İstanbul ve Londra başrolde

Avrupa'da liglerin başlaması için geri sayıma geçildi. Avrupa'nın önde gelen 5 ligi baz alındığında İstanbul, Londra ile birlikte en fazla futbol takımına sahip kent olma özelliğini taşıyor.

28.07.2009 - 10:03

Turkcell Süper Lig'de yer alan 18 takımdan 5'i istanbul, 3'ü de Ankara'da boy gösterirken geriye kalan 10 takım farklı kentlerden lige katılıyor.

Almanya Bundesliga'daki 18, Fransa Ligue 1'deki ise 20 takımın tamamı farklı kentlerden yer alıyor. İngiltere Premier ligi, takımların ülkeye dağılımı konusunda Türkiye ile benzer özellikler gösteriyor. Başkent Londra, ligdeki 20 takımdan 5'ine sahipken,  2 takım Manchester, 2 takım da Liverpool kentinden geliyor. Lig’deki diğer 11 ekip

ise farklı kentleri temsil ediyor.  İspanya La Liga ise Başkent Madrid'ten 2, Barcelona'dan 2 ve Valencia'dan 2 takım mücadele ediyor. Geri kalan 14 takım da temsil ettikleri kentlerin  adlarını taşıyor.

İtalya Serie A'da da Başkent Roma, Milano ve Genova Lig’de 2'şer takımla mücadele ediyor. Lig tarihinde çeşitli şampiyonlukları olan iki ezeli rakip İnter ve Milan, Milano'yu temsil ederken, ligin köklü kulüplerinden Roma ve Lazio  ise Başkent Roma'nın ekipleri olarak ligde şampiyonluk kovalıyor. Geçen sezonu 13.sırada tamamlayan Sampdoria ile ligi 4. olarak  bitiren Genoa ise Genova kentinden geliyor.

        

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...