Avrupa futbolunda son döneme damga vuran İngiliz takımları için bu yıl pek parlak geçmiyor.

Kulüpler bazında dünyanın en önemli organizasyonu Şampiyonlar Ligi'ni son 6 yılda domine eden ve Ada'ya 2 kez kupayı getiren İngiliz takımları bu yıl istedikleri başarıyı yakalayamadılar.

Son olarak 2002-2003 sezonunda Real Madrid, Juventus, Milan ve Inter'in yarı finali paylaştığı sezonda İngilizler'i ilgilendiren tek nokta finalin Old Trafford'da oynanmasıydı. Juventus-Milan finalini kazanan ise penaltı atışlarıyla Milan olmuştu.

Daha sonraki 6 yıl boyunca ise İngilizleri en az yarı finalde hep gördük. 2003-04 sezonunda Chelsea yarı finale çıkmış, ancak yarı finalde Monaco'ya elenmişti. 2004-05 sezonunda Chelsea ile Liverpool yarı finalde kapışmış, İstanbul'daki finale gelen Liverpol tarihe geçen maçta penaltı atışlarıyla Milan'ı devirmişti.

Bir sonraki sene İngilizler finale Arsenali'i göndermiş, ancak Wenger'in öğrencileri finalde Barcelona'ya boyun eğmişlerdi.

Şampiyonlar Ligi son 3 sezonda ise tam anlamayla 'İngiliz ligi'ne dönüşmüştü. Son 3 sezonda da yarı finale 3'er takım gönderen İngiltere, 2006-2007'de finalde Liverpool ile üzülürken, 2007-2008'de Chelsea-Machester United finaline tanıklık etmişti. Geçtiğimiz sezon yine Chelsea, Manchester United ve Arsenal yarı finale çıkmış, finale yürüyen Manchester United, Roma'da Barcelona'ya mağlup olmaktan kurtulamamıştı.

Bu sezon ise Liverpool büyük bir sürprize uğrayarak ilk tur gruplarında elenirken, Chelsea de ikinci turda Inter'e diş geçiremedi. Arsenal ve Manchester United ise çeyrek finalde Barcelona ve Bayern Münih tarafından saf dışı bırakıldılar.

İngilizlerle dolu geçen 6 yılın ardından futbolseverler, artık Barcelona, Bayern Münih, Lyon ve Inter dörtlüsünün kupa yürüyüşüne tanıklık edecekler.