İtalya'da 10. etabı Di Luca kazandı

İtalya Bisiklet Turu'nun en uzun etabını İtalyan Danilo Di Luca kazandı. 2007 yılı şampiyonu bu birincilikle genel klasmandaki rakipleriyle arasındaki farkı da açtı.

19.05.2009 - 18:13

İtalya'da 10. etabı Di Luca kazandı

Mehmet Sevinç

Şu ana kadar İtalya Bisiklet Turu'nda dokuz etabı geride bıraktık. 21 etaplık Giro'nun ilk bölümü olarak nitelendirebileceğimiz bu kuşakta iki takım diğerlerinden birkaç adım öndeydi. Takım zamana karşı etabın yanı sıra üç de bireysel etap kazanan Columbia-Highroad ve üç etap birinciliğinin yanı sıra, genel klasman liderliğini Danilo Di Luca'yla elinde bulunduran LPR Brakes. Diğer takımlar acaba ne zaman bu ekiplerin performansına yaklaşacak bunu merakla bekliyoruz.

İtalya Bisiklet Turu 100. yılını kutladığı için bazı özel etaplar da gözden kaçmıyor. Normalden uzun etaplar ve genelde ilk haftada görmeye alışkın olmadığımız zorlu dağ etapları bu yılki turu daha özel kılıyor. Fakat hiç kuşkusuz şu ana kadar ki en ilginç gelişme 9. etapta yaşandı. Sporcuların güvenlik endişesiyle bir anlamda kazan kaldırdığı Milano Show 100 etabında dereceler geçersiz sayıldı. Milano'da 14 tur üzerinden tamamlanması planlanan bu kriteryum tarzı etabın son kilometreleri sporcuların gözünü korkuttuğundan bisikletçiler etap derecelerinin genel klasmana etki etmemesini istediler. Hatta 3. turun ardından finiş çizgisinde durup bu isteklerini dile getiren bir açıklama da yaptılar. Tabii ki bu gelişme en çok yarış direktörü Angelo Zomegnan'ı kızdırdı. Zomegnan bu protestoyu organize edenleri affetmeyeceğini söyledi. Sporcuların gözlerinin böylesine korkmasını tetikleyen gelişmeyse 8. etapta Culmine di San Pietro yokuşundan inişe geçen Rabobank bisikletçisi Pedro Horillo'nun bir virajı alamayarak 60 metrelik bir uçuruma düşüşü oldu. Kurtarma ekiplerinin kendisine zorlukla ulaşabildiği Horillo helikopterle hastaneye kaldırıldı. İspanyol bisikletçinin durumu her geçen gün daha da iyiye gidiyor.

Bugünkü 10. etaba biraz da göz atalım bu kısa özetin ardından. Turun 10. etabı en uzun etap olma özelliğiyle öne çıktı. 262 kilometrelik bu uzun maraton Moncenisio ve Sestriere gibi devasa tırmanışları da barındırıyordu. Bu etabın efsane olayıysa İtalyanların tarihe geçmiş bisikletçisi Fausto Coppi'nin 1949 yılında burada 11 dakikalık bir farkla kazanmasıydı. Bu nedenle bir İtalyanın bu etabı kazanması son derece önemliydi. Öyle de oldu. 2007 yılı Giro şampiyonu ve pembe mayo sahibi Danilo Di Luca, bu yılın en zorlu etaplarından birini kazanarak hem genel klasmanda rakipleriyle arasındaki farkı açtı hem de taktiksel dehasını ortaya koydu. Takımı LPR Brakes ise 4. etap birinciliğini kaptanıyla yaşarken, Di Luca en yakın takipçisi Denis Menchov'la arasındaki farkı bir dakika 20 saniyeye çıkardı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...