İspanyol futbol takımları, bu hafta oynanan Avrupa'daki maçlarda son yılların en kötü sonuçlarını alırken, UEFA Kupası'ndaki temsilcileri Deportivo ve Valencia elendi.

Avrupa Şampiyonlar Ligi'ndeki maçlarda 4 İspanyol takımı ve UEFA'da mücadele eden 2 İspanyol takımından hiçbiri kazanamadı. UEFA Kupası'nda sahalarında oynamalarına rağmen Deportivo Allborg'a 3-1 yenilerek, Valencia'da Dinamo Kiev ile 2-2 berabere kalarak kupaya veda ettiler.

Şampiyonlar Ligi'nde de Olympique Lyon ile deplasmanda 1-1 kalan FC Barcelona 2. maç için avantajlı skoru elde eden tek İspanyol takımı oldu. Sahalarında oynayan diğer İspanyol takımlarından Real Madrid Liverpool'a 1-0 yenilirken, Villarreal Panathinaikos ile 1-1, Atletico Madrid de Porto ile 2-2 berabere kaldı.

İspanya basını ''Avrupa, İspanyol takımlarının nefesini kesiyor'' derken, Barcelona dışındaki diğer 5 İspanyol takımının sahasında oynamasına rağmen galip gelmeyi başaramamasına dikkat çekti.

Yapılan yorumlarda ''72 saatlik düş kırıklığı. Sanki hızlı büyüyen bir kriz gibi. İspanyol futbolu, çok kötü ve trajik haftasını yaşadı. UEFA'da ik 16'ya kalamayan İspanyol takımları, Şampiyonlar Ligi'nde de zayıflığını gösterdi'' ifadeleri kullanıldı.