Hentbol panorama (12)

Erkekler Hentbol Ligi'nde Mersin Yenişehir Belediyesi haftayı kazançlı kapatan takımlardan biriydi.

Haberler 07.01.2009 - 19:42

27.12.2008 Cumartesi günü saat 19:00'da oynanan Erkekler Süper Lig erteleme maçında şampiyonluk mücadelesi veren iki takım karşılaştı. Mersin Yenişehir Belediyesi, Maliye Milli Piyango'yu Ankara'da 28-30 yendi ve şampiyonluk yolunda önemli puanlar kazandı.

Maça Maliye Milli Piyango İdris, Ömer Aslan, Duric, Ömer Savaş, Enis ve Altuğ kadrosuyla başlarken, Mersin Yenişehir Belediyesi Emre, Victor, Victor Ladyko, Oleg, Nihat, Hüseyin ve kalede Serdar olarak sahada yerini aldı.

Maça Mersin Yenişehir Belediyesi Hüseyin'in attığı golle başladı. Hemen Duric ile cevap veren Milli Piyango maça daha hırslı başlamış görünen taraf olsa da 5. dakika sonunda 2-5 geride olmaktan kurtulamadı. Bu dakikadan sonra oyunu bırakmak gibi bir niyeti olmadığını belli eden Milli Piyango özellikle Ömer Aslan'ın iyi oyunu ve bulduğu gollerle 12. dakikada skoru tekrar eşitliğe getirdi (7-7). Kalede Altuğ'un üst üste yaptığı kurtarışlarla iyice havaya giren Maliye Milli Piyango skoru bir anda 9-7'ye taşıdı. Üst üste 5 gol bulan Milli Piyango Mersin ekibinin bu sürede kazandığı 7 m atışlarını değerlendirememesinden iyi yararlanmış oldu. Tekrar toparlanmaya ve skor avantajını eline geçirmeye çalışan Mersin Yenişehir Belediyesi Milli Piyango oyuncularının 2 dk. cezası almasıyla biraz rahatl adı ve 22. dakikada tekrar eşitliği sağladı. Duric'in golüyle skor 12-11'e geldikten sonra üst üste goller bulan ekip bu sefer Mersin Yenişehir Belediyesi oldu. Nihat ve Victor'un golleriyle maçta ikinci kez öne geçti. Bunun üzerine 25. dakikada mola alan Maliye Milli Piyango antrenörü Secattin Aydoğ moladan sonra takımına birebir savunma yaptırdı. Birebir savunma karşısında bocalayan ve top kayıplarına başlayan Mersin Yenişehir Belediyesi oyuncularını sakinleştirmek yine kenar yönetimine düştü ve Mersin Yenişehir Belediyesi de ilk devrenin sonuna 2 dakika kala mola aldı. Moladan çokta toparlanmış olarak dönemeyen Mersin ekibi top kayıplarına devam etti. Bu dakikalarda bir ara dörde çıkan farkı ikiye indiren Maliye Milli Piyango soyunma odasına böyle gideceğini düşünürken Mersin ekibinin orta oyun kurucusu Victor Ladyko'nun son saniyede attığı alçak temel şutun gol olmasıyla Milli Piyango soyunma odasına 3 gol farkla geride giren ekip oldu (15-18).

İkinci devreye iyi başlayan ekip Maliye Milli Piyango'ydu. Ömer Aslan ve Duric ile etkili olan ekip 6.dakikada skorda tekrar eşitliği sağladı ve durumu 20-20 yaptı. Altuğ'un kalede yaptığı kurtarış üzerine dönen top gol olunca Milli Piyango tekrar öne geçti. Skor 21-20 iken bu sefer kalesini gole kapayan isim Yenişehir Belediyesi adına Serdar oldu ve Mersin Yenişehir Belediyesi tekrar öne geçti (21-23). Milli Piyango Duric ile skoru 22-23 yapıp farkı bire indirse de, Mersin Yenişehir Belediyesi maça tekrar ağırlığını koydu ve Serdar'ında kurtarışlarıyla üst üste 4 gol buldu. Konuk ekip farkı bir anda beşe çıkardı (22-27). Dakikalar 49'u gösterirken Yenişehir Belediyesi orta oyun kurucusu Victor Ladyko'nun 2 dk cezası almasıyla birlikte tekrar bi rebir savunma yapmaya başlayan Maliye Milli Piyango, 51. dakikada bu sefer Yenişehir Belediyesi sol oyun kurucusu Victor'un 2 dk. cezası alması ve bu cezaya itiraz edip 4 dk.'ya çıkarması ile savunma konusunda iyice rahatladı. Sahada 4 dakika boyunca 6 kişi kalan konuk ekip birebir savunma karşısında çok zorlansa da, boş döndüğü hücumlardan sonra Serdar’ın üst üste yaptığı kurtarışlarla farkın kısa sürede erimesini engelledi. Dakika 56:30'u gösterdiğinde özellikle Recep'in attığı güzel gollerle çok iyi bir 5 dakika geçirmiş olan Maliye Milli Piyango farklı 1'e kadar indirmişti (28-29). Bundan sonra Mersin Yenişehir Belediyesi’nin kazandığı 7 m atışını kurtaran Altuğ takımına beraberlik şansını yakalatmış olsa da Maliye Milli Piyango bundan yararlanamadı. Victor'un son dakika içinde attığı golle iyice rahatlayan Mersin Yenişehir Belediyesi Serdar’ın son şutu da kurtarmasıyla maçı 28-30 kazanan taraf oldu.

Milli Piyango adına maçın en skorer isimleri 8'er golle Duric ve Ömer Aslan oldu. Altuğ maçın bazı bölümlerinde etkisiz olurken bazı bölümlerinde çok iyi kurtarışlar yaptı ve özellikle 7m atışlarında ki kurtarışlarıyla çok başarılıydı. Mersin Yenişehir Belediyesi adına ise en skorer oyuncu 10 golle sol oyun kurucu Victor oldu. Mersin Yenişehir Belediyesi’nin yabancı oyuncularının performansının yüksek olması maçın kazanılmasındaki en önemli etkenlerden biriydi. Ayrıca özellikle kritik yerlerdeki kurtarışlarıyla öne çıkan tecrübeli kaleci Serdar’ın da galibiyetteki katkısı göz ardı edilemeyecek kadar çoktu.

Maçtan sonra yapılan röportaj da Mersin Yenişehir Belediyesi antrenörü Osman Özoğlu "Bizim için önemli bir maçtı. Eşit puanda olan iki takım karşılaştı. İkimizde 16 puandaydık. Maçı alan takım ilk iki için avantaj elde etmiş olacaktı. Hafta içinde Beşiktaş ile deplasman da berabere kaldık. Ankara da Milli Piyango'yu mağlup ettik. Bu devre bütün kritik maçlarımızı deplasmanda oynadık. Beşiktaş, İzmir ve Milli Piyango. İkinci devre bu maçları Mersin de oynayacağız. Bu maçlarda daha başarılı olup ligi lider bitireceğimize inanıyorum" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...