Helvacı'dan Rijkaard'a destek

Galatasaray Divan Kurulu'nda üyeler, futbolcular ve Rijkaard'a sert tepki gösterdi. İkinci Başkan Mehmet Helvacı ise Hollandalı teknik adam ve futbolcuların arkasında olduklarını söyledi. Toplantının en sert açıklaması Doğan Koloğlu'ndan geldi. Koloğlu "Aziz Yıldırım'ın tavırları Arda'yı yok etti" dedi.

09.12.2009 - 17:18

Helvacı'dan Rijkaard'a destek

Galatasaray Kulübü Divan Kurulu toplantısı, Galatasaray Lisesi'nde yapıldı. Toplantıda üyeler, teknik direktör Frank Rijkaard ve futbolcuları adeta topa tutarken, kulüp ikinci başkanı Mehmet Helvacı "Hocamızın da futbolcularımızın da arkasındayız" dedi.

İrfan Aktar başkanlığında, Tevfik Fikret Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıya, Kulüpler Birliği Vakfı toplantısı nedeniyle kulüp başkanı Adnan Polat katılamazken, yönetim kurulu adına ikinci başkan Mehmet Helvacı, başkan yardımcısı Ali Haşhaş, yöneticiler Işın Çelebi, Faruk Bil ve Nejat Uygur toplantıda hazır bulundu.

İrfan Aktar, "Cemal Nalga skandalı" ile ilgili olarak geçen ay yapılan olağanüstü divan kurulu toplantısının bir gün öncesinde, kulüp disiplin kurulu üyesi Levent Yücel'in internette yayılan açıklamasına tepki gösterdi. Levent Yücel'in, yapılan toplantının gereksiz olduğunu iddia ettiğini ifade eden başkan Aktar, Galatasaray Kulübü'nün divan kurulu olarak böyle önemli bir konuda toplantı yapmalarının tüzük gereği olduğunu bildirdi.

Öte yandan, istifa eden Nihat Hakkı Karaköse'nin yerine divan kurulu başkan yardımcılığı görevine Faruk Göğen Altınbaşak oy birliği ile seçildi.

"HOCAMIZIN DA FUTBOLCULARIMIZIN DA ARKASINDAYIZ"
Toplantıda üyeler futbol takımıyla ilgili eleştiri dozajını yüksek tutarken, ikinci başkan Mehmet Helvacı, "Hocamıza da oynattığı futbola da futbolculara da güveniyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyespor maçının berabere bitmesi olumsuz bir sonuç. Maçtaki pozisyonlara bakıldığında bunların bir kısmının gol olmaması normal değil. Konuşmaları sonuca bağlı yorumlar olarak görüyorum. Futbol takımımıza destek olmamız gerektiğini, şu anda herhangi bir şeyin kaybedilmediğini görmeliyiz. Elbette uyarılar ve eleştiriler olmalı, ama bu, futbolcularımızın ve teknik heyetimizin morali bozmamalı" diye konuştu.

Linderoth konusuna açıklama getiren Helvacı, "Nasıl olduğunu bilmediğimiz bir sakatlıktan dolayı oynatamıyoruz. Her sezon başında Linderoth'un oynayabileceğini yönünde raporlar geliyordu. Bu sezon zaten son senesiydi. Sözleşmesini feshetseydik bile bütün parasını ödeyecektik. Bu nedenle sınırlı da olsa kendisinden yararlanmaya çalışıyoruz" dedi.

Yönetim Kurulu Üyesi Işın Çelebi ise gelirlerinin yüzde 50'sini statlarından elde eden kulüplerin başarılı olduğunu belirterek, "Stat gelirlerimizi artırmamız lazım. Şu anda ortalama 14 bin seyirciye oynuyoruz. 10 milyon dolar gelirimiz var. Bunu, yeni stat ile 60 milyon dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Stat gelirlerimizi artırmadığımız takdirde gelir-gider dengemizi oluşturamayız" şeklinde görüşlerini açıkladı.

"JETLAG OLUYORLARSA BREZİLYALI OYUNCU ALMAYALIM"
Üyelerden Murat Ece, yapılan transferlerin oynatılıp parlatılamamalarından yakındı. Elano'nun jetlag olması nedeniyle iyi oynayamadığı açıklamalarına göndermede bulunan Ece, "Aldığımız transferleri parlatamıyoruz. Geçmişte de bu olmuş, bu sezon da oluyor. Jetlag olup oynayamıyorlarsa bir daha Brezilyalı oyuncu almamak lazım. Alıyoruz adamları, oynatamıyoruz. Fenerbahçeli Kezman ve Galatasaraylı Keita Fransa'da 'balon' transferler olarak gösterilmiş. Biz alıyoruz, oynatamıyoruz, bu da ekonomik sıkıntı olarak geri dönüyor" diye konuştu.

Ece, oyuncu ve teknik heyet giderlerinin, bu sezon yapılan transferlerle 11 milyon liradan 26 milyon liraya yükseldiğini vurgulayarak, "Ama geçen sene 15. haftada 30 puandaydık, bu sezon da 30 puandayız. Bir şirketiniz var ve genel müdürünüz size 15 milyon liralık yatırım yaptırdı, ancak kazancınız hiç artmadı. O genel müdürü ne yaparsınız?" ifadelerini kullandı.

"ARDA'YI KAYBETMEYELİM"
Üyelerden Hayrettin Kozak, Avrupa'nın önde gelen 4 ülkesindeki takım kaptanlarının yaşlarını araştırdığını ifade ederek, "İspanya'da 20 takım var, kaptanların yaş ortalaması 32,5 çıkıyor. Real Madrid'in kaptanı Raul 32, Barcelona'nın kaptanı Puyol 31 yaşında. İtalya'da 20 takım var, bunların kaptanlarının yaş ortalaması 31,5'u buluyor. İngiltere 20 takım var kaptanların yaş ortalaması 32, Almanya'da 18 takım var, yaş ortalaması 29. Arda olağanüstü yetenekli bir oyuncu, bizim evladımız. Bu kadar örnekler varken, bu futbolcumuza, koskoca Galatasaray Kulübü'nün profesyonel takım kaptanlığını verdik. Türkiye Ligi gibi bu kadar itişmeli kakışmalı bir ortamda...  Bu işi doğru mu yaptık, yanlış mı yaptık bilemiyorum. Tabii bu andan itibaren değiştirsek, daha büyük felaket olur. Arda'yı kaybetmeyelim, akıl yoluyla kazanalım" şeklinde konuştu.

Hayri Kozak, takımda Linderoth diye bir oyuncu bulunduğunu dile getirerek, "Bu arkadaşımızın ciddi rahatsızlığı var. 2007 yılı aralık ayından itibaren hemen hemen hiç oynamadı. Bu arkadaşa yılda 1.1 milyon euro veriyoruz. Bu bizim tüm altyapıya bir yılda harcadığımız meblağ" dedi.

Kozak, Adnan Polat'ın hem futbol şubesi sorumlusu olduğu, hem de başkanlık yaptığı 3 yıllık dönemde futbola harcanan paranın 512 milyon lira olduğunu söyledi. Dünyanın en pahalı futbolcusunun Linderoth olduğunu iddiasında bulanan üye Ayhan Yeğinsu da aldığı paraya oynadığı dakikanın bölünmesi halinde bunun ortaya çıkacağını savundu.

Semih Haznedaroğlu ise futbol takımının ortaya koyduğu futbol ile gelecek için umut vermediğini dile getirerek, bunun Florya'nın iyi yönetilmediğini gösterdiğini söyledi. Futbol şubesinin sorunlarının yönetimde konuşulması gerektiğini vurgulayan Haznedaroğlu, "Rijkaard, zamanında şöyle iyi futbolcuydu, böyle iyi antrenördü diye hiç bir şeye karışmazsak, sezon sonunda ligi yine 5. tamamlarız" diye konuştu.

KOLOĞLU: "AZİZ YILDIRIM, ARDA'YI YOK ETTİ"
Üyelerden Doğan Koloğlu da Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın, Arda'yı tavırlarıyla yok ettiğini ifade ederek, "Biz buna seyirci kaldık. Bu çocuk da onun için çöktü. Arda adına üzülüyorum" ifadesini kullandı.

HELVACI: "AZİZ YILDIRIM'IN KARARI OLUMLU"
Galatasaray Kulübü İkinci Başkanı Mehmet Helvacı, Aziz Yıldırım'ın Kulüpler Birliği Vakfı başkanlığı görevine devam etme kararını olumlu karşıladıklarını söyledi. Helvacı, kulüp divan kurulu toplantısının ardından basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Helvacı, "Aziz Bey devam kararı aldıysa, olumlu bir karar almış. Naklen yayın ihalesi varken, sporda şiddet yasası varken bir istifanın doğru olmadığını daha önce söylemiştim. Aziz Bey'in göreve devam kararı alması bence olumlu" ifadelerini kullandı. Galatasaray Kulübü'nün, Kulüpler Birliği Vakfı başkanlığı gibi bir talebinin olmadığını kaydeden Helvacı, "Bana, 'Aziz bey dönmeseydi ne olacaktı?', derseniz, kulüpler birliğinin bir şekilde doğru yönetilmesi adına bazı girişimlerde bulunabilirdi. Bu da alınan geri dönüş kararıyla ortadan kalktı" dedi.

"TRANSFERE İHTİYACIMIZ YOK"
Galatasaray'da hiçbir zaman transferin bitmeyeceğini anlatan Mehmet Helvacı, "Transferin koşulları vardır. İhtiyaçlar, şartlar ve fırsatlar transfer için önemlidir. Bunlar bir arada olursa, Galatasaray her zaman  transfer yapar, ama bu sözlerden, Galatasaray'ın ocak ayında transfer yapacağı anlamı çıkartılmasın. Ocak ayında Galatasaray için bir fırsat görürsek, elbette kaçırmayız" diye konuştu.

Helvacı, "Size göre transfere ihtiyaç var mı?" sorusunu da şöyle yanıtladı: "Aslında sakat oyuncularımız var. Bunların iyileşeceği varsayımını göz önüne alırsak, transfere ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum. Galatasaray'ın elinde çok kaliteli bir kadro var. Yetersiz olduğunu düşünmüyorum, yeterli. Birtakım şanssız maçlar oynuyoruz, istemediğimiz sonuçlar alıyoruz. Bunun çözümleri yönetim kurulunda ve teknik heyetçe tartışılıyor, konuşuluyor. Bir çözüme bağlanacağını umut ediyorum. Takım yeterli. Bir ihtiyaç anlamında bakmıyorum, ama fırsat anlamında transfer her zaman mümkün." Divan kurulu üyelerinin eleştirilerini önemsediklerini ve dersler çıkardıklarını belirten Helvacı, ancak kulübün kıdemli üyelerinin, sorularını 1 ya da 6 ay önceki verilere göre yönelttiklerini öne sürdü.

"BEŞİKTAŞ AVRUPA LİGİ'NE GELMESİNİ ARZULARIZ"
Beşiktaş'ın, Şampiyonlar Ligi'ndeki rakiplerinden CSKA Moskova'da dopingli sporcuların tespit edilmesiyle ilgili bir soruyu da yanıtlayan Helvacı, "Beşiktaş'ın, Avrupa Ligi'ne gelmesini  isteriz" dedi. "CSKA Moskovalı oyuncuların dopingli çıkmasında önemli olan, bu olaydan takımın ne kadar haberdar olduğudur" diyen Mehmet Helvacı, görüşlerini şöyle  açıkladı: "Oyuncular kendi kendine mi, yoksa bir etki altında kalarak mı o ilaçları kullanmışlar, bunun saptanması lazım. Etki altında kalarak bu ilaçları aldıkları tespit edilirse, elenmeleri söz konusu olur. Bizim arzumuz, Beşiktaş'ın
bir üst tura çıkması ve Avrupa Ligi'ne gelmesi, ama kimseye de haksızlık etmek istemem. Takımın angaje olduğu bir şeyse, Beşiktaş'ın hakkının yenmesini istemem, ama sadece sporcuların yaptığı bir şeyse, o takdirde kulübü cezalandırmak anlamsız. Gönlüm Beşiktaş'an yana."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...