Helvacı: 313 milyon TL'lik borç yanıltıcı

Galatasaray Kulübü İkinci Başkanı Mehmet Helvacı, kulübün borcu olarak ortaya çıkan 313 milyon TL’lik borcun yanıltıcı olduğunu, borç-alacak farklarının bu kadar yüksek olmadığını söyledi.

08.04.2009 - 16:19

Galatasaray Kulübü'nün aylık olağan Divan Kurulu toplantısı, Galatasaray Lisesi'nde yapıldı.Divan Kurulu Başkanı İrfan Aktar'ın yönetiminde gerçekleştirilen toplantıya, kulüp yönetim kurulu adına ikinci başkan Mehmet Helvacı, üyeler Ahmet Dedehayır, Sinan Kılıç ve Nejat Uygur katıldı.Toplantının başında üyelere bilgi veren İrfan Aktar, 2008 yılında üyelerle ilgili kulübe yapılan itirazlar üzerine kurulan komisyonun, gelecek ayki toplantıda raporunu sunacağını söylerken, Galatasaray Bayan Basketbol Takımı'nın FIBA Bayanlar Avrupa Kupası final rövanş maçında desteklenmesini istedi.Galatasaray Kulübü Başkanı Adnan Polat'ın katılmadığı toplantıda, üyelere hitaben ikinci başkan Mehmet Helvacı konuştu. İlk olarak inşaatında sıkıntı yaşanan yeni stat konusuna değinen Helvacı, ''Stadımızda beklemediğimiz bazı aksaklıklar oldu, ama bu hafta itibariyle çalışmaların az da olsa yeniden başladığını, kredi işlemlerinin de sağlıklı yürüdüğünü tespit ettik. Pazarlama faaliyetlerine, planladığımız gibi bu ay içinde başlayacağız'' dedi.Yeni stadı 2010-11 sezonundan itibaren kullanmaya başlayacaklarını yineleyen Helvacı, kulübün borcu olarak ortaya çıkan 313 milyon TL'nin de yanıltıcı olduğunu ifade ederek, ''Bu rakam, Divan Kurulu komisyonunun tespiti. Borç-alacak farkımız bu kadar yüksek değil. Teknik bazı zorunluluklardan kaynaklanan bazı rakamlar ekleniyor ve nihai rakam bundan dolayı artıyor. Yoksa bizim bu dönemde yapmış olduğumuz tasarruflarla, borcumuzda azalma var. Zannedildiği gibi bir borç sarmalı yok'' diye konuştu.Yönetimin isabetsiz transferler yaptığı şeklindeki yorumlar için, ''Oyuncunun kimyasıyla, takımın kimyası uyuşmadığı takdirde, oynatmak mümkün olmuyor. Bu sezon yapılan transferlere bakıldığında da zaten hiçbiri için olumsuz bir beyan görülmemiştir'' diyen Helvacı, eldeki aktif kaynakları nakde çevirmek için çalışmaların sürdüğünü, Futbol A.Ş. ile Sportif A.Ş.'nin birleştirilmesi ve Riva arazisinin değerlendirilmesi projelerinin de devam ettiğini açıkladı.        

''DERBİ MAÇI KAZANACAĞIMIZA İNANIYORUM''
Mehmet Helvacı, hafta sonu ezeli rakipleri Fenerbahe ile yapacakları derbi maçı kazanacaklarına inandığını söyledi.
        
Spor yaparken kaybedilebileceğini, ancak kaybetmek ile yenilmenin farklı şeyler olduğunu ifade eden Helvacı, ''Derbi maçı kazanacağımıza inanıyorum. Takımımız bunu yapacak güçte'' dedi.

Karşılaşmada iyi bir oyun olmasını istediklerini kaydeden Helvacı, özellikle fair-play vurgusu yaparak, ''Seyircilerimizin de küfür etmeden takımımızı desteklemelerini istiyoruz. Bu maçı da aldıktan sonra şampiyonluk  yolunda ilerliyor olacağız. Sahamızın kapatılmasını istemezler. Dikkat ederlerse seviniriz'' şeklinde konuştu.

Lincoln'ün, Fenerbahçe karşısında sahada olup olmayacağı sorusuna Helvacı, ''Bunun cevabını hoca verir. Kendisine sonsuz güveniyor ve destekliyoruz. En doğru seçimi yapacağından eminiz'' yanıtını verdi.Öte yandan, yönetim kurulu üyesi Sinan Kılıç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile yaptıkları görüşmeler sonucunda, metro hattının inşaatı tamamlanmadan Aslantepe'deki stada bağlanacağının sözünü aldıklarını anlattı.        

FUTBOL ŞUBE YÖNETİMİNE ELEŞTİRİLER
Galatasaray Kulübü Futbol Şubesi yönetimi, Divan Kurulu toplantısında üyeler Vakur Dağdeviren ve Mehmet Bilen tarafından eleştirildi.

Yönetim kurulunun, yönetici yetiştirme yeri değil, kendisini ispat etmiş kişilerin idarecilik yapmaları gereken yerler olduğunu söyleyen Vakur Dağdeviren, hedeflerin küçültüldüğünü savundu.
        
Belçika'nın başkenti Brüksel'de yaşadığını ve birçok menajerlik şirketinin merkezinin de burası olduğunu dile getiren Dağdeviren, ''Zaman zaman menajerlerle görüşmelerim de oluyor. Tabii ki Galatasaray'la olan bağımı bilmiyorlar. Menajerler, Galatasaray'ı iyi müşteri olarak gördüklerini ve bu kulüpten iyi para kazandıklarını söylüyorlar, ancak futbolcuların idari ve profesyonel kadrodan şikayetçi olduklarını ve futboldaki başarısızlığın bundan kaynaklandığını da belirtiyorlar'' ifadelerini kullandı.
        
Mehmet Bilen ise konuşmasında sarı-kırmızılı kulübün giderek artan borçlarının, isabetsiz yabancı futbolcu transferlerinden kaynaklandığını savunarak, ''Galatasaray, Türkiye'nin en pahalı takımı, ama lider olan Sivasspor. Futbol yönetimindeki bu zayıf performansa nasıl geldik? Menajerlerin, yöneticilerimizi yanlış yönlendirdiklerini gözlemlemekteyiz. Çok daha kaliteli bir futbol şube yönetimi oluşturabilmemiz gerekirdi. Bu işi iyi bilen insanlardan oluşan bir şube yönetimi olmalıydı. Galatasaray'dan yetişmiş futbol otoriteleri nerede? Onların içinden bazı kişilerin de şube içinde olmaları gerekir. Belki kulübün bir profesyonel menajerlik şirketi olmalı. Artık otel lobilerinde iki kişinin görüşmesiyle yapılan transferler dönemi bitmelidir. Bu klasik şube yönetim modelini sona erdirip, çağdaş bir futbol şube yönetim modeli bulmak zaruridir'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...