A Milli Futbol Takımı'nın, bugün Almanya ile oynayacağı kritik maç öncesi, teknik patron Hiddink dün gece %100 Futbol'un konuğu oldu.

Güntekin Onay ve Rıdvan Dilmen'in sorulaırnı yanıtlayan Hiddink, maçta 'kontrollü atak' yapacaklarını söylerken, 0-0'ın iyi bir sonuç olacağını fakat kazanmak istediklerini belirtti.

Almanya maçına ilişkin hafta boyunca yaptığı değerlendirmelerde 'karamsar değil realist' olduğunu söyleyen Hiddink, "'işte bu Arda Turan'ın maçı' diyebileceğimiz tarzda bir maç olacak” şeklinde konuştu.

"BİZİM TAKIMIMIZ SÜRPRİZ YAPABİLİR"
"Türkiye'nin kazanmasını sürpriz görüyor musunuz?" sorusuna Hiddink, "Bazı gazeteciler beni basın toplantısında karamsar olmakla suçlamıştı, kesinlikle böyle değilim. Olaya realist bir şekilde bakıyorum. Almanya'nın oturmuş bir takımı var ve iyi bir performans sergiliyorlar. Onların oyun tarzını gördüğünüz zaman, onların üzerine konuştum. Bizim takımımız sürpriz yapabilir. Bazen oyuncularımız cesaretlerinin ötesine geçmeye çalışıyor. Bu durum, onların normalde bulunmaları gereken pozisyonları terketmelerine sebep oluyor. Normal bir takıma karşı oynadığınızı ve bir iki hata yaptığını düşünsek, böyle bir tablo karşısında ceza görmeyebilirsiniz, rakibiniz bunu değerlendiremeyebilir. İspanya, Hollanda, Almanya gibi takımlara birazcık fırsat verirseniz, öldürücü darbeyi vururlar. Kontrollü atak kelimesine dönmek istiyorum, 2-3 oyuncumuz, 2-3 adım sonrasında ne olacağını düşünerek hareket etmeli. Bu yüzden defansif ve orta saha bölgemizde çok iyi bir taktiksel disipline ihtiyacımız var" açıklamasında bulundu.

"ÇOK REKABETÇİ BİR TAKIMIMIZ VAR"
Almanya ile deplasmanda 3-0 kaybedilen maça da değinen Hiddink, "Berlin'deki maçtan sonra takımımızda bazı değişikler yaptık. O maçta Halil'le girdiğimiz pozisyon haricinde pozisyonumuz yok. Oyunumuza baktığımızda, son derece öldürücü darbe diye tabir ettiğimiz vuruşlara açık bir oyunumuz vardı. Almanya maçından sonra gelen Azerbaycan mağlubiyeti, takımımızı yenileme sürecini hızlandırdı. Berlin'deki maça göre, farklı bir durum, farklı bir ortam, farklı oyuncular ama şu anda çok daha rekabetçi bir takımımız var" ifadelerini kullandı.

"KENDİ ALANIMIZA ÇEKİLMEYECEĞİZ"
"Almanya topa sahip olma konusunda çok iyi bir takım" diyen Hollandalı teknik adam, "Herhangi bir şekilde istedikleri gibi topla hareket edebiliyorlar. Bu yüzden, kendi alanımıza çekilmeden, bu çünkü golü beklemek olacaktır, mümkün olduğunca hazırlık paslarının olduğu aşamada oyunu ileride kabul edip, o oyunu bozmaya çalışacağız" şeklinde konuştu.

"TEMPOYU KENDİMİZE UYGUN OLARAK AYARLAYACAĞIZ"
Sakatlıkların yanı sıra Türkiye'de liglerin geç başlamasıyla ilgili olarak konuşan Hiddink, "Alman futbolcuların sezona hazırlıklarının mükemmel olduklarını söyleyebiliriz. Bu takımın oyuncuları üst düzey müsabakalarda mücadele ettiğini göz önüne almalıyız. Kazakistan ve Avusturya ile oynadığımızda oyuncularımız bir tane bile ciddi maç yapmamıştı. Bazı anahtar oyuncularımız var, en üst seviyedeki form grafiğinde değiller ama bundan şikayet etmiyorum. Bu sezona, kaos durumu yüzünden, oyuncuların iyi başlayamaması durumunu, gizlemek istemiyorum ve şikayet etmek de istemiyorum. Tempoyu kendimize uygun olarak ayarlayacağız" diye konuştu.

"EMRE BELÖZOĞLU HAZIR"
Emre Belözoğlu'nun 4 haftadır olmadığını belirten Hiddink, "Emre, yaklaşık 4 haftadır yoktu. Fenerbahçe ile bazı idmanlara katıldı, koşular yaptı. Burada ilk idmanı kaçırdı, ama diğerlerine katıldı. Kendisi tam olarak hazır olduğunda bizim için çok önemli bir futbolcu. Kendisi şu an hazır" dedi.

"SCHWEINSTEIGER TAKIMIN MOTORU"
"Herkes Mesut Özil'e odaklanmış durumda, Alman Milli Takım ve Real Madrid'deki oyunuyla övgüyü hak ediyor" diyen Hollandalı çalıştırıcı, "Özellikle öldürücü ve tehlikeli noktalara attığı paslarla önemli bir oyuncu. Bastian Schweinsteiger de takımın motoru konumunda. Mesut gibi oyuncuları besleyen bir oyuncu. Bu noktada, Schweinsteiger'i durdurmak üzere alacağınız önlemler, Mesut gibi oyuncuların yaratıcılığını sınırlayacaktır. Bu da odaklanılacak bir diğer nokta" diye konuştu.

'İşte bu Arda Turan'ın maçı' diyebileceğimiz tarzda bir maç olacak” - DEVAMI İÇİN TIKLAYIN