İşte "ölüm grubu" alternatifleri

Gelecek yıl Rusya'da düzenlenecek Dünya Kupası'nda 32 takım 1 Aralık'ta 8 grupta eşleşecek. Brezilya, İspanya,Senegal ve Sırbistan grubu mümkün... Ya da Brezilya, İspanya, İzlanda ve Nijerya gibi bir grup da ortaya çıkabilir.

2018 rusya dünya kupası.jpg

FIFA 2018 Dünya Kupası'na katılacak 31 takım belli oldu. 32. ve son finalist Türkiye saatiye 16 Kasım Perşembe sabaha karşı 05.15'teki Peru-Yeni Zelanda maçıyla belirlenecek.

Dünya Kupası finallerinin kura çekimi 1 Aralık'ta Moskova'da çekilecek. Rusya ve finalistler içinde FIFA Ekim 2017 sıralamasında en iyi 7 ülke seribaşı olacak. Daha sonraki üç torba da FIFA Ekim 2017 sıralamasına göre belirlenecek.

Son finalist Peru olursa ikinci torbaya, Yeni Zelanda olursa dördüncü torbaya girecek.

İşte torbalar:  

1.TORBA: Rusya, Almanya, Brezilya, Portekiz, Arjantin, Belçika, Polonya, Fransa

2.TORBA: İspanya, İsviçre, İngiltere, Kolombiya, Meksika, Uruguay, Hırvatistan, Danimarka *

3.TORBA: İzlanda, Kosta Rika, İsveç, Tunus, Mısır, Senegal, İran, Sırbistan *

4.TORBA: Nijerya, Avustralya, Japonya, Fas, Panama, Güney Kore, Suudi Arabistan

Not: Peru finalist olursa, Danimarka üçüncü, Sırbistan dördüncü torbaya inecek. Yeni Zelanda finalist olursa yukarıdaki torbalar değişmeyecek; sadece Yeni Zelanda dördüncü torbaya eklenecek.

TEK İSTİSNA UEFA

Kurallara göre aynı konfederasyondan finallere gelen takımlar aynı grupta yer alamıyor. Tek istisna UEFA... Avrupa ülkelerinden en fazla iki takım aynı gruba girebiliyor.

Ekim 2017 FIFA sıralaması kullanılacağından İspanya ikinci torbada yer alacak ve muhtemelen ilk torbadaki takımların eşleşmeyi en çok istemeyeceği takım olacak. FIFA, 23 Kasım'da açıklayacağı Kasım sıralamasını kullansa İspanya ilk torbaya yükselecek, Polonya ikinci torbaya inecekti.

Mevcut torbalara bakıldığında ilk torbadan Brezilya, ikinciden İspanya ve sonra da bir Avrupa takımının daha ekleneceği farklı "Ölüm Grubu" kuraları ortaya çıkarmak mümkün.

Örneğin Brezilya - İspanya - Sırbistan - Nijerya...

Ya da Peru'nun ikinci torbaya gelmesiyle, Brezilya - İspanya - Danimarka veya İzlanda - Nijerya...

Ya da yine Peru'nun gelmesi ve Sırbistan'ın dördüncü torbaya inmesiyle Brezilya - İspanya - Kosta Rika veya Senegal - Sırbistan...

Sayfa Yükleniyor...