İngiltere'de Dovizioso sürprizi

MotoGP'de sezonun 10. yarışı olan Britanya Grand Prix'sini Honda'dan Andrea Dovizioso kazandı. Lider Valentino Rossi ise 5. olmasına karşın arayı açtı.

Ntvspor 26.07.2009 - 19:33

İngiltere'de Dovizioso sürprizi

İngiltere'nin Donington Park Pisti, MotoGP sezonunun en ilginç yarışlarından birine ev sahipliği yaptı. Valentino Rossi'nin pole-pozisyonunda başladığı yarışa yağmur damga vurunca, kazanan Andrea Dovizioso oldu.

Son 2 yıldır Casey Stoner'ın kazandığı Büyük Britanya Grand Prix'si yağmurlu yağış uyarısıyla başladı. Ducati'den Casey Stoner ve Nicky Hayden yarışa yağmur lastikleriyle başlarken, diğer sürücüler geçiş lastiklerini tercih etti. Ducati sürücülerinin beklediği yoğun yağmur yağmayınca bu tercih onları finiş çizgisine son 2 sırada ulaştırdı.

Yarışa İspanyol Toni Elias iyi başladı ve sekizincilikten liderliğe kadar yükseldi. Zorlu hava koşulları ilerleyen turlarda liderliğin sürekli el değiştirmesine neden oldu. Tutunmanın zor olduğu pistte Elias 7., Jorge Lorenzo da 8. turda düşerek yarış dışı kaldı.

Rakiplerinin yarış dışı kalmalarını değerlendiren Rossi, liderliğe yükselse de o da 19. turda düşmekten kurtulamadı. İtalyan sürücü yarışa geri dönmesine rağmen finişe ancak beşinci sırada ulaşabildi. Rossi bu sonuçla sürücüler klasmanında en yakın rakibi Lorenzo'yla arasındaki puan farkını 25'e çıkarttı.

İtalyan sürücü Andrea Dovizioso'ysa 19. turda ele geçirdiği liderliği finiş çizgisine kadar koruyarak kariyerinin ilk birinciliğine imza attı.

Britanya Grand Prix'sinde ikinciliği Colin Edwards, üçüncülüğüyse Randy De Puniet elde etti. Donington park'ta podyuma çıkan üç sürücünün de bu yılki en iyi derecelerini yapmaları dikkat çekti.

MotoGP'de sezonun 11. yarışı 16 Ağustos'ta Çek Cumhuriyeti’nde yapılacak.

MotoGP'de 2010 sezonunun yarış takvimi, sürücüler ve takımlar klasmanı...

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...