'İstanbul akıllarda kalacak'

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, Türkiye'de yapılacak 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası organizasyonunun, en iyisi olarak akıllarda kalacağını ifade etti.

14.12.2009 - 10:42

'İstanbul akıllarda kalacak'

İSTANBUL - Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, Türkiye'de yapılacak 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası organizasyonunun, bugüne kadar yapılanların en iyisi olarak tarihe geçmesi için çalıştıklarını ifade etti.

Soruları yanıtlayan Demirel, Uluslararası Basketbol Federasyonları Birliği'nin (FIBA) İstanbul'da yaptığı yönetim kurulu toplantısını, 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası ile hem organizasyon hem de milli takımın başarısı anlamında hedeflerini değerlendirdi.

2010 Dünya Şampiyonası organizasyonunu aldıktan sonraki süreçte biraz zorlandıklarını, salonların yapılması anlamında gecikmeler olduğunu belirten Demirel, ''Ancak biz her zaman hem Türkiye Basketbol Federasyonu olarak hem de Türkiye'de pek çok diğer kuruluş olarak aldığımız organizasyonları başarıyla yapabilecek kapasiteye sahibiz. 2001 Avrupa Şampiyonası organizasyonunda çıtayı yükseltmiştik. Her bakımdan çok başarılı bir organizasyon olmuştu. İnşallah bu 2010'da bugüne kadar yapılanların en iyisi olarak yine basketbol tarihine geçecek. Ümit ediyorum ki, sadece organizasyon olarak değil, basketbol takımımızın başarıları olarak da yine tarihe başarılı bir sayfa olarak girsin. 2001'de nasıl bir gümüş madalya kazandıysak, burada da bir madalya kazanabilirse bu anlamda bize çok büyük bir onur olacak.'' diye konuştu.

‘DÜNYA BASKETBOLUNU YÜKSELTECEK BİR ORGANİZASYON OLACAK'
Japonya ve ABD'de yapılan son iki dünya şampiyonası organizasyonunun başarıyla gerçekleştirildiğini, ancak çok büyük bir coşku ve heyecana sahne olmadığını ifade eden Demirel, 2010'un Türkiye'de büyük bir coşku ve heyecanla gerçekleşmesini istediklerini bildirdi.

Hem (A) Milli Basketbol Takımı'nın hem Türk seyircisinin hem de turnuvaya katılacak ülkelerin oyuncularının oluşturulacak atmosferden etkilenerek, ellerinden gelenin en iyisini yapacağını anlatan Demirel, ''Gerçekten çok büyük bir mücadele olacak. Çok büyük yıldızlar geliyor. İnşallah sadece basketbol sporu için değil, sporumuzun diğer branşları için de örnek olacak bir organizasyon olacak. Dünya basketbolunu yükseltecek bir organizasyon olacak. Bizim bütün amacımız bunu gerçekleştirmek'' diye konuştu.

'İSTANBUL AKILLARDA KALACAK'
Federasyon başkanı Turgay Demirel, İstanbul'un, FIBA'nın basketbolda tarihe geçecek kararlarının alındığı yerlerden bir tanesi olarak akıllarda kalacağını kaydetti.

Genel hatlarıyla İstanbul'da gerçekleştirilen FIBA Yönetim Kurulu toplantısını değerlendirilen Demirel, ''FIBA Yönetim Kurulu'nun ülkemizde toplanması Türkiye Basketbol Federasyonu için onur verici bir olay. 2010'a ev sahipliği yapıyor olmamızdan dolayı bu toplantının burada yapılması sağlanabildi. Dünya basketbolunu bu yönetim kurulu yönetiyor. Onlarla birlikte yapılan toplantılarda ''Wildcard''lar seçildi. Ama sadece bu değil, toplantılarda hem dünya basketbolunu gelecek dönemde şekillendirecek kural değişiklikleri tartışıldı hem de FIBA'nın 2010'da dünya başkanı olabilecek Avrupa'dan bir ismin ne yöntemle seçileceğinin şartları tartışıldı ve kararlaştırıldı. Yine FIBA'nın İsviçre'de çok önemli bir projesi var, yeni bir binası. Mimarlar tarafından projeleri sunuldu, yönetim kurulunda bunun onayı alındı. Dolayısıyla İstanbul gerçekten FIBA'nın basketbolda tarihe geçecek kararlarının alındığı yerlerden bir tanesi olarak akıllarda kalacak.'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...