İrlanda'dan Dünya Kupası başvurusu

FIFA Başkanı Sepp Blatter, Henry'nin elle yaptığı asistle Dünya Kupası'na katılma şansını yitiren İrlanda'nın Güney Afrika'ya gitmek için başvurduğunu söyledi.

Ntvspor 30.11.2009 - 16:48

İrlanda'dan Dünya Kupası başvurusu

FIFA Başkanı Sepp Blatter, gelecek yaz Güney Afrika'da yapılacak Dünya Kupası'nda fazladan yardımcı hakem kullanılabileceğini söyledi. Blatter ayrıca, Thierry Henry'nin elle yaptığı asist sonucu Dünya Kupası'na katılma şansını kaybeden İrlanda'nın 33. takım olarak Güney Afrika'ya gitme talebinde bulunduğunu açıkladı.

FIFA Başkanı Sepp Blatter, 2010 Dünya Kupası'nı ağırlamaya hazırlanan Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Johannesburg kentinde kupanın geleceğine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Blatter, bir konferansta yaptığı konuşmada, Dünya Kupası elemelerinde play-off düzeninden vazgeçilebileceğini söyledi. FIFA Başkanı, takımların kupaya katılıp katılmayacakları tek maçta belirlendiği için oyuncular, teknik adamlar, hakemler ve başkanlar üzerinde çok fazla baskı oluştuğunu, bu yüzden alternatif bir düzen üstünde düşünülmesi gerektiğini belirtti.

Blatter, tartışmalı Fransa-İrlanda maçına da değindi. Fransa, play-off'larda Thiery Henry'nin elle oynadığı pozisyonun ardından William Gallas'ın attığı golle İrlanda'yı elemiş, bu pozisyon uluslararası çapta tartışmalara neden olmuştu. Blatter, bu tip tartışmaları önlemek için maçlarda fazladan yardımcı hakem kullanılması gerektiğini savundu. FIFA, konuyu bu hafta Yönetim Kurulu'nun olağanüstü toplantısında görüşecek. Avrupa Ligi'nde denenen uygulama kabul edilirse, 2010 Dünya Kupası maçlarında da fazladan yardımcı hakemlerin görev yapmasına kesin gözüyle bakılıyor.

FIFA Başkanı, İrlanda'nın Güney Afrika'daki finallere katılacak 33. takım olmak için başvuruda bulunduğunu da bildirildi. FIFA Yönetim Kurulu Olağanüstü toplantısında bu talebi de değerlendirecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...