İslam Çupi ölümünün 20. yılında anılıyor (Spor camiasının önemli ismi İslam Çupi kimdir?)

Türk spor basınının önemli isimlerinden İslam Çupi, ölümünün 20. yıl dönümünde anılıyor. Spor Camiası'nın önemli ismi İslam Çupi kimdir?

Haberler 06.02.2021 - 12:00 | Son Güncelleme : 06.02.2021 - 12:23

İslam Çupi ölümünün 20. yılında anılıyor (Spor camiasının önemli ismi İslam Çupi kimdir?)

Fenerbahçeli taraftarların sürekli kullandığı "Fenerbahçe büyüklüğü ne şampiyonluk büyüklüğü, ne kupa büyüklüğüdür. Onun büyüklüğü başka bir büyüklüktür işte, adı konamaz" sözünün sahibi İslam Çupi ölümünün 20. yıl dönümünde anılıyor.

Yazılarını daima kurşun kalemle yazan ve 44 yıllık gazeteci olan İslam Çupi tedavi gördüğü İstanbul Tıp Fakültesi'nde ani kalp durması sonucu 6 Şubat 2001'de hayatını kaybetti.  

İslam Cupi’nin Cenazesi Topkapı Maltepe Mezarlığına defnedildi.

20 Ocak 2006 tarihinde Fenerbahçe Spor Kulübü yönetimi Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu basın tribününe İslam Çupi adını verdi.

İSLAM CUPİ KİMDİR ?


1932 tarihinde Arnavutluğun başkenti Tiran'da doğan İslam Çupi, Basın Şeref Kartı sahibi, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi gazeteci ve spor yazarıdır.

İslam Çupi, Arnavut kralı Ahmet Zogu'nun başyaveri Allaman Çupi ile Nadiye Çupi çiftinin çocuğu olarak dünyaya geldi.

Enver Hoca'nın iktidara geçmesinin ardından 1940'larda ailesiyle birlikte Arnavutluk'tan Türkiye'ye göç eden İslam Çupi bir süre Galatasaray Lisesi’nde okuduktan sonra, Vefa Lisesi’ne geçti ve 1951 yılında Vefa Lisesi'ni bitirdi.

SPORCULUKTAN GAZETECİLİĞE

1950’lerin ilk yarısının ünlü amatör takımı Çapa’da sürekli forma giyen Çupi, sol ayaklı futbol tekniği ile hayranlık uyandırmıştı.

Son Havadis, Türkiye Spor, Yeni İstanbul, Akşam, Tercüman gibi gazetelerde çalışan İslam Cupi, 1957'de Günlük Spor Gazetesi'nde muhabir olarak gazeteciliğe başladı.

1981'de Milliyet'in spor müdürü Namık Sevik'in çağrısı üzerine hayatının sonuna kadar ayrılmayacağı Milliyet gazetesine geçti ve "Pazarın Ertesi" isimli köşesinde yazdı

EDEBİYATÇI SPOR YAZARI


Üstün zekası, özgün Türkçesi ve benzetmeleriyle spor yazarlığını saygın bir meslek haline getiren Çupi, bir ekol oluşturdu.

Kendisini sevenler ona, bir spor yazarı olduğu kadar bir edebiyatçı gözüyle de bakıyordu.

Gazetecilik yaşamı boyunca, başta Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Spor Yazarları Derneği'nden olmak üzere değişik alanlarda 26 ödül kazandı.

Bir dönem Türkiye Spor Yazarları Derneği asbaşkanlığı görevini üstlendi. Evli ve bir çocuk babası olan İslam Çupi, 44 yıllık gazetecilik hayatında yazılarını daima kurşun kalemle yazdı.

Sayfa Yükleniyor...