üniversitesi), Gülşah Akkaya (Samsun Basketbol), Meriç Banu Yenal, Ceyda Kozluca (Kocaeli Büyükşehir Belediye Kağıtspor), Damla Gezgin (Çankaya Üniversitesi), Özge Yavaş (Antalya Koleji), Tuğçe Canıtez (North Idaho College).

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...