‘Hiçbir ticari ilişki içinde olmadık’

Futbol Federasyonu Genel Sekreteri Ahmet Güvener ile genel sekreter vekili Orhan Gorbon, yazılı bir açıklamayla suçlamalara yanıt verdiler.

29.12.2009 - 23:42

İSTANBUL - Fenerbahçe Kulübü'nün, 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası finalleri adaylık başvurusunda, FB Şükrü Saracoğlu Stadı'na yer verilmemesi nedeniyle gösterdiği tepkide hedef adamlar olarak gösterdiği Futbol Federasyonu Genel Sekreteri Ahmet Güvener ile genel sekreter vekili Orhan Gorbon, yazılı bir açıklamayla suçlamalara yanıt verdiler.

Federasyonun internet sitesinde yer alan açıklamada, ''Futbol Federasyonu Genel Sekreteri Ahmet Güvener ve genel sekreter vekili Orhan Gorbon olarak, etik olmayan hiçbir ticari ilişki içinde olmadığımızı beyan ederiz'' denildi.

Fenerbahçe Kulübü'nün, federasyonla usulsüz ticari ilişkide bulunmakla suçladığı ikilinin ortak açıklamasında, şu ifadelere yer verildi:
''Soruların yönetildiği süreç içindeki tüm satın alımlar, federasyon yönetim kurulu kararıyla tüm hukuki ve idari prosedürlere uygun bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Orhan Gorbon, spor yönetimi, organizasyon ve danışmanlık şirketi olan ORG Sports'un sahibidir. Bu şirket, HOK Sport Architecture, TSE Consulting ve Lagos Sports şirketlerinin temsilciliklerini yapmıştır. Bu temsilcilikler 2009 yılı başı itibariyle sona ermiştir. Orhan Gorbon, 23 Eylül 2009 tarihinde, sahibi olduğu ORG Sports'un hisselerinin tamamını devretmiştir. Orhan Gorbon, bu tarihten sonra federasyon genel sekreter vekili olarak atanmıştır. Eylül 2009 tarihinden bu yana ORG Sports'un hiçbir ticari faaliyeti olmamıştır. Ahmet Güvener ise ORG Sports firmasının hiçbir zaman ortağı olmamıştır. Güvener, Mart 2008 tarihinde başlayan federasyondaki görevi öncesinde ORG Sports'a bazı projelerinde danışmanlık hizmeti vermiştir. EURO-2016 adaylık süreci içinde yukarıda adı yazılı firmalardan hiçbirinden hizmet veya mal satın alınmamıştır. Merhum Hasan Doğan başkanlığında ve Metin Kazancıoğlu'nun genel sekreterliği döneminde, federasyon yönetim kurulu kararıyla  Nisan 2008'de Orhan Gorbon, UEFA Kupası 2009 Final Maçı Proje Liderliği'ne getirilmiştir. Bu hizmeti karşılığında o tarihte Orhan Gorbon'un sahibi olduğu ORG Sports firması, Orhan Gorbon'un maaşı nedeniyle federasyona 13 ay süreyle hizmet bedeli fatura etmiştir. Ahmet Güvener ise 25 Mayıs 2009 tarihinde, UEFA Kupası 2009 Finali oynandıktan sonra genel sekreterlik görevine getirilmiştir. Bu vesileyle kamuoyunda eksik bilgilendirmeden kaynaklanan iddaalara açıklık getirmek arzusundayız.''  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...