İşte 2018 Dünya Kupası'na giden ve play-off'a kalan ülkeler

2018 Dünya Kupası Avrupa Kıtası Elemelerinde grup maçları sona erdi ve Avrupa'dan Dünya Kupası'na giden 10 takım belli oldu. Öte yandan Dünya Kupası Avrupa Elemeleri'nde play-off oynayacak takımlar da belli oldu. 8 takımın katılacağı play-off kuraları 17Ekim Salı günü çekilecek.

Haberler - Ntvspor 11.10.2017 - 00:00 | Son Güncelleme : 11.10.2017 - 10:35

İşte 2018 Dünya Kupası'na giden ve play-off'a kalan ülkeler

Avrupa Elemelerinde grup maçları sona erdi. 4 Eylül 2016 tarihinde başlayan maçlar sonunda 2018 Dünya Kupası'nda yer alacak 10 takım belli oldu.

Rusya, ev sahibi olduğu için eleme maçı oynamadan doğrudan finallere katılıyor.

A Grubu'nda Fransa ve İsveç arasındaki yarıştan Fransa galip ayrıldı. Son maçta Belarus'u 2-1 yenen Fransa, Dünya Kupası'na giden takım oldu.

B Grubu'nda Portekiz ile İsviçre arasındaki nefes nefese mücadelede gülen taraf 2-0’lık skorla Portekiz oldu. Grubun son maçında İsviçre'yi yenen Portekiz, adını finalistler arasına yazdırdı.

C Grubu'nda Almanya, maçların başlamasıyla birlikte grubu domine etti. Gruptaki 10 maçını da kazanan son Dünya Kupası sahibi Almanya, attığı 43 golle rekor kırarak Rusya vizesi aldı.

D Grubu'nda heyecan son maça kadar sürdü. 4 ülkenin çekiştiği bu grupta son maçlara lider giren Sırbistan, Gürcistan'ı 1-0 yenerek Dünya Kupası'na katıldı.

E Grubu'nda Polonya ile Danimarka, grup liderliği için yarıştı. Bu mücadeleden galip çıkan Polonya oldu. Golcü oyuncusu Lewandowskı'nin önderliğinde Polonya, Rusya vizesini aldı.

F Grubu'nda İngiltere, ikinci maçlar sonunda aldığı liderliği son maça kadar bırakmadı ve bitime 1 maç kala adını Dünya Kupası finalistleri arasına yazdırdı.

G grubu'nda iki dev takım, İspanya ve İtalya'nın mücadelesi vardı. İspanya, grup maçları sonunda İtalya'nın 5 puan önünde grubu lider bitirdi ve Rusya biletini cebine koydu.

H Grubu'nda Belçika, grup maçlarının başından itibaren üstünlüğünü rakiplerine hissettirdi. Bitime 2 maç kala finalleri garantileyen Belçika, Avrupa kıtası elemelerinde final biletini alan ilk takım oldu.

A Milli Futbol Takımımızın da bulunduğu I Grubu'nda ise İzlanda, tarihinde ilk kez Dünya Kupası finallerine katılma hakkını elde etti.

PLAY-OFF'A KALAN ÜLKELER BELLİ OLDU

2018 Dünya Kupası Avrupa Elemelerinde grup maçlarının sona ermesiyle play-off
oynayacak 8 takım belli oldu. Grupları ikinci sırada bitiren 9 takımdan en iyi 8 tanesi, Dünya Kupası'na gidebilmek için kasım ayında mücadele edecek.

A Grubu'ndan İsveç, B Grubu'ndan İsviçre, C Grubu'ndan Kuzey İrlanda, D Grubu'ndan İrlanda Cumhuriyeti, E Grubu'ndan Danimarka, G Grubu'ndan İtalya, H Grubu'ndan Yunanistan ve I Grubu'ndan Hırvatistan, Avrupa kıtasından kalan 4 bilet için play-off
maçları onayacak.

F Grubu'nu ikinci sırada bitiren Slovakya, grupları son sırada bitiren takımlarla oynanan maçlar çıkarılarak yapılan hesaplamada en kötü ikinci oldu ve play-off oynama şansını kaybetti.

Avrupa Elemeleri play-off kuraları 17 ekim Salı günü İsviçre'de çekilecek. Play-off ilk maçları 9-11 Kasım, rövanş maçları ise 12-14
Kasım tarihlerinde oynanacak

Play-off öncesi torbalar da belli oldu
1. torba: İsviçre, İtalya, Hırvatistan, Danimarka
2. torba: Kuzey İrlanda, İsveç, İrlanda Cumhuriyeti, Yunanistan

Sayfa Yükleniyor...