İhsan Bayülken'le Basketbol Analiz

Efes Pilsen, Fenerbahçe Ülker'i 4 kısalı sisteme zorlayarak Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı müzesine götürdü.

Cumhurbaşkanlığı Kupası, geçen sezona göre alışkanlıklarını daha fazla koruyan ve Fenerbahçe Ülker’i 4 kısalı sistem ile oynama tercihine sürükleyen Efes Pilsen’in oldu.

Sezon başı takımlarımızın hazır olduğunu söylemek doğru olmaz. Bundan iki hafta önce İspanya Kupası finalinde Barcelona- Real Madrid maçı da bu doğrultuda oynanmıştı. Maçın sonunda çok basit hatalar sonucu etkilemişti.

Efes Pilsen’in forvet ağırlıklı hücum opsiyonlarını kullanarak sonuca gittiğini biliyoruz. Zaten maç sonunda en çok top kullanan oyuncuları Rakocevic ve Charles Smith olmuştu (Toplam 9/25 isabet oranı). Kasun’un erken faul problemi ve Fenerbahçe savunmasının arkası dönük oynamak isteyen Efes Pilsen uzunlarına bu şansı vermemesi, ilk periyotun beşinci dakikasında Shumpert’ın oyuna girmesi ile maçın gidişatını belli etti.

Skor 12-4 Fenerbahçe lehine iken maça 12-12 denge geldi. Burada Fenerbahçe de 4 kısaya dönünce maçın gidişatı bir anda düzenlerden çıktı. Takım düzenlerinde sayı atması beklenen oyuncular bireysel inisiyatif alarak iki taraf adına topları kullanmaya başladılar. İş böyle olunca da maçı kazandıracak kriter bu oyuncuların performansına ve ekstra sayı atacak oyunculara kalmış oldu.

Bu sırada iki takımın sahadaki uzun konumundaki oyuncuları ise hücum ribaundu ve birebirden çok savunma hatalarından pozisyon kovalamaya başladılar. Efes Pilsen adına Kaya, Fenerbahçe adına da Semih zaman zamanda Ömer Aşık bu oyun tarzının içinde başarılı oldu.

Efes Pilsen’in artısı Kerem Tunçeri’nin bu düzen içindeki skor katkısı ve geçen sezonda kullandığı Thornton’u pota altında arkası dönük Solomon ile bırakarak avantaj sağladığı pozisyonlar olarak öne çıktı.

Fenerbahçe ise en çok top kullanan oyuncularından Greer’den çok iyi yüzde olmasa bile sayı buldu. Ama Solomon’dan özellikle en iyi oynadığı dakikalar olan maçın son bölümünde oyunu zorlasa da istenen katkıyı veremedi (İkisinin toplam 7/ 24 isabet oranı. 2/11 üçlük olmak üzere). Bir saptama yapmak gerekirse. Bu iki oyun kurucunun elinde çok fazla top kalarak temposuz top kullanmaları hem onların yüzdelerini hem de Fenerbahçe’nin düzenlerinin oluşmamasına neden olabilir. Ayrıca Fenerbahçe’de takım içindeki roller daha belli olmamış. Tabii ki burada Efes Pilsen’in 4 kısalı uzun süreli oynamasına karşılık bir düzen oluşturmakta dengelerini bozmuş olabilir.

Efes Pilsen, kupayı kazanmayı başardı ama unutmamaları gereken konu özellikle Avrupa’da bu dört kısalı sistem ile uzun süreli oynarlarsa problem yaşayabilecekleridir.

Sonuç olarak Efes Pilsen geçen sezonki alışkanlıkları ve devam eden düzenlerine Kerem Tunçeri’nin de (uzatmadaki iki üçlüğü başta olmak üzere) olumlu katkıları ile anlamlı kupayı kazandı.

Bu arada bu hafta sonu başlayacak olan Beko Basketbol Ligi’ndeki takımlarımıza da hedefleri doğrultusunda başarılı bir sezon geçirmesini dilerim. Basketbolseverlerin de bu maçların güzelleşmesi ve paylaşımı için vazgeçilmez oldukları bir kez daha hatırlatarak… 2010 Dünya Şampiyonası için katkı yapacak bir basketbol sezonu dileği ile…

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...