İspanya’da kulüplerinden paralarını alamayan futbolcular greve gitme kararı aldı.

Haftalardır devam eden görüşmelerde, gerek kulüplerle gerekse 80 kadar takım kaptanıyla toplantılar yapan AFE yetkilileri, durumun ciddi olduğunu ve ''baskı yapmak için değil, haklarını aramak için greve gideceklerini'' duyurdu.

İspanyol liglerinde oynayan yaklaşık 200 kadar futbolcunun kulüplerinden alacağı bulunduğu ve bunun toplam 4 milyon avroya denk geldiği belirtilirken, İspanya Futbol Federasyonu'nun da AFE'ye 7 milyon avro borcu bulunduğu kaydedildi.

Yapılan yorumlarda, özellikle 1. ligden 2. lige düşen veya 2. ligden 3. lige düşen takımlarda sorun olduğu, çünkü futbolcuların küme düşmelerine rağmen kontratları gereği aynı parayı almaya devam ettikleri ifade edildi.

AFE Başkanı Luis Rubiales, önümüzdeki günlerde anlaşma sağlanamaması durumunda greve gidilmesi için tüm futbolcuların birlik içinde olduğunu iddia etti. 16-19 Nisan tarihlerinde greve gidilmesi halinde La Liga'daki maçların da oynanmayacağı, 33. haftaya denk gelen tarihlerde Real Madrid-Valencia, Espanyol-Barcelona gibi maçların bulunduğu hatırlatıldı.