EURO 2008'de Fatih Terim yönetiminde finali kılpayı kaçıran Türk Milli Takımı, iddialı girdiği 2010 Dünya Kupası Elemeleri’nde hayal kırıklığı yaşadı. Terim'in ayrılmasından sonra 4 ay süren teknik direktör arayışları, Guus Hiddink'le imzalanan sözleşme ile sona erdi. Dünya futbolunun en saygın teknik adamları arasında yer alan Hiddink'le açılacak yeni dönem, doğal olarak bir takım soru işaretlerine de neden oluyor.

HONDURAS MAÇININ KADROSU
3 Mart’ta Honduras ile oynanacak özel maçta Milli Takım’ın başında antrenör Oğuz Çetin olacak. Ancak bu maç için açıklanacak aday kadro, Hiddink dönemi ile ilgili ipuçları da barındıracak şüphesiz.

DIŞLANMIŞ FUTBOLCULAR
Kamuoyu öncelikle Fatih Tekke, İbrahim Toraman, Yıldıray Baştürk ve Gökdeniz Karadeniz gibi Terim'in kadrosuna giremeyen futbolcuların yeni dönemde durumlarının ne olacağını merak ediyor.

YABANCI KÖKENLİ FUTBOLCULAR
Hiddink'in devşirme futbolculara bakış açısı ise bir diğer konu. Eski teknik direktör Fatih Terim, kadroda sadece tek bir yabancı kökenli futbolcu oynatmayı tercih ediyordu. Hollandalı teknik adam, Mehmet Aurelio ile birlikte Türk vatandaşı Mert Nobre ve Gökçek Vederson'u da değerlendirebilir.

TERİM'İN AS FUTBOLCULARI
Diğer taraftan Terim'in kulüplerinde forma şansı bulamasa da güvenini gösterdiği Colin Kazım ve Gökhan Zan gibi futbolcuların akıbeti de merak ediliyor.

ÇETİN'İN YETKİLERİ
Ve tabii ki, Hiddink'in yardımcısı Oğuz Çetin'le ilişkisi... Terim döneminde diğer yardımcılarla birlikte pasif kalmakla eleştirilen Çetin'in görevi çok daha kritik bir noktaya gelmiş durumda. Bu anlamda teknik kadro içerisinde, Çetin'in nasıl konumlandırılacağı önem taşıyor.

SAHAYA DİZİLİŞ VE TAKTİK
Peki saha içi diziliş nasıl olacak? Hiddink, çalıştırdığı takımlarda değişik sistemleri tercih etti. Chelsea’nin başında 22 maça çıkan Hollandalı teknik adam, 9 kezle en çok 4-3-3'ü tercih etti. Rusya Milli Takımı’nı 37 maçta 4-1-3-2'den, 4-1-4-1'e hatta 3-5-2'ye kadar farklı dizilişlerle sahaya sürdü ama hiç 4-3-3'ü denemedi. 2006 Dünya Kupası’nda Avustralya’yı ise 5-3-2 dizilişiyle tarihihde ilk kez ikinci tura taşıdı. Kısacası, Hiddink kafasındaki şablon yerine elindeki malzemenin niteliğine göre taktikler belirlemeyi tercih ediyor.