İtalya milli takım tarihine yeni bir sayfa açılıyor

İtalya’da bir erkek milli takımının başına ilk kez kadın antrenör getirildi. U16 takımın yeni antrenörü Patrizia Panico bugün Almanya karşısında ilk maçına çıkacak.

Haberler - ntv.com.tr 22.03.2017 - 10:48

İtalya milli takım tarihine yeni bir sayfa açılıyor

İtalya kadın futbolunun efsanelerinden birisi olan 42 yaşındaki Patrizia Panico geçtiğimiz sezon Daniele Zoratto’nun yardımcısı olarak U16 takımında göreve başlamıştı. Zoratto’nun U19’un başına geçmesiyle Panico görevi devraldı ve İtalya’nın erkek milli takımlarında antrenör olan ilk kadın oldu.

Bugün Almanya U16 takımı ile oynanacak dostluk maçında takımın başında ilk kez sahaya çıkacak olan Panico, “Hala yıkılması gereken birçok duvar var. Fakat bu onların yıkılmasına yardımcı olacak. Erkek milli takımında koçluk yapacak ilk kadın olmak benim için büyük bir başarı” açıklamasını yaptı.

Kadın olmasına rağmen takımındaki oyuncular halen kendisine "Mister" (Erkekler için Bayım) diye hitap ettiğini belirten Patrizia bunun alışkanlıktan kaynaklandığını ve kendisi için önemli olmadığını ifade ediyor. Panico kendisinin diğer kadınlara örnek olmasını umuyor. Futbolun dışında bırakılmaya zorlanmış genç kadınlardan mektuplar aldığını ifade ederek, "Zaman değişiyor. Kadınlar yavaş yavaş daha önce engellendikleri yerlere gelmeye başlıyorlar" açıklamasında bulundu.   

Lazio, Milan, Torino, Verona gibi takımların formasını giyen Patrizia Panico, İtalya milli takım formasını 204 kez giydi ve 110 gole imza attı. 

Sayfa Yükleniyor...