'Her şeyi göze aldım'

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, 3 Temmuz süreci ve Futbolda Şike Davası hakkında çarpıcı açıklamalar yaptı.

Ntvspor 13.02.2014 - 00:50

'Her şeyi göze aldım'

"Ben herşeyi göze aldım, onun için Türkiye'ye geri geldim. İstemesem gelmezdim ülkeye..."

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, 3 Temmuz süreci ve Futbolda Şike Davası'na yönelik çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Bir televizyon programına konuk olan Yıldırım, "Bir gün haklılığımız bize teslim edilecek" dedi.

Programda Fenerbahçeli yöneticiler Mahmut Uslu ve Deniz Tolga Aytöre'nin eşlik ettiği Yıldırım'a ilk olarak "Cezaevine ne zaman gireceksiniz?" sorusu yöneltildi.

Yıldırım, gülerek verdiği cevapta şunları söyledi: "Yargıtay Başsavcılığı'nda dilekçemiz var, o inceleniyor. Kamuoyu gibi biz de bekliyoruz. Bekliyorum, çok da önemli değil. Önemli olan Türkiye'nin şu anki durumu. Hapisten korkmuyoruz, biz dava adamıyız. 1 yıl yattım, 2 sene 2 ya da 4 ay daha yatacağım" dedi.

Önemli olanın insanların vicdanındaki kanı olduğunu da dile getiren Yıldırım, "Önemli olan benim insanların vicdanında temiz olmam. Yoksa 3-5 kişinin vereceği karardan rahatsızlık duymam" diye konuştu.

ÖYM TEPKİSİ
Yıldırım, ardından özel yetkili mahkemelere yönelik eleştirilerini sıraladı.

"Bu özel yetkili mahkemelerde yargılananların nasıl haksız-kanunsuz yargılandıklarını biz kendimiz yaşadık. Bu ses kayıtları olayı Cumhuriyet'in sonunu getirecek" diyen Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, bu mahkemelerin gördüğü davalarda hemen ilk başta basında bir karalama kampanyası başladığını, bir algı yaratıldığını dile getirdi. "Siz önce kamuoyundaki o algıyı düzeltmeye çalışıyorsunuz, sonra mahkemede masumluğunuzu kanıtlamaya çalışıyorsunuz. Davada gizlilik varken, ben 10. günde ne ile suçlandığımı bilmiyordum. Daha poliste ifade vermemişken, polisin bana soracağı sorular internette yayınlandı" diyen Aziz Yıldırım, bu eleştirileri şahsı için değil herkes için söylediğini belirtti.

Aziz Yıldırım'ın dikkat çeken sözlerinden biri de hakkındaki hapis kararı yurtdışındayken açıklanmasının ardından Türkiye'ye dönmesi üzerineydi: "Ben herşeyi göze aldım, onun için Türkiye'ye geri geldim. İstemesem gelmezdim ülkeye..."

'YENİDEN YARGILAMA DEĞİL ADİL YARGILAMA'
"Ne istiyorsunuz? Yeniden yargılanma mı istiyorsunuz?" sorusuna ise yanıt, Fenerbahçe'nin Hukuktan Sorumlu Yöneticisi Tolga Deniz Aytöre'den geldi: "Kavram yanlış kullanılıyor. Yeniden yargılama değil adil yargılama istiyoruz. Özel Yetkili Mahkemelerin yaptığı yargılamanın yeniden yapılması çözüm değil. Başka mahkemeye yollarlarsa ne ile yollayacaklar? Özel Yetkili Mahkeme'nin iddianamesi ile yollayacaklar. 3 Temmuz'da operasyon yapıldı, 4 Temmuz'da örgüt lideri ilan edildi insanlar. Özel Yetkili Mahkemeler'in iddianamelerin gözden geçirilmesi gerekiyor" dedi.

'İTİBARSIZLAŞTIRMA HAREKETİ'
3 Temmuz sürecinde kendilerine Fenerbahçeliler'den başka kimsenin sahip çıkmadığından yakınan Aziz Yıldırım "O dönemde 'Çantadaki para dediler' yok, 'Oyuncuya giden para' dediler yok, 'Buca maçının sonucunu biliyorduk' dediler, karara bile girmedi o maç... Herkesi itibarsızlaştırma hareketi ile herkesin içinde mahkemeleri yaptılar, sonra tutukladılar. Bizim istediğimiz adil yargılanalım, suçumuz varsa cezayı çekelim" şeklinde konuştu.

Eleştirilerini sürdüren Yıldırım, İbrahim Akın'ın savcılık ifadesinde şike yaptığını kabul edip, mahkemede bu itirafı baskı altında yaptığını söylemesiyle ilgili olarak şunları söyledi: "Savcı Mehmet Berk, İbrahim Akın'a 'Suçlamaları kabul edersen seni bırakacağım, evine gdeceksin' diyor. İbrahim Akın ile dışarıda konuşuyor. İbrahim diyor ki 'Ben kabul edeceğim, futbol oynamak istiyorum hapise girmek istemiyorum'... Ve İbrahim Akın 100 bin dolar aldığını kabul ediyor. Ama savcı tutuklama kararı çıkartıyor. İbrahim Akın ve avukatı bunu görünce orada ifadeyi reddediyor. Her ikisi de bu olayı CAS'ta kendileri anlattılar" ifadelerini kullandı.

'TAPELERDE OYNAMA YAPILDI'
Tapeler konusunda da bir çok eleştiri ve suçlamada bulunan Yıldırım, operasyon yapanların tapeleri kafalarına göre kısaltarak suçlamaya uygun hale getirdiklerini, bazı görüşmelerin tarihleriyle bile oynandığını ve başka olaylara uydurulduğunu savundu.

'İSPAT ETSİNLER KÖPRÜDEN ATLARIM'
Şike davasındaki futbolculara para verme suçlamalarını da hatırlatan Yıldırım, "Tamer Yelkovan, Yusuf Turanlı'ya nasıl para vermiş? İspat etsinler köprüden atlayacağım. O ikisi birbirini tanımıyor bile, hapishanede tanıştılar. Benim para verdiğimi söylüyorlar. İspat etsinler köprüden aşağıya atarım kendimi. Ne zaman, kime, hangi hesaptan, nere vermişim?" dedi.

'FENERBAHÇE'YE KARŞI OPERASYON'
Bu arada Yıldırım, asıl önemli konunun bahis şikesi olduğunu, Bochum davasının doğru düzgün konuşulmadığını savundu.

Trabzonspor'un şike yaptığı ya da teşvik primi verdiği yönüde bir iddiası olmadığını da söyleyen Yıldırım, kendilerinin tapelerle oynarak mahkum edildiğini, benzer tapelerin Trabzonspor için de olduğunu, kendileri tapeler yüzünden suçlu ise herkesin aynı şekilde suçlu olması gerektiğini belirtti. Ancak sadece kendilerinin mahkum edilmesinden davanın Fenerbahçe'ye karşı bir operasyon olduğunun da anlaşıldığını savunan Yıldırım "Biz zaten tüm tapelerin çöp olduğun söylüyoruz" diye konuştu.

Yıldırım ayrıca "Trabzonsporlu bir oyuncu ile şike yaptığımızı yazdılar, sonra iddianameden çıkardılar" dedi.

'TARLALAR EKİLDİ' KARARDA YOK
Fenerbahçe yöneticisi Deniz Tolga Aytöre'nin açıklamaları içinde öne çıkanlardan biri de Futbolda Şike Davası'nda ceza alan İlhan Ekşioğlu ile ilgiliydi. "Tarlalar ekildi" konuşmasının kararda geçmediğini belirten Aytöre, İlhan Ekşioğlu'na "Şu hesaptan niye para yollardın? Şu futbolcuyla nerede görüştün?" diye soru sorulmadığını, sadece "tarlalar" konuşmasının sorulduğunu ifade etti.

3 Temmuz sürecinde Emniyet'ten "19 maçta şike var" açıklamasının geldiğini ama bu rakamın iddianmede 13, kararda ise 7 maça düştüğünü ifade eden Aziz Yıldırım, UEFA'da ise kendilerine bu 7 maçın dışında kalan Gençlerlirliği maçından dolayı suçlandıklarını söyledi.

Yıldırım, 3 Temmuz sürecinde bazı genel kurul üyeleri ve taraftarlardan "Takımı ligden çekin" talebi geldiğini ama bunu genel kurula götürmediklerini de ifade etti.

'HAKLILIĞIMIZ TESLİM EDİLECEK'
Sözlerini "Bir gün haklılığımız bize teslim edilecek" diye sürdüren Yıldırım, hapise girmesinin ardından yerine Ali Koç'un mu başkan olacağı yönündeki soruya ise "Padişahlık yok burada. Genel Kurul, başkan da seçer, yönetim de seçer, biz de bir nefer olarak her zaman yanında oluruz" dedi. Yıldırım, Ali Koç'un da yönetimden ya da dışarıdan başka bir ismin de başkan olabileceğini sözlerine ekledi.

GÖZLERİ DOLDU
Aziz Yıldırım'ın sözlerini "Fenerbahçe ile Aziz Yıldırım arasındaki bağ, mahkeme kararları ve iddialar ile koparılamaz. Bunu herkes anlasın. Havalanında beni karşılayanlar, Yılbaşında, babalar gününde Metris'e gelen Fenerbahçeliler....." diye tamamlarken duygulandığı görüldü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...