İhsan Bayülken'le Basketbol Analiz

Serinin bir önceki maçında yaşanan maç sonu gerginliği oyun içine karşılaşma boyunca hiç yansımadı. Oyuncular kazanmak adına basketbol oynamayı tercih ettiler

18.06.2009 - 10:15

Serinin altıncı maçı özellikle Fenerbahçe adına karar karşılaşmasıydı. Serinin bir önceki maçında yaşanan maç sonu gerginliği oyun içine maç boyunca hiç yansımadı. Oyuncular kazanmak adına basketbol oynamayı tercih ettiler. Ve sonuçta Efes Pilsen şampiyonluğu kucakladı. Hakemler serinin en iyi maçını yönetti.

Maç sonu olaylar ise basketbol için yaralayıcı ve o kadar anlamsızdı. Ne kadar yazsak ne kadar çizsek radikal uygulamalar gelmeden bu sorun çözülmeyecektir. Bu sadece seyircilere yapılacak yaptırımlar değil aynı zamanda ortamı bu şekle getiren sorumlu konumdaki takım üyelerini de kapsamalıdır. Maça ve şampiyon Efes Pilsen’e dönmek gerekirse:

1. periyot: 25-21 Fenerbahçe lehine…

Fenerbahçe maça istekli savunma ve yüksek üçlük yüzdesi ile başladı. Fenerbahçe takım olarak iyi savunmasını çeyreğin ikinci kısmına taşıyamayınca 25 sayı attığı bir çeyrekte 21 sayı yiyerek avantaj sağlayamadı. Efes Pilsen sakin kalarak özellikle serinin ilerleyen her maçında problem yaşaması beklenen pota altını daha üretken kullanmayı başardı. Potaya yakın oynayarak sayı ve hücum ribaund şansını buldular. Shumpert oyuna girince Preldzic’in oyuna girince takımlar 4 kısaya erken dönmüş oldu.

2. periyot: 29- 16 Efes Pilsen lehine…

İlk periyotta oynayan sadece üç oyuncu değişiklik yapılmadan bu periyoda başladı (Ömer Onan, Solomon ve Thornton). Bu periyot serinin iki taraf adına aynası oldu. Fenerbahçe yaptığı top kayıplarının yanında tepeden oynanan ikili oyun savunmasını da iyi yapmayınca altı dakika içinde 24 sayı yedi. Bu seri boyunca Fenerbahçe’nin ikili oyun savunmasında problem yaşayacağını düşünüyorduk ama bu kadar top kaybı yapmaları hem maçı kontrol etmelerini engelledi hem de Efes’i oyun içinde aktif tutup kolay sayılar bulmasını sağladı. Bu periyotta Kaya 1x1 oynamadan 11 sayı atmıştı bile. Ayrıca Ender’in attığı iki üçlükte Fenerbahçe’nin oyunu yönlendirmesini etkiledi. Kenardan gelen oyuncular Efes Pilsen adına daha fazla katkı yaptılar. Fenerbahçe’de Ömer Onan, Solomon ve Mirsad’ın çabaları takım olarak her oyuncusundan verim alan Efes’in hızını kesmeye yetmedi. Fenerbahçe seri boyunca yaşadığı iki sorunun bedelini bu periyot ve maç sonunda ödeyecek duruma da gelmiş oldu (Top kayıpları ve ikili oyun savunması).

3. periyot : 18-15 Fenerbahçe lehine…

Fenerbahçe Smith’i 4 numaraya çekerek başladı. Efes Pilsen ise Gönlüm- Kaya ikilisini uzun pozisyonları için tercih etti. Fenerbahçe Mrsiç’in bulduğu iki üçlük ile maça skor olarak geri döndü. Maçın kontrolü ise yine Efes Pilsen’de kaldı. Faul problemlerinden dolayı sahada farklı bir beş ile yer alan Efes Pilsen’de Kakiouzis’ten çok kritik 5 sayı buldu. Fenerbahçe’de Ömer Aşık hücumda bir iki pozisyon olumlu işler de yaptı. Ama Fenerbahçe’nin 4 kısalı oynama isteği sahip oldukları fiziksel üstünlüğü devre dışı bıraktı.

4. periyot : 17- 14 Fenerbahçe lehine…

Efes Pilsen’in oyunu kontrol ederek yönlendirmesi ve Fenerbahçe Ülker’in takım düzenlerinden uzaklaşması maçın sonucunu yavaş yavaş belli etmeye başladı. İşte o sırada Preldziç’in bireysel inisiyatifi ile attığı iki üçlük, toplam 9 sayı Fenerbahçe’nin öne geçmesini sağladı. Bu ortamda bile bu ivme Fenerbahçe’nin maçı alıp gitmesini sağlamadı. Efes Pilsen yine kendi düzeni içinde kalarak takım olarak sakinliğini ve kararlılığını gösterdi. Bundan önceki maçlarda olduğu gibi yapılan hücum ribaundları Efes Pilsen adına şampiyonluğun habercisiydi. Ama maç sonunda bütün seri boyunca hücum performansı eleştirilen Charles Smith attığı üçlük ve kaptığı top sonrası attığı basket ile Efes Pilsen adına belki ilk sözü söylemedi ama son sözü söylemiş oldu.

Genel tabloya bakarsak; Efes Pilsen maçlar oynandıkça ribaunlarda dengeyi sağlayarak yol aldı ve final maçında 39-26 bir üstünlük yakaladı. Lacivert-beyazlılar, oynayan her oyuncusundan maksimum katkı alırken bu Fenerbahçe adına dönem dönem bireysel basketbol ile oluştu. Efes Pilsen oynanan her maçta üstüne bir şeyler koyarak geldi ve her maçta farklı bir oyuncusundan olumlu işler buldu. Takımını iyi yöneten Tunçeri’ye en büüyk destek takımın gizli lideri Thornton’dan geldi. Efes Pilsen sezon içindeki başarılı çizgisini finale yansıtarak bu büyük başarıya imza attı. Fenerbahçe’de başarılı iki sezonun ardından final oynasa da öz eleştirilerini yapmak zorunda kalacaklar. Yine de teşekkürler Efes Pilsen ve Fenerbahçe Ülker.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...