İngilizler'in 'Big Sam'i skandal sonrası koltuğunu kaybetti

İngiltere Milli Takım Menajeri Sam Allardyce, kendilerini bir uzak doğu firmasının temsilcileri gibi gösteren gazetecilere, futbolcuların temsil haklarını 3. kişilere nasıl devredileceği ve bu konuda İngiltere Futbol Federasyonu kurallarının nasıl devre dışı bırakılabileceği konusunda tavsiye verirken görüntülendi. Basına yansıyan görüntüler sonrası federasyonun soruşturma başlattığı Sam Allardyce, görevinden alındı.

Ntvspor 27.09.2016 - 11:30 | Son Güncelleme : 27.09.2016 - 21:56

İngilizler'in 'Big Sam'i skandal sonrası koltuğunu kaybetti

İngiltere'deki futbol yolsuzlukları üzerine çalışmayara başlayan The Telegraph gazetesi İngiltere Milli Takım Menajeri Sam Allardyce'ın (Big Sam) içinde olduğu bir skandalı ortaya çıkardı. Gazetenin muhabirleri, milli takım menajerliğine getirilen Sam Allardyce, henüz ilk antrenmana çıkmadan önce kendisiyle bir görüşme ayarladı. Kendilerini uzakdoğulu bir firmanın temsilcileri gibi gösteren muhabirler, Allardyce'tan İngiltere Futbol Federasyonu'nun (FA) futbolcuların temsil haklarının 3. kurumlara devredilmesini yasaklayan kuralını safdışı bırakacak bir formül bulma konusunda danışmanlık istedi.

Biri Manchester diğeri de Londra olmak üzere Sam Allardyce'la yapılan 4 saat süren görüşmelerde Allardyce, kuralı saçma olarak nitelendirirken; tanıdık menajerlerle bu işin halledilebileceği tavsiyesinde bulunuyor. Danışmanlık için de 400 bin Pound'luk bir anlaşma yapıyor.

İngiltere Milli Takım menajerliği için yıllık primlerle 3 milyon Pound alan Allardyce'ın, sözde anlaşmanın ardından futbol elçisi olarak Singapur'a gitmesi de kararlaştırılıyor.

Görüşmelerde İngiltere Milli Takım Menajeri Sam Allardyce, işadamı kılığındaki gazetecilere FA kurallarının nasıl delineceği konusunda tavsiyelerde bulunuyor.
Görüşmelerde İngiltere Milli Takım Menajeri Sam Allardyce, işadamı kılığındaki gazetecilere FA kurallarının nasıl delineceği konusunda tavsiyelerde bulunuyor.

VALENCIA'NIN TRANSFERİNİ ÖRNEK VERDİ

İngiltere Futbol Federasyonu'nun 2008, FIFA'nın da 2015 yılında tüm dünya genelinde yasakladığı temsilcilik haklarının 3. kurumlara devredilmesi kuralının delinmesiyle ilgili örnek de veren Sam Allardyce, 2014 yılında West Ham'a 12 milyon Sterlin karşılığında transfer ettikleri Enner Valencia'nın bonservisinin Meksika'daki bir kulüpte gösterildiğini ancak "3. parti" olarak tabir edilen kişilere ait olduğunu söyledi. Bu yöntemle yapılabilecek transferler için Güney Amerika, Portekiz, İspanya, Belçika ve tüm Afrika kıtasından oyuncuların uygun olduğunu belirtti.

ROY HODGSON VE GARY NEVILLE'A ELEŞTİRİLER

Sam Allardyce, muhabirlerle yaptığı sohbette İngiltere Milli Takımı'nın eski menajer Roy Hodgson ve yardımcısı Gary Neville hakkındaki düşüncelerini de dile getirdi. Hodgson'ın iyi bir konuşmacı olmadığını ve basın toplantılarında halkı uyuttuğunu söyleyen Allardyce, deneyimli teknik adamın buna göre bir kişiliği olmadığını söyledi. Hodgson'ı kararsız bir antrenör olarak niteleyen Allardyce, Euro 2016'da takımın İzlanda'ya elenmesini eleştirerek, takımdaki futbolcuların buna izin vermiş olabileciğini belirtti.

Hodgson ve yardımcısı Gary Neville'ın İzlanda maçında Marcus Rashford'u oyuna dahil etmek için neredeyse 10 dakika tartıştığını söyleyen Allardyce, Neville'ın Hodgson üzerinde kötü bir etkisi olduğunu ifade etti.

FEDERASYONUN MASRAFLARINA ELEŞTİRİ

İngiltere Futbol Federasyonu'nun dünyada en fazla geliri olan federasyon olduğunu söyleyen Allardyce, federasyonun yaptığı harcamaları eleştirdi. Wembley'in yenilenmesi için 870 milyon euro harcanmasını aptalca olarak yorumlayan Allardyce, federasyonun bu iş için gereksiz borca girdiğini söyledi.

PRENS HARRY VE PRENS WILLIAMS DA HEDEFTE

Muhabirlerle yaptığı konuşmada Büyük Britanya'nın prensleri William ve Harry hakkında düşüncelerini de paylaşan Allardyce, Prens William'ın Euro 2020 adaylık sürecinde işleri zorlaştırdığını söyledi ve Prens Harry'yi haylaz bir çocuk olarak niteledi.

Sam Allardyce'e görüşmede finans danışmanı Shane Moloney (solda), menajeri Mark Curtis (soldan 2.) ve eski futbolcu ve menajer Scott McGarvey de eşlik ediyor.
Sam Allardyce'e görüşmede finans danışmanı Shane Moloney (solda), menajeri Mark Curtis (soldan 2.) ve eski futbolcu ve menajer Scott McGarvey de eşlik ediyor.

YENİ SKANDALLAR YOLDA

Telegraph gazetesi, ayrıca önümüzdeki günlerde başka belgeleri de yayınlayacağını duyurdu. Üst düzey bir takımın yardımcı teknik direktörünün 5.000 pound rüşvet aldığı ve 10 teknik direktörün futbolcu transferlerinden komisyon aldıklarına dair belgelerin yayınlanacağı kaydedildi. Gazete ayrıca, belgelerin de İngiltere Futbol Federasyonu'na gönderildiğini duyurdu.

GÖREVİNDEN ALINDI

İngiltere Futbol Federasyonu yaptığı açıklamayla, Sam Allardeyce'ın basına yansıyan görüşmeleri hakkında soruşturma başlattığını duyurmuştu. Federasyon yapılan soruşturma sonucunda Sam Allardyce'nin görevine son verdi.

The Telegraph gazetesinin manşeti
The Telegraph gazetesinin manşeti

Sayfa Yükleniyor...