İSTANBUL - 7-20 Eylül tarihleri arasında Polonya'da düzenlenecek Avrupa Basketbol Şampiyonası'na katılacak olan A Milli Takım'ın tecrübeli oyuncuları Hidayet Türkoğlu ve Ömer Onan ile idari menajer Barbaros Akkaş, NTV'de yayınlanan 'Devler Avrupa yolunda' programına konuk oldular.

Hidayet Türkoğlu, Ömer Onan ve Barbaros Akkaş, şampiyona öncesi takımın durumunun ve hedeflerinin konuşulduğu programda, 7 Eylül Pazartesi günü Litvanya ile oynayacağımız maçın önemine dikkat çektiler.

Takımın en tecrübeli isimlerinden Hidayet Türkoğlu, çok iyi bir hazırlık dönemi geçirdiklerini belirterek, "Takım olarak iyi durumda olduğumuzu söyleyebilirim. Efes Cup'ta neler yapmamız gerektiğini gördük. Detayların üzerinde duruyoruz. Savunmada ve hücumda eksik yönlerimizi gidermeye çalışıyoruz. Eksiklerimizi iyi ki hazırlık maçlarında gördük, yoksa Polonya'dan erken dönüyor olacaktık. İnanıyorum ki Pazartesi gününden sonra çok daha farklı bir milli takım sahada olacak" diye konuştu.

Özel turnuvaların takımdaki eksikleri görmek adına çok önemli olduğunu ifade eden Ömer Onan ise, "Yaklaşık 1.5 aydır çok iyi çalışıyoruz. Ankara'da Efes Cup'ta aldığımız sonuçlarla, Türk halkı kadar biz de üzüldük. Ancak pozitif tarafından bakarsak, ne kadar kötü oynarsak oynayalım kimse maçtan kopmuyor. Takım dağılmıyor. Bir de hocamız Ankara'da her oyuncuyu kullanmaya çalıştı. Maçlara farklı oyuncularla başladık. Çünkü şampiyonada hangi oyuncudan ne kadar yararlanabilir, onu görmek istiyordu. Özel turnuvalarda eksiklerimizi görmek önemliydi. Potansiyeli olan bir takımız. Avrupa Şampiyonası'nda iyi oyunumuzu 30-35 dakikaya yayıp, ilk etapta son 3 Avrupa Şampiyonası'nda giremediğimiz ilk 8'e girmek istiyoruz" dedi.

İdari menajer Barbaros Akkaş da takımdaki eksikleri Polonya'da görmeleri durumunda bunun çok geç olacağına dikkat çekerek, "Elemelerde 6'da 6 yaptık ama bundan önce takımda ciddi sıkıntılar vardı. Ömer Onan'ın sakatlığı, Semih'in sakatlığı, Ömer Aşık'ın sakatlığı gibi. Teknik kadro Hidayet'in, Kerem'in, Ömer'in etrafında, 1979 jenerasyonunu etrafındaki en iyi oluşumu krumaya çalıştı ve bunu ciddi anlamda başardıklarını düşünüyorum. Teknik kadro İngiltere'de ve Efes Cup'ta takımın eksiklerini görmek için çok fazla oyuncuyla oynadı. Yüzde yüz kazanmak için oynayıp bir takım denemeleri yapmasaydık, bugün bu konuşulanlar Litvanya maçının ardından konuşulacaktı ancak çok geç olacaktı" ifadelerini kullandı.

İLK RAKİP LİTVANYA
Turnuvanın ilk maçı olan Litvanya karşılaşmasının önemine dikkat çeken Hidayet Türkoğlu, bu maçı kazanmaları durumunda takımının moralinin üst seviyeye çıkacağını söyledi.

Hidayet, "Önemli bir takıma karşı iyi oynayıp kazanırsak, bu bizi çok daha iyi bir duruma getirir. 'Turnuvaya nasıl başlarsan öyle gider' diye bir söylem vardır. Bizim gibi genç bir ekibin, Avrupa'da ekol olmuş bir takımı yenmesi büyük moral olacaktır. Umarım iyi bir başlangıç olur, öyle devam eder ve oradan da iyi bir neticeyle dönerek hep beraber kutlarız" dedi.

Milli Takım'ın fikstür olarak bir dezavantajı olduğunu ifade eden Barbaros Akkaş ise, "Litvanya şampiyonanın ilk maçı ve kazanırsak bir avantaj sağlayacağız. Fakat gruba baktığımızda maç sıralamasında diğer takımlara göre dezavantajlı durumdayız. Çünkü ilk maç Litvanya, ardından Bulgaristan ve son maçı ev sahibi Polonya ile oynayacağız. Örneğin Polonya'nın Bulgaristan'a kaybedecek olması grubu karıştıracaktır. İlk maçta alacağımız bir galibiyet, bizim için şampiyonanın havasını değiştirecektir" diye konuştu.

Ömer Onan ise ilk maçın önemli olduğunu ancak sonuç ne olursa olsun şampiyonanın bitmeyeceğini söyledi. "Litvanya maçı tabi ki çok önemli. Ancak şunu da unutmamak lazım, 'kaybedersek herşey bitti' demek değil" diyen Onan, "Bulgaristan'ı, Polonya'yı yendiğimiz zaman yine istediğimiz yerde oluruz. Sonuçta turnuva takımı olursak, başarı sağlarız. Bu çok uzun soluklu bir turnuva. Takım içinde birbirimize inanıyoruz" dedi.

KEREM GÖNLÜM'ÜN YOKLUĞU
Hidayet Türkoğlu, Ömer Onan ve Barbaros Akkaş, B numunesi de pozitif çıkan ve Polonya'da A Milli Takım forması giyemeyecek olan Kerem Gönlüm'ün durumuyla ilgili de açıklamalarda bulundular.

Kerem'in takımın çok önemli bir parçası olduğunu ifade eden Hidayet Türkoğlu, "Üzüntülüyüz. Kerem çok sevdiğimiz bir arkadaşımız. Yıllardır kişiliğiyle, çalışmasıyla örnek olan bir oyuncu. Bu durum basketbol olarak bizi bir kişi eksik bıraktı diyebiliriz. Diğer yandan onun yerine gelecek olan arkadaşa bir fırsat oldu diyebiliriz. Şuan baktığımız zaman 4 numarada sadece Ersan gözüküyor. İnşallah Kerem 2-3 ayla kurtulur ve tekrar aramıza döner" şeklinde konuştu.

Kerem'in durumunun kendilerini hem duygusal hem de sportif anlamda ciddi biçimde yaraladığını ifade eden genel menajer Akkaş ise, "Doğrusunu söylemek gerekirse, böyle bir olayın olması hepimizi şoke etti. Çünkü Kerem yıllardır bizimle olan, çok tecrübeli ve oynadığı pozisyon itibariyle Türkiye'de örmek olmuş bir oyuncu. B numunesi de pozitif çıktı, şimdi Disiplin Kurulu kullandığı ilaçla doğru orantılı olarak bir ceza verecek. İnşallah Kerem 6 aydan az bir ceza alır. Gençlerin örnek aldığı bir basketbolcu. Şampiyona öncesi kadrodan çıkması bizi hem duygusal olarak hem de pozisyon olarak ciddi anlamda yaraladı. En kısa sürede bizlerle olmasını bekliyoruz" dedi.

Ömer Onan da günümüzde profesyonel kulüplerde yasaklı maddeleri takip eden kişiler görevlendirilmesi gerektiğinin altını çizerek, "Artık kulüplerde sadece bu işle uğraşan kişiler olmalı. Örneğin 2009 senesinde yasaklı olmayıp, 2010'da yasaklı olacak birçok madde olacak. Bunlar gözden kaçabilir. Evde hasta olduğum zaman eşime 'bana ilaç verme' derim. Çünkü mesela Amerika'dan ilaç getiriyorsun, ama o ilaç doping sayılan madde içerebiliyor. Kerem Gönlüm doping yapacak bir oyuncu değil ve biz de buna kesinlikle inanmıyoruz. Savunmada en önemli oyuncularımızdan biriydi. Dış savunmacıları çok rahatlatan bir isimdi. En az cezayı alarak spor yaşantısına kaldığı yerden devam etmesini temenni ediyoruz" ifadelerini kullandı.

A Milli Takım, Avrupa Basketbol Şampiyonası'ndaki ilk maçını 7 Eylül Pazartesi günü Litvanya ile oynayacak ve bu mücadele saat 22.15'ten itibaren NTV'den canlı olarak ekrana gelecek.