NTV

İlginç doping olayları

Ntvspor

Spor

Arı sokmasıyla dopingli çıkan ve daha sonra aklanan Cannavaro'nun başına gelen benzer olayları daha önceden başka sporcularda yaşamıştı.

Arı sokması nedeniyle dopingli çıkan Fabio Cannavaro'nun durumu akıllara diğer ilginç doping olaylarını getirdi. İşte birbirinden ilginç nedenlerle dopingli çıktıktan sonra tıpkı Cannavaro gibi aklanan ünlü sporcular.

Brezilya'nın efsanevi oyuncusu Romario, 2007 yılında kanında yasaklı madde bulunduğu gerekçesiyle 120 gün futboldan men edildi. Romario'nun dopingli çıkmasına yol açan madde saç dökülmesine karşı kullanılan bir ilaçta bulunuyordu. Cezaya karşı savaş açan ünlü futbolcu 10 yıldan uzun süredir aynı ilacı kullandığını açıkladı ve cezasının kaldırılmasını istedi. Romario'nun annesi de devreye girerek oğlunun saçlarını kurtarmaktan başka bir amacı olmadığı savunmasını yaptı ve sonunda Romario'nun cezası kaldırıldı.

Fransız tenisçi Richard Gasquet de kanında kokain izlerine rastlanınca 2 yıllık ağır bir cezaya çarptırıldı. Ancak genç tenisçi, kokain kullandığı iddialarını kesin bir dille reddediyordu. Gittiği bir gece kulübünde kokain bağımlısı bir garsonla öpüştüğünü söyleyen Gasquet, konuyu bağımsız bir mahkemeye taşıdı. Gasquet savunması sırasında garson kızla toplam 7 kez öpüştüğünü ve her öpüşmenin 7-10 saniye sürdüğünü söylecek kadar ileri gitti. Yapılan testlerde Fransız tenisçinin vücudundaki kokainin çok az olduğu belirlenince mahkeme Gasquet'in kokaini istem dışı aldığına hükmetti.

Nagano kış oyunlarında süper büyük slalom dalında altın madalya kazanan ünlü kayakçı Ross Rebagliati'de ise yarışın ardından mariuhana izlerine rastlandı. Bunun üzerine Uluslararası Olimpiyat Komitesi, Rebagliati'nin madalyasını geri almaya karar verdi. Masum olduğunu savunan Rebagliati ise katıldığı bir partide pasif içici konumuna düştüğü savunmasını yaptı. Yapılan incelemeler, mariuhananın performans arttırıcı bir etkisi olmadığını ortaya koyunca Rebagliati yeniden madalyasına kavuştu. Ünlü kayakçının, "Bundan böyle partilere giderken gaz maskesi takacağım" sözleri hala akıllarda.