İsveç ve Norveç çekiliyor

2016 Avrupa Futbol Şampiyonası’na ev sahipliği başvurusunda bulunan İsveç ile Norveç, kaynak yetersizliği nedeniyle adaylıktan çekiliyor.

10.12.2009 - 17:00

İsveç ile Norveç, 2016 Avrupa Şampiyonası'na (Euro 2016) ev sahipliği için yaptıkları adaylık başvurusunu çekiyor.

İsveç Futbol Federasyonu'ndan yapılan açıklamada, İsveç ve Norveç hükümetlerinin 2016 Avrupa Şampiyonası için kaynak ayırmayacaklarını bildirildi.

Şampiyona için gerekli olan stat altyapısına ödenek sağlanması hususunda, hükümetlerin belediyelere yardım etmeyi reddettiği ifade edilirken, kararın daha sonra resmileşeceği ve bunun da tarihinin henüz açıklanmadığı kaydedildi.

İsveç Futbol Federasyonu Başkanı Lars-Aake Lagrell, şu an sadece başkent Stockholm'ün Solna banliyösünde yapımı devam eden 50 bin kapasiteli Swedbank Arena inşaatının finanse edildiğini söyledi.

2016 için İsveç, Gothenburg, Malmö, Helsinborg'daki statlarının kapasitesini arttırmak isterken, yine başkent Stockholm yakınlarında bir stadın inşaatını sürdürüyor. İsveç'in evsahipliğindeki partneri Norveç de Oslo, Lillestroem, Trondheim ve Stavanger'deki statlarını irili ufaklı tadilat yapılması gerektiği belirtildi.

Türkiye'nin de İtalya ve Fransa ile birlikte aday ülkeler arasında yer aldığı şampiyona için aday ülkelerin, minimum 30 bin kapasiteli 9 stat sundukları dosyalarıyla en son 15 Şubat 2010 tarihinde UEFA'ya başvurması gerekiyor.

UEFA İcra Kurulu, 2016 Avrupa Şampiyonası'nı düzenleyecek ülkeye Mayıs ayında karar verecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...