Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Kuddusi Müftüoğlu, "Seminerlerle hataların nedenlerini ortaya koyup, hakem hatalarını en aza indirmeye çalışacağız" dedi.

Antalya'daki Kaya Palazzo Golf Resort'ta gerçekleştirilen MHK Kış Semineri'nin bugünkü bölümüne Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Antalya Valisi Muammer Türker, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, TFF Başkanı Yıldırım Demirören, TFF Başkan Vekilleri Servet Yardımcı, Nihat Özdemir ve Ali Dürüst, Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, aralarında Fenerbahçe Teknik Direktörü Vitor Pereira'nın da bulunduğu bazı teknik direktörler, hakemler ve gözlemciler katıldı.

Spor Toto Süper Lig'de ilk yarıda tartışılan hakemlere sahip çıkan MHK Başkanı, şöyle konuştu:

"Bizim için affedilmeyecek tek şey cesaretsizliktir. Hata illa ki oluyor. Yeryüzünde bir maçı sıfır hatayla yöneten hakem hiç olmadı, olmayacaktır. Herkes bu gerçeğin farkında olmalı. Hakem hatalarını minimize etmemiz, sonuca tesir hataları azaltmamız lazım. İlk yarı hata yapılan maçlar oldu. Hiçbir zaman sıfır hata olmayacak. Seminerlerle hataların nedenlerini ortaya koyup, hakem hatalarını en aza indirmeye çalışacağız."

Sezonun ilk yarısında en fazla tartışılan konuların başında elle oynamalar olduğunu anlatan Müftüoğlu, "Bu konuda hakemlerin yanlış yorum yapabildiğini gördüğümüz gibi kamuoyunda da kriterlerin doğru yorumlanmadığını gördük. Basına ve futbolculara bilinçlendirme toplantıları yapmayı düşünüyoruz. 10-11 santimetre ofsayt tartışmaları var. Konuyu, elinizi vicdanınıza koyarak değerlendirin. Malzememiz insan. Bunu unutmayın. Tabii ki açık yanlışlar varsa düzeltmek, gerekirse bir süre dinlendirmek bizim görevimiz. Sizden ricam, ufak detaylara takılmayınız" ifadelerini kullandı.

Müftüoğlu'nun bu sözlerinin ardından Süper Lig'de 2014-2015 ve bu sezonun ilk yarılarıyla, geçen sezon Avrupa kupalarında yaşanan bariz hakem hataları sinevizyon eşliğinde gösterildi.

"BASİT FAULLER ÇALINMAYACAK"
Avrupa'nın önde gelen 6 liginden hakem istatistiklerini de gösteren Müftüoğlu, şunları kaydetti:

"İkinci yarıdan başlamak üzere yüksek tempolu oynanan maçlarda daha fazla korakor mücadelelere izin vereceğiz. Başlıklarımızdan bir tanesi basit fauller. İkinci yarıda arkadaşlarımız basit faulleri oynatarak oyuna katkı sağlamaya çalışacaklar. Basit temaslara çalınan düdükler oyunun seyir zevkini de düşürüyor. Avrupa'nın bazı liglerine göre en fazla faul yapılan lig Türkiye. Bu istatistikler bize bir şeyi anlatıyor, hakemlerimiz bundan sonra basit faullere düdük çalmayarak faul sayısını düşürecek."

FIFA kokartlı Cüneyt Çakır'ın başarılarından da bahseden Müftüoğlu, "Bu başarılar sadece Çakır ve ekibinin olarak kalırsa Türk hakemliği istasyonda bekler. Trenin hiç durmadan dünyanın dört bir yanına yol alması gerekir. Bu en büyük hedefimiz" dedi.

Profesyonel hakemlik konusunda önemli adımlar attıklarını ve bu uygulamanın Türk hakemliğinin geleceği olduğunu vurgulayan Kuddusi Müftüoğlu, gözlemci notlarının kamuoyunda tartışılmasını da eleştirerek, "Gözlemcilerin gerekli notlarını alıp, kendi değerlendirmelerimizi koyarak kanaate varıyoruz. Bizi sabrederek değerlendirmenizi rica ediyoruz. İstikrar için sabır şart" değerlendirmesinde bulundu.

Bu arada, ikinci yarıdan itibaren Spor Toto Süper Lig'de görev alacak yeni hakemler Arda Kardeşler, Oktay Taş, Hasbi Dede, Emre Malok ve Emre Altun'u kürsüye çağıran Müftüoğlu, kendilerini tebrik etti.

JAAP UİLENBERG'E VEDA
Müftüoğlu, sezon sonu MHK'deki görevini tamamlayacak UEFA Hakem Komitesi Üyesi ve MHK Danışmanı Jaap Uilenberg'e teşekkür etti.

Uilenberg'in uzun süredir Türk hakemliğine hizmet verdiğini anlatan Müftüoğlu, "Türk hakemliğinin değişimini, dönüşümünü ve gelişimini sağladı. Türk hakemleri ona minnet borçlu ve hiçbir zaman unutmayacak" şeklinde konuştu.

Ayağa kalkarak salona selam veren Uilenberg'i hakemler ayağa kalkarak alkışladı.