Geçtiğimiz sezon Orlando Magic’in NBA finallerine yükselmesinde büyük pay sahibi olan milli basketbolcu Hidayet Türkoğlu, Amway Arena’ya bu kez Toronto Raptors formasıyla çıktı. Salonda isminin anons edilmesiyle büyük alkış alan yıldız oyuncu, bazı taraftarların da protestosu ile karşılaştı. Raptors’ın Magic’e 118-99’luk skorla mağlup olduğu maçın ardından Hido, Hoopsworld’e açıklamalarda bulundu.

İlk olarak Florida ekibinden ayrılma kararına değinen tecrübeli isim, “Benim için çok zor bir karardı, ancak takımdan ayrılmaktan başka çarem kalmamıştı. Orlando’da kalabilmek için uzun süre bekledim. Takımdan ayrılmak istemiyordum. Portland ve Toronto benim değerimi anladılar. Magic, bu iki takımın yaptığı teklifin yanına bile yaklaşamadı. Bu benim için sürpriz oldu, ama bu işten çok şey öğreniyorsunuz. Bu profesyonelliğin bir parçası bence. Bir takımı NBA finallerine taşıyorsunuz, iyi oynuyorsunuz ve doğal olarak da takımınızla sözleşme yenilemeyi umutediyorsunuz. Ancak, sizin de bildiğiniz gibi, daha sonra ailenizle birlikte başka bir yere gidiyorsunuz. Bu kalp kırıcı bir şey değil, bu bir iş. Toronto bana en iyi teklifi yaptı. Bu yüzden burdayım” şeklinde konuştu.

Serbest kaldığı dönemde Portland’a yaptığı geziyi de anlatan Hido, “Portland’a sadece ziyaret amacıyla gittim. Serbest kaldığınızda bu tarz ziyaretler yaparsınız. Onlarla sözleşme imzalamaya çok yakındım. Bunun dışında benimle ilgilenen 3 takım daha vardı. Ancak Portland ile sözleşme imzalamak üzereydim. Bu sırada devreye Toronto girdi ve Kanada ekibinin benim için daha uygun bir seçenek olduğunu hissettim. Uluslararası oyuncuların sayısı fazlaydı ve oyun stili bana daha uygundu. Bütün bunlar da verdiğim kararın bir parçasıydı” dedi.

Kazanan taraftayken kaybeden tarafa geçmenin çok zor olduğunu ifade eden yıldız oyuncu, “Kaybetmekten nefret ediyorum. Bu yüzden büyük bir üzüntü içindeyim. Özellikle de takımına son saniye basketleriyle maç kazandıran, başarılı bir takımın parçası olan benim gibi bir oyuncu için kaybeden tarafta olmak çok zor bir durum.Takıma liderlik etmeye çalışıyorum, ancak şu anda işler Orlando’daki gibi gitmiyor benim için. Takımda o his yok henüz. Yakında aynı hisleri burada da hissedeceğimizi umuyorum. Fazla tecrübesi olmayan genç oyuncularımız var. Sistemi öğrenmeye çalışan birçok oyuncuya sahibiz. Bütün bunların oturmasının zaman alacağını düşünüyorum. Fakat şehir çok güzel ve taraflar harika, bu yüzden mutluyum. Yakında kazanmaya başlayacağımızı düşünüyorum” diyerek sözlerini noktaladı.