İstanbul 2020 için görücüye çıktı

İstanbul'un 2020 Olimpiyatları denetimi dün başladı. Eylül ayında 'kazanan İstanbul' cümlesini duymak için Drogba da devreye girdi.

Haberler 25.03.2013 - 02:21

İstanbul 2020 için görücüye çıktı

Uluslararası Olimpıyat Komitesi (IOC), 2020 Yaz Olimpiyatları için Tokyo ve Madrid’in ardından İstanbul’da. IOC’nin değerlendirme komisyonu, dün sabah Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de katıldığı açılış toplantısının ardından incelemelerine başladı ve öğleden sonra bazı tesisleri gezdi.

Türk Telekom Arena'da yaptığı incelemelerde, Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, sarı-kırmızılı futbolcular Didier Drogba ve Hamit Altıntop ile de görüşüldü.

“Drogba, Türkiye'de yaşadığı için çok memnun olduğunu söyledi'' bilgisini veren İstanbul 2020 Adaylık Komitesi Başkanı Hasan Arat, dünü bir basın toplantısıyla değerlendirdi. Ayrıca Arat, İstanbul'un adaylıkla ilgili sloganının bugün Gençlik ve Bakanı Suat Kılıç tarafından açıklanacağını da kaydetti.

Hasan Arat'ın basın toplantısından satır başları şöyle:

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve IOC Başkan Yardımcısı Craig Reedie Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve IOC Başkan Yardımcısı Craig Reedie

Değerlendirme Komisyonu ile geçirdiğimiz ilk gün çok verimli geçti. Bu sabah oyunlarla ilgili vizyonumuzu paylaştık, öğleden sonra tesislere yaptığımız ziyaretlerle güçle ve iddialı bir planımız olduğunu göstermiş olduk.

— Gençlik ve Spor Bakanı, İstanbul Valisi, Belediye Başkanı ve Türkiye'deki en büyük şirketlerin temsilcileri toplantıya katıldı.

— Toplantının açılışı Sayın Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül tarafından yapıldı. Gül, yapmış olduğu açıklamada hem Cumhurbaşkanı olarak kendisinin hem de Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul'un adaylığının tamamen arkasında olduğunu söylediler. Adaylık dosyasında taahhüt ettiğimiz bütün hususları yerine getireceğimizi söylediler. Cumhurbaşkanı Gül'ün vermiş olduğu güven beyanı, Türkiye'nin olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yapma konusunda ciddi olduğunu ve hazır olduğunu gösteriyor.

— İstanbul daha önce de aday oldu ve komisyon son ziyaretini 2001 yılında yaptı. Bu ziyaretten bugüne kadar Türkiye'nin değiştiğini söyleyebilirim. Türkiye 4 kere gelişmekte olan bir ulus olarak adaylık başvurusunda bulundu ama bu sefer gelişmiş bir ülke olarak başvuruda bulunuyor.

"15 BİN YENİ EV, SPOR TESİSİ..."

İstanbul 2020 Adaylık Komitesi Başkanı Hasan Arat İstanbul 2020 Adaylık Komitesi Başkanı Hasan Arat

Teknik mükemmelliğe dayalı bir olimpiyat oyunları düzenlemek için hazırız. Peki bunu nasıl garanti edeceğiz. Türkiye'de TOKİ adında önemli bir kurumumuz var. Hali hazırda konut, spor tesisleri ve toplumsal yaşam alanları inşa etmiş bir kurum bu. Geleceğin şehirleri yaratan bir kurum. İstanbul 2020 için de bütün deneyimlerini kullanarak benzersiz bir sonuç çıkartmak için TOKİ de taahhütlerini verdi. 15 bin yeni evin, spor tesisinin ve toplumsal yaşam alanın olduğu bir tesis inşa edilecek.

— Arkamızda büyük bir finans desteği var. Sadece ulaştırma alanında 9.8 milyar dolarlık bir yatırım programı söz konusu ve 3 milyar doları halı hazırda inşa edilmiş durumda. İstanbul'da başladığımız her şeyi bitiririz. 2001 yılında İstanbul'da sadece iki küçük metro hattı vardı. Şu an olimpiyat stadına kadar metroyla gidebilirsiniz. 2018 yılına geldiğimizde raylı şebekemiz 264 kilometreye ulaşmış olacak. 2020'ye geldiğimizde de milyonlarca izleyici toplu taşıma araçlarını kullanarak olimpiyat alanlarına ulaşacak.

"YENİ BİR KÜLTÜR, YENİ BİR GELECEK"
Türkiye'de düzenlenecek ilk olimpiyat oyunları hepimiz için farklı anlam ifade ediyor. Bazılarımız için laik Müslüman bir toplumda düzenlenecek ilk olimpiyat oyunları olacak. Başkaları için de nüfusunun neredeyse yüzde 50'sinin 25 yaşın altında olduğu bir ülkede düzenlenen ilk olimpiyat oyunları olacak. Bir çok kişi için de iki kıtada düzenlenen ilk olimpiyat oyunları olacak. Ancak hepimiz için, olimpiyat oyunları ailesinin her bir üyesi için yeni bir kültür, yeni bir gelecek olacak.

TT Arena'daki buluşmada Drogba da vardı TT Arena'daki buluşmada Drogba da vardı

— Çalışmalarımız aralıksız sürüyor. Bugünkü incelemeler de bu çalışmalarımızın bir parçası ve en önemlisiydi. Önümüzde çok çetin bir dönem var. 7 Eylül'de kazanan şehrin açıklanmasına kadar bu çalışmalarımız sürecek. İstanbul ve Türkiye bu ziyareti başarıyla tamamlamak istiyor.

"İSTANBUL'UN DESTEĞİ YÜZDE 94"
Aday şehirlerde yapılan halk desteği anketinde Madrid'e yüzde 76, Tokyo'ya ise yüzde 70'lik destek oranı çıktı. İstanbul'daki ölçümlerimiz yapıldı ve IOC'ye bildirildi. Oranlarımız oldukça iyi gidiyor. En son yüzde 94'ler seviyesine ulaşmıştık.

Sayfa Yükleniyor...