İspanya, yasadışı ilan ettiği Katalonya referandumunda oy vermek için kurulan merkezlere baskınlar düzenledi. Baskınlar sırasında çıkan çatışma futbolu da etkiledi.

La Liga'da Barcelona ile Las Palmas'ı karşı karşıya getiren maç, polis müdahalesi gerekçe gösterilerek seyircisiz oynandı. Maça, Barcelona'daki Nou Camp stadı ev sahipliği yaptı.

İspanyol medyası maçın başlamasına bir saatten kısa süre kala Barcelona kulübünün maçı ertelediğini duyurdu. Taraftarların stada alınmayacağı belirtildi. Ancak İspanya Profesyonel Futbol Ligi yetkilileri maçın ertelenmesine izin vermedi.

Federasyon kurlları gereği Barcelona takımı, maça çıkmaması halinde 3-0 yenik sayılacak, ayrıca 3 puanı silinecekti. Barcelona, maça 25 dakika kala seyircisiz oynama kararı aldı. Kulüp, kararını resmi internet sitesinden duyurdu.

Yazılı açıklamada, "Barcelona Futbol Kulübü, Katalonya'da pek çok yerde meydana gelen ve vatandaşların demokratik hakkını kullanmalarını engelleyen olayları kınar" denildi.

Bir kınama mesajı da Barcelona'nın eski kaptanı Xavi Hernandez'den geldi. Xavi, sosyal medya hesabından paylaştığı videoda, "Katalonya'da olanlar utanç verici" ifadesini kullandı. Barcelona'nın yıldız futbolcusu Gerard Pique de olaylara tepki gösterdi.
Pique, oyunu kullandıktan sonra yaptığı açıklamada, polis müdahalesine ilişkin "Görüntüler kendini anlatıyor. Bu utanç verici" ifadelerini kullandı.

Katalonya Spor Bakanı'ndan da referduma saatler kala çarpıcı bir açıklama geldi. Gerard Figueras, Katalonya'nın bağımsızlığını ilan etmesi halinde la Liga'dan ayrılıp İngiltere Premiere Ligi'ne katılabileceğini söyledi.