Hidayet dördüncü viteste

Hidayet NBA'deki 8. sezonunda takımı Orlando'nun direksiyonuna geçmiş durumda.

Hidayet dördüncü viteste

İSTANBUL - Hidayet 30 yaşında basketbol karakterini oluşturarak olgunluk dönemini yaşamaya başladı. Aslında Hidayet'in yeteneklerini tartışmaya gerek bile yok. Sadece NBA serüveni başında atmadan prim yapmak yerine atarak prim yapma tercihi onun bu konuma gelmesini geciktirdi.

Hidayet'in istatistiklerinin gösterdiği sezon içi performansını play-off başlangıcı ile birlikte Lakers finali öncesi üstüne ekleyerek gelmesi. Sayısal veriler onun takımın oyun kurucusu gibi oynadığının açık bir göstergesi.

Özellikle üç sayı yüzdesini arttırması onun düşük yüzde ile şut attığı sezonu olumlu kapatması için önemli oldu. Takım olarak basketbol için hücumda en önemli kriterlerden olan spacing ( saha içi yerleşim) konusunda uyumlu olmaları, Howard'ı iyi kullanmalarının yanında onun da basketbolunu geliştirerek ikili şıkıştırmalarda dışarıya pas verebilmesi, savunmada 1x1 oynayabilecek oyuncuları olmasa bile ( Pietrus hariç) takım savunmasını çok iyi yaparak rakibi Howard'a yönlendirerek oynamaları finale gelmelerinde belirleyici olan etkenlerdi.

Cleveland maçları resmin net bir şekilde çıkmasını sağlamış. Orlando, skor olarak yüzdeli atarak oynayan Hidayet ile iki maçı da kaybetmiş. Ama kötü yüzde ile atsa bile akıllı Hidayet olarak oynadığı, takımını yönlendirdiği 4 maçı da kazanmışlar.

Son olarak final serisine ve önümüzdeki sezon için Hidayet için ne olabilire kısaca bakmak gerekirse;

Lakers tecrübe ve oyuncularının fiziksel durumu olarak Orlando'nun avantajlı olmadıkları tek takım. Lakers'ın kadro yapısında Odom'u üç numaraya çekerek oynama şansı yanında, Ariza'nın hatta Kobe'nin Hidayet'i durdurma alternatifleri var. Gasol'un pota altında Lakers'a üstünlük sağlaması da beklenebilir. Burada Orlando'nun en büyük şansı rakibin onları küçümseme ihtimali ve kimsenin onlardan bu başarıları beklememesi özellikle deplasmanda rahat oynamalarını sağlar. Artık finalde olduklarına göre Lakers'ın saygı göstermesi gerekecek. Her yerde olduğu gibi özellikle bütün dünyanın takip ettiği NBA finallerinin havasının farklı olduğunu da söylemek yanlış olmayacaktır.

Önümüzdeki sezon Hidayet için şampiyonluğun gelmesi durumunda Orlando'nun lüks vergisini vererek kalmasını sağlayabilir. Ama tersi olursa; Lewis ve Howard durumundan dolayı Hidayet'in istediği kontratı almasına engel olabilir. Şu an da maksimum vererek iki oyuncu alabilecek 3 takım var. Bunlar Oklahoma City, Memphis ve Detroit. Gözüken o ki Hidayet başarı mı yoksa daha iyi bir kontrat mı bunun tercihini yapmak zorunda kalacak.

Finalde yolun açık olsun Hidayet Türkoğlu....

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...