İhsan Bayülken'le Basketbol Analiz

Euroleague'de iki takımımız da ilk 16'ya kalacak ve çeyrek final oynayacak durumdalar. Sonrasını sezon başlayınca göreceğiz.

Ntvspor 08.07.2009 - 19:10

İhsan Bayülken'le Basketbol Analiz

İSTANBUL - Efes Pilsen'in şampiyonluğundan sonra A milli takımdaki kadro seçimi üstüne söylemler yapıldı. Daha sonra Mehmet ve Hidayet yeni sezonda NBA'de hangi takımlarda oynayacağı sorusuna cevap aradık. Şimdi ise gündem Euroleague kurası ve Final Four beklentileri... Tabii Euroleague ile beraber Türkiye ligi'ne da bakmak gerek.

Gözüken o ki Efes Pilsen ve Fenerbahçe Ülker yine Beko Basketbol Ligi'nde Avrupa sertliğinde maçlar oynayamayacaklar. Türkiye'deki takım kadrolarına baktığımızda, başta Türk oyuncular olmak üzere belli bir seviyede olanların zirvedeki takımların kadrolarında olduğunu görüyoruz. Diğer takımlarımız sistemlerini hala oluşturmadıklarından yıldız oyuncu yetiştiremiyorlar veya kadrolarındaki potansiyelli oyuncuları da uzun süre ellerinde tutamıyorlar. Şu dönemde orta seviye takımlarda bir sürü oyuncunun yer değiştirdiğini görüyoruz. Ama burada gözden kaçan bu takım değiştiren oyuncuların birbirinden çok da farklı olmadıkları. Böyle olunca da iyi yabancı oyuncu tercihlerini yapan takımlar sadece sıralama adına başarı için dördüncülük veya beşincilik için oynayacaklar. Böyle olunca da Efes Pilsen, Fenerbahçe Ülker ve Türk Telekom bütçe ve takım kadrosu olarak ilk üçü oluşturacaklar gibi görünüyor. Beşiktaş Cola Turka ve Galatasaray Cafe Crown da bu üç takımı zorlayacaktır.

Yine Avrupa arenasına dönersek; Euroleague kura çekiminden sonra oluşan gruplara baktığımızda Efes Pilsen'in bu sezon Fenerbahçe'ye göre daha kolay bir grupta olduğunu söyleyebiliriz. Efes Pilsen Final Four için transfer çalışmaları yapıyor. Fenerbahçe Ülker cephesinde henüz bir hareket yok.

Efes Pilsen'in grubunda seribaşı olan takım Olympiakos sert bir takım değil. Diğer takımların da (Partizan, Malaga, Rytas) İstanbul'da maç kazanması çok zor. Ayrıca gruptaki son takımın da elemeden gelecek olması zaten çok kaliteli bir ekip olmadığının göstergesi. Sonuç olarak Efes Pilsen evinde maç kaybetmezse Olympiakos ile grup birinciliği için çekişecektir. Efes Pilsen için tek kritik soru oyun kurucu pozisyonuna takviye gerekecek mi gerekmeyecek mi?

Fenerbahçe bu sezon daha zor bir grupta da gözükse ilk 16 yapacaktır. Burada önemli olan Barcelona ve Siena'dan birini geçerek ilk iki içinde yer almayı başarmasıdır. Fenerbahçe Ülker için normali grubu üçüncü sırada bitirmesidir. Ama Giricek'in sağlıklı olarak dönmesi, alınacak iki numaralı pozisyonda Solomon'u tamamlayacak bir oyuncu işleri farklı bir boyuta taşıyabilir. Fenerbahçe adına kritik soru, takım içi dengeleri sağlarken; Tanyeviç- Solomon dengesinin nasıl oluşacağıdır.

Kısaca iki takımımız da ilk 16'ya kalacak ve çeyrek final oynayacak durumdalar. Sonrasını sezon başlayınca göreceğiz. Efes Pilsen ve Fenerbahçe Ülker'in bu zorlu ligde yolu açık olsun. Bize Final Four'da yer alma gururunu yaşatmaları dileğiyle.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...