Hiddink: Kontrol bizde

A Milli Takım Teknik Direktörü Guus Hiddink, Avrupa Şampiyonası Elemleri'nde Almanya ve Azerbaycan ile oynayacağımız kritik maçlar öncesinde basın toplantısı düzenledi. Tecrübeli teknik adam, eleme grubunda sona yaklaşırken kontrolün kendilerinde olduğunu ve yola aynı şekilde devam ettiklerini söyledi.

Ntvspor 03.10.2011 - 14:30

Hiddink: Kontrol bizde

A Milli Takım Teknik Direktörü Guus Hiddink, Avrupa Şampiyonası Elemleri'nde Almanya ve Azerbaycan ile oynayacağımız kritik maçlar öncesinde milli futbolcu Gökhan Gönül ile birlikte basın toplantısı düzenledi.

Milli Takım'ın Almanya ve Azerbaycan ile yapacağı kritk maçlar hakkında ön değerlendirme yapan Hiddink, "1 yıl önce başladığımız zaman söylediğimiz bir söz vardı; ‘biz yapacağımız çalışmalarda diğer maçlarda rakiplerin alacağı negatif sonuçları beklemek zorunda olmak istemiyoruz, kontrolün elimizde olmasını istiyoruz’ demiştik. Şu anda sonuna yaklaştığımız eleme sürecinde bu sözü devam ettirdiğimizi görüyoruz. Kontrol bizde ve aynen devam ediyoruz. Daha elemelere başlamadan önce gruptaki ilk sıra için Almanya ile çekişeceğimizi biliyorduk. Avusturya ve Belçika gibi güçlü takımlarla çekişeceğimizi de biliyorduk. Bu nedenle kontrolü elimizde tuttuğumuz için çok mutluyuz. Hem oyuncular hem de herkes için heyecan başlamıştır. Önümüzdeki iki maçtan sonra nereye gideceğiz, nereye geleceğiz öğreneceğiz. Tabii milli takıma çağrılan oyuncuların ilk gün kampa katılmasını çok seviyorum. En önemlisi de sakatlık yaşamadan maça hazır gelmelerini. Herhangi bir ciddi sakatlık olmadan kampımıza katılmaları önemli. Trabzonspor kalecisi Tolga Zengin sakatlığı nedeniyle aramızda olamayacak onu kadrodan çıkarttık ve Hakan Arıkan aramızda olacak" diye konuştu.

'İYİ ENERJİ'
Almanya maçın sloganını vermesi istenen Hiddink,"Ben bulunduğumuz pozisyon itibariyle Türk halkına hitap edip mesaj verecek pozisyonda değilim" derken, "Ancak sergilenecek oyunla bunu yapabiliriz. Anahtar kelime; iyi enerji olabilir. Bunu insanların anlaması gerekir. Finallere gitmek için göstereceğimiz enerjiyi umarım insanlar anlar" diye konuştu.

'BAŞARI İÇİN İYİ KADRO YETMEZ'
Kazakistan ve Avusturya maçlarındaki performansımızın Almanya maçını kazamaya yetip yetmeyeceği hakkındaki bir soruya ise Hiddink, "Öncelikle Kazakistan maçından biz de memnun olmadık. Maç içerisinde nizami olan ancak sayılmayan golden şikayet edecek değiliz. Son dakikada attığımız golle kazandık ve çok önemli bir 3 puandı. Avusturya maçında ise takımın yenildiğini ve bize zorluk çıkaracaklarını biliyorduk. İşimizi zorlaştırdılar, kazanmak istedik ama olmadı yine de o maçlardan o puanlarla döndüğümüz için mutlu olmalıyız. Almanya ise uzun yıllardır oturmuş bir kadro. Çok profesyonel oyunculardan oluşuyor. Uluslararası arenada başarılı olmak için sadece çok iyi bir kadro da yetmiyor, yaratıcı oyuncularınız da olmalı. Tehlike de buradan geliyor. Çok zor bir maç olacak. Almanya çok üst düzey bir takım. Gerçeklerle yüzleşmek gerek; onlarla aynı seviyede değiliz. Ama bu takın iç sahada nasıl sürprizler yaptığını da biliyoruz. Taktiksel ve disiplinsel çabamızla bu maçtan istediğimiz sonucu alabiliriz" şeklinde yanıt verdi.

'MİLLİ TAKIM'A GÜLER YÜZLE GELİYORLAR'
Şike soruşturması dönemine denk gelen iki maçtan sonra, şuan takımın fiziksel ve mental durumunun sorulması üzerine Hiddink, "Mental açıdan oyuncular milli takıma güler yüzle geliyorlar, çünkü ülkelerini temsil etmek onlar için önemli. Eylülde iki maç oynadık ve o zaman uluslararası seviyede performans göstermek için iyi durumda değillerdi. Fiziksel olarak böyleydi ama mental bakımdan hazırlardı. Şuanda ligler başladı, oyuncularımız da maçlarını oynuyorlar. Birkaç tane sakatlığı geçen ama maça çıkmamış oyuncularımız var. Orta sahada sıkıntımız var gibi gözüküyor ama bunu da düzelteceğiz diye düşünüyorum. Fiziksel manada iyiye giden bir durumumuz var" şeklinde konuştu.

'ALMANYA'NIN ZAYIF YÖNÜ ÇOK AZ'
Almanya’nın zayıf yönleri değerlendiren Tecrübeli teknik adam, "Her takımın zayıf yönü vardır ama sonuçta baktığınız zaman Almanya iyi bir felsefeyle kurulmuş bir takım. Rakiplerinizden zarar görmemek için zaten takımınızı en güçlü şekilde oluşturursunuz. Ben de Almanya’nın çok az zayıf yönünü görüyorum. Oynadığımız Azerbaycan maçını gördünüz; inişli çıkışlı bir maçtı ve sonucu kötü oldu.. Bütün rakiplere karşı Almanya gibi oynarsanız 45 dakika ve 1 saat içinde sonucu aldığınızı görürsünüz. Almanya, İspanya, Hollanda gibi takımlar uzun süre birlikte çalışan takımlar ve aldıkları sonuçlardan bunu görüyorsunuz. Bizim için Almanya maçı zor olacak, Almanya’nın eksiklerini bulmak da zor olacak. Ama kendi potansiyelimizi de küçümsemeyelim. İç sahada yarattığımız enerji ile özellikle İstanbul’da olumlu sonuç alacağımızı düşünüyoruz" dedi.

GÖKHAN: İKİ MAÇTA EN KÖTÜ 4 PUAN ALMALIYIZ
Milli futbolcu Gökhan Gönül ise grup ikinciliği için çekiştikleri Belçika'nın 2 maçını da kazanmak zorunda olduğunu belirterek, ''Bizim de iki maçtan en kötü ihtimal 4 puan almamız gerektiğini biliyoruz. Almanya'nın gücünü biliyoruz. Namağlup geldiler. Almanya tam kadro burada. İki takım arasındaki maçlar prestijli maçlardır, bizim için kadar onlar için de önemli. Zor olacağını biliyoruz ama imkansız da değil'' şeklinde konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...