İnadına Mourinho inadına Barça

Barcelona'nın oynadığı futbol ne kadar güzelse, Mourinho'nun onu engelleyebilmesi de o kadar güzel..

Haberler - Ntvspor 29.04.2010 - 12:20

Şampiyonlar Ligi'nde yarı final mücadelesinde Inter, Barcelona'yı eleyerek adını finale yazdırdı. İtalyan temsilcisinin 39 yıl sonra adını finale yazdırmasında en büyük pay hiç kuşkusuz Mourinho'nun..

Şampiyonlar Ligi'nde artık sona geldik. Finalin adı belli oldu. Bayern Münih-Inter finali oynanacak Barnebau'da..Yani Real Madridli taraftarların korktuğu başına gelmedi.

Benim fikrime göre mükemmel bir maç vardı Nou Camp'ta. Hem hücum futbolunun hem de defans futbolunun en güzel örneklerini verdi iki takım. Bir yanda durmadan pas yapan, hiç paniğe kapılmadan maç sonuna kadar hücum eden bir takım, diğer tarafta rakibine göre oynayan, 10 kişi kalmasına rağmen rakibine hiç boş alan bırakmayan Inter. Bu maçtan kim zevk almaz ki?

Belki maçta çok gol pozisyonu yoktu. Barcelona'nın 2-3 pozisyonu dışında daha çok orta saha mücadelesiydi. Barcelona top çevirdi, rakibinin üstüne gitmeye çalıştı, Inter ise mükemmel bir defans örneği ile onları karşıladı. Mükemmel diyorum çünkü bundan önce Barcelona'ya karşı çok takım defans yapmaya çalıştı ancak o maçlarda fark yemekten kurtulamadı. Ancak Inter, ne fark yedi ne de tura veda etti.

Bu başarıda en büyük pay sahibi tabii ki Mourinho. Bir teknik adam Messi'yi böyle durdurabiliyorsa, dünyanın en iyi hücum yapan takımına karşı (70 dakika boyunca 10 kişi oynamasına rağmen) sadece 2-3 pozisyon veriyorsa onu tebrik etmek gerekir. Portekizli teknik adam gerçekten çok önemli bir futbol dehası ve bunu her zaman gösteriyor.

Bana sorarsanız her zaman Barcelona'nın oynadığı futbolu tercih ederim, elense bile Barcelona derim. Ancak, Inter'in de bu 70 dakika boyunca yapmayı başardığı defansın örneğini bir daha asla göremeyiz. Bu yüzden ondan da bir futbolsever olarak büyük zevk aldığımı söylemek istiyorum.

Mourinho gerçekten çok önemli bir teknik direktör, ve kim ne derse desin, hangi karakterde olursa olsun bu gerçek değişmez. Bir adam her gittiği yere bir şeyler katıyorsa, her gittiği yerlerde 'yapılamaz' denenleri yapmayı başarıyorsa o adamı ayakta alkışlamak gerekir. Portekizli teknik adam insanlara antipatik geliyordur doğrudur ama dehaların normal olması beklenemez. Bu yüzden başlıkta olduğu gibi inadına Mourinho demek istiyorum.

Son olarak Xavi'den bahsetmek istiyorum. Gerçekten Xavi şu ana kadar izlediğim en iyi orta saha olabilir. Barcelona'nın bu kadar pas yaptığı bir maçta, ve bu kadar risk aldığı maçta, bu kadar az pas hatasıyla oynamak gerçekten her futbolcunun yapabileceği bir şey değil...Gerçekten seni izlemek büyük bir zevk Xavi..

Sayfa Yükleniyor...