Hiddink: Türk futbolu düşüşte

İspanyol Marca gazetesine konuşan A Milli Takım Teknik Direktörü Guus Hiddink, Türk futbolunun biraz düşüşte olduğunu söyledi.

16.04.2010 - 11:30

Hiddink: Türk futbolu düşüşte

A Milli Futbol Takımı'nın teknik direktörü Guus Hiddink, İspanyol spor gazetesi Marca'da bugün yayımlanan röportajında, Türkiye'yi seçme nedenini ''Beni etkileyen Türklerin futbol tutkusu oldu" diye açıkladı.

Hollandalı teknik adam, Türkiye Futbol Federasyonu yetkililerinin, yapılan ilk toplantıdan itibaren gösterdikleri ''kazanma hırsı ve ciddiliğine şaşırdığını'' ifade etti ve 2016 Avrupa Şampiyonası'nın Türkiye'de düzenlenmesi için hükümetin büyük destek sağladığını belirtti.

''Türk futbolunun biraz düşüşte olduğu doğru'' diyen Hiddink, ''Şimdi bu futbolun olabilirliklerini, Türk ligindeki futbolcuların güçlerini analiz ediyorum. Birçok maç izleyip, analiz yapıp, futbolcu seçeceğim'' açıklamasında bulundu.

Hiddink, A Milli Takım teknik direktörlüğünü kabul etmeden önce, Fildişi Sahili'nin teknik direktörü olması için ciddi görüşmeler yaptığını, hatta Didier Drogba'nın kendisine telefon edip, Güney Afrika'daki Dünya Kupası'nda kendileriyle olmasını istediğini, ancak sonuçta bunun gerçekleşmediğinisöyledi.

İspanyol futboluyla ilgili de açıklamalarda bulunan Hiddink, Real Madrid'in La Liga'daki durumunu normal karşıladığını, ancak Şampiyonlar Ligi'ne erken veda etmesinin kendisini şaşırttığını dile getirdi. Hiddink, ''Büyük bir bütçe ve mükemmel futbolcularla, finalin evinde oynanacağını bilerek en azından yarı finale kadar gelmek zorundasın. Orada elenebilirsin, ama öncesinde değil'' dedi.

Hiddink, Messi-Ronaldo kıyaslamasında ise açık bir şekilde ''Messi'' dedi ve ''Ronaldo'yu tanımıyorum, ama Messi çok alçakgönüllü, basit bir çocuk. Genç futbolcular için iyi bir örnek. Asla hile yapmıyor. Messi benim hoşuma giden bir çocuk. Sahada, içindeki çocuğu çıkarmayı başaran biri. Sanki sokakta arkadaşlarıyla oynuyormuş gibi. Ona yıldız futbolcu baskısı yapılmamalı. Barcelona'da da yapılmıyor. O en iyisi'' değerlendirmesini yaptı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...