Tenis dünyasının 2 haftadır kalbinin attığı Paris, erkekler finaline sahne oldu. Dünyanın 2 numaralı tenisçisi ve Fransa'da şu ana kadar sadece 1 yenilgi alan Rafael Nadal, kendisini bu sahalarda tek yenebilen isim olan Robin Soderling2le karşı karşıya geldi. Geçtiğimiz sezonun bir nevi rövanşı olan mücadelede İspanyol Boğası lakaplı tenisçi Nadal rakibine hiç şans tanımadı. Maç boyunca rakibine büyük üstünlük kuran İspanyol tenisçi maçtan 6-4, 6-2 ve 6-4'lük setlerle 3-0 galip ayrıldı.

Geçtiğimiz sezon 4. turda kendisini eleyen Soderling'e karşı ilk servislerde büyük üstünlük kuran Nadal, rakibinin kendi servisini kırmasına hiç izin vermezken rakibinin servisini toplamda 4 kez kırdı ve 1 yıl aranın ardından zafere ulaştı.

Nadal bu sonuçla dünya sıralamasında Federer'i geçerek 1 numaraya yükseldi. Bu İspanyol tenis yıldızının 5. Roland Garros zaferi oldu.

"EN DUYGUSAL GÜNÜMDÜ"
Maçtan sonra büyük bir sevinç yaşayan ve gözyaşlarına hakim olamayan Rafael Nadal, "Bu hayatımdaki en duygusal gün. Geçtiğimiz sezon benim için çok kötüydü, sakatlıkları ve herşeyi kabul etmek hiç kolay değildi" dedi.

Nadal ayrıca kupa seronomisi sırasında Soderling'e dönüp "Bu sana karşı oynadığım en iyi oyundu. Aksi taktirde seni yenmem de imkansız olurdu zaten" dedi.

2 kez üst üste finalde kaybeden Robin Soderling ise "Burayı çok seviyorum, gelecek sezon yine burada olacağım ve umarım üçüncüsünde şampiyon olmayı başarırım" şeklinde konuştu.

Nadal hakkında da açıklamalarda bulunan Soderling "Gerçekten Nadal'ın performansı çok etkileyici. Böyle oynamaya devam ederse, daha birçok şampiyonluk kazanacaktır" dedi.

Geçen sene Nadal'a karşı daha iyi bir oyun sergilediğini söyleyen Soderling "Bu maçta Nadal'a karşı geçtiğimiz yılki kadar iyi oynayamadım. İyi servis atamadım, topa iyi ve temiz vuramadım, maçın içinde olamadım" şeklinde konuştu.