Henry rahat bir nefes aldı

FIFA, uluslararası sansasyon yaratan elle oynama pozsiyonu nedeniyle Thierry Henry'e ceza vermedi. Disiplin kurulu, vakayı ele alma yetkisi olmadığı sonucuna vardı.

Haberler - Ntvspor 19.01.2010 - 12:33

Henry rahat bir nefes aldı

Thiery Henry, Kasım ayında oynanan 2010 Dünya Kupası Elemeleri’ndeki İrlanda maçında topa elle müdahale edince futbol dünyası karışmıştı. Henry'nin asistiyle golü bulan William Gallas, Fransa'yı finallere taşırken, İrlanda Dünya Kupası'nın dışında kalmıştı.

FIFA, İrlanda Futbol Federasyonu'ndan gelen maçın yeniden oynanması talebini reddetti ama işin peşini bırakmadı. Başkan Sepp Blatter'ın liderlik ettiği idari komite, geçen ay konuyu disiplin kuruluna taşıdı. Kurulun Henry'e küçük bir ceza vermesi bekleniyordu. Fakat bu da olmadı.

Kurul, bu vakayı ele alma yetkisi olmadığı hükmüne vardı. Kuruldan yapılan açıklamada, elle oynamanın ‘ciddi bir ihlal’ olmadığı, dolayısıyla FIFA’nın disiplin kurallarına göre Fransız futbolcunun kovuşturulamayacağı belirtildi. Ayrıca bu kurallar dışında hiçbir metnin, maç görevlilerinin gözünden kaçan eylemleri cezalandırma imkanı vermediği vurgulandı. FIFA’nın kurallarına göre, sadece gol olmasını engelleyen elle müdahaleler ceza kapsamına giriyor.

Henry, kurulun kararıyla rahat bir nefes aldı. Barcelona'nın golcü oyuncusu, bu karar sayesinde, Fransa'nın bu yaz Güney Afrika'da oynayacağı 2010 Dünya Kupası maçlarından men edilemeyecek.

Sayfa Yükleniyor...