İstanbul Başakşehir ile Atletico Madrid ortak futbol akademisi kuracak. İstanbul'a gelen İspanyol ekibin CEO'su Gil Marin ile beraberindeki heyetle İstanbul Başakşehir Kulübü'nü ziyaret etti ve tesisleri gezdi.

İstanbul Başakşehir Başkanı Göksel Gümüşdağ, Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve Atletico Madrid CEO'su Gil Marin, görüşmelerin ardından basın toplantısı düzenledi. Yöneticiler, kurulacak futbol akademisi ortaklığı hakkında bilgi verdi.

DÜNYANIN EN İYİ ALTYAPILARINDAN BİRİ

Göksel Gümüşdağ, uzun zamandır Atletico Madrid kulübüyle görüşmeler yaptıklarını belirterek, "Uzun yıllardır, Türk futbolunda altyapıları ne şekilde iyiye götürebiliriz diye tartışıyoruz. Kulüpler Birliği Vakfı'nda da kulüp başkanlarımızla da çok istişare ediyoruz. Bu bağlamda biz, İstanbul Başakşehir Kulübü olarak özellikle kendi ilçemizde bununla ilgili belli adımlar attık" dedi.

Atletico Madrid'in 100 yıllık bir altyapıya sahip olduğunu kaydeden Gümüşdağ, "Atletico Madrid Kulübü, dünyanın en önemli altyapılarından birine sahip. Yüz yıllık bir altyapısı var. Uzun süredir yaptığımız görüşmelerin bugün sonuna geldik. Zannediyorum 3-4 ay içinde artık Atletico Madrid'le birlikte İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü'nün altyapı paylaşımı, buradaki teknik adamların Madrid'e, Madrid'deki teknik adamların buraya gelmesi ve burada yaşıyor olması sağlanacak. Altyapıyla ilgili bu evliliğimizi, bu birlikteliğimizi de zannediyorum mart ayının sonunda ya da nisan ayının başında bir imza töreniyle gerçekleştireceğiz" diye konuştu.

"HEPİMİZİN PROBLEMİ ALTYAPI"

Göksel Gümüşdağ, projenin nihai duruma geldiğini de vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bunun bir protokole dökülmesi gerekiyor. Atletico Madrid'in bu anlaşmayı İstanbul Başakşehir'le yapması çok önemli. Hepimizin problemi altyapı. Yıl içinde farklı aylarda en az 10 oyuncunun buradan oraya gitmesi, antrenmanların yanı sıra orada okuması ve yaşaması sağlanacak. O oyuncular gerekirse 1-2 yıl oranın altyapılarında kalacak. Bizden de oraya gidecek, oradan da buraya gelecek. Dolayısıyla İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü ile Atletico Madrid Futbol Akademisi'nin birleşmesi sağlanmış olacak."

Göksel Gümüşdağ, temel amaçlarını da açıklayarak, "Tabii ki iyi futbolcu yetiştirmek istiyoruz ama önce iyi insan yetiştirmek istiyoruz. İstanbul Başakşehir Kulübü olarak kendi yıldızımızı ortaya çıkarmak istiyoruz. Bu da tabii minimum 5 yıllık bir süreç istiyor. Beş yıl sonra bu çalışmaların nerelere geldiğini hepimiz göreceğiz. Amacımız yeni Arda'lar'ı İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü'nde ve ilçesinde oluşturmak" ifadelerini kullandı.

AKADEMİ KASIM AYINDA AÇILACAK

Atletico Madrid CEO'su Gil Marin ise projenin her iki kulüp için de büyük önem taşıdığına dikkat çekti. Atletico Madrid'in Türkiye'de tanınmasında Arda Turan'ın büyük rol oynadığını ifade eden Gil, "Arda muhteşem bir oyuncu, çok özel bir insan. Yetenekli ve iyi bir profesyonel. Arda sayesinde bugün burdayız. Türkiye, Atletico Madrid'i artık çok daha yakından tanıyor. Şimdi yeni genç yetenekleri arıyoruz. Burdaki ortaklarımızla Türkiye'ye pencere açacağız. Akademi önümüzdeki kasım ayında açılacak, umarım uzun yıllar Türkiye'de kalırız" sözlerini kullandı.

Atletico Madrid kulübüne mali danışmanlık yapan Peter Kenyon da işbirliğinin dünya futboluna yeni yetenekler kazandırmada büyük katkı sağlayacağını söyledi.

Atletico Madrid, bu yıl Türkiye, Hindistan, Çin ve Amerika Birleşik Devletleri'nde toplam 8 spor akademisi açacak.