İtalya'da 11. etap Cavendish'in

Columbia-Highroad'un İtalya'daki şovu sürüyor. Birleşik Amerika menşeili takım Giro'da beşinci kez etap kazanırken Mark Cavendish Petacchi'den daha üstün olduğunu gösterdi.

20.05.2009 - 18:51

Mehmet SEVİNÇ

İtalya Bisiklet Turu'nun artık tam ortasındayız. Şu ana kadar yarışın favorileri kendilerini belirli günlerde gösterdiler. Ancak belki de en büyük etkiyi Di Luca'nın dünkü atağı yaptı. Çünkü İtalyan sürücü en yakın rakiplerine karşı 30 saniye daha kazanarak, Perşembe günkü uzun zamana karşı etap öncesi ciddi bir avantaj yakaladı. 2007 yılı şampiyonu sporcu zamana karşılarda çok iyi olmasa da 2. sıradaki Denis Menchov'a karşı yakaladığı bir dakika 20 saniyelik avantajı onu son güne kadar şampiyonluk yarışı içinde tutacak gibi görünüyor.

Diğer iddia sahibi sürücülerden ve üç kez zamana karşıda dünya şampiyonu olmuş Michael Rogers, yarış liderinin yalnızca 93 saniye gerisinde yer alıyor. Roger 60.6 kilometrelik etabın ardından genel klasman liderliğine yükselirse şaşırmamak gerekir. Zamana karşıda iyi olan diğer şampiyonluk adayları da çok uzakta değil. Kalifornia Bisiklet Turu galibi Levi Leipheimer 100, son Fransa Turu kazananı Carlos Sastre liderin 114 saniye gerisinde. Kısacası bu uzun zamana karşı etap sıralamayı ciddi bir şekilde değiştirebilir.

Bugünkü etabın değerlendirmesine geçmeden önce dün Stefano Garzelli'nin yaptığı solo atağı konuşmamak, 2000 yılı şampiyonuna haksızlık olur. İtalyan sürücünün 100 kilometrelik solo kaçışı bizlere 50 yıl önce Fausto Coppi'nin tarihe geçen etap galibiyetini hatırlattı. Garzelli belki etabı kazanamadı ama Coppi yarım asır önce 192 kilometre boyunca tek başına kaçmış ve kazandığı etapla üçüncü Giro zaferini ilan etmişti.

Bugünkü etapsa genel klasman iddialıları için bir anlamda dinlenme etabıydı. Sprinterler için ayrılan 214 kilometrelik parkur Torino'da çılıp Genova'da kapandı. Güne başlarken gözler İtalyanların gözde sprinteri Alessandro Petacchi ve yeni jenerasyonun yıldızı Mark Cavendish'in üzerindeydi.

İlk kilometrelerde ataklar üst üste gelse de ilk ciddi kaçışı 65. kilometrede Gustavo Cesar Veloso,Cameron Meyer, Dmytro Grabovskyy ve Alessandro Donati gerçekleştirdi. Fakat bu kaçış girişiminin de ömrü fazla uzun sürmedi. 110. kilometre yaklaşırken bu kez Vladimir Isaiçev ana gruptan ayrıldı. 23 yaşındaki sürücü, çok kısa bir süre zarfında farkı yedi buçuk dakikaya kadar çıkardı. Ancak onun da yakalanması kaçınılmazdı ve kaçınılmaz son 40 kilometre içinde gerçekleşti.

Son 15 kilometreyse tam anlamıyla bir taktik savaşı şeklinde geçti. Genel klasmanda çok büyük bir iddiası olmasa da Lance Armstrong etap sonuna dopru tempoyu olabildiğince yükseltti. Bu atağın 2 amacı vardı. İlki mümkünser etabı kazanabilmek, ikincisiyse lider Danilo Di Luca'yı yarınki zorlu etap öncesi mümkün olabildiğince yormaktı. Armstrong liderin yaklaşık beş buçuk dakika gerisinde olsa da ve dağ etaplarında zorlansa da onun ne denli iyi bir zamana karşıcı olduğu bilen Di Luca bu atağa karşılık vermek zorundaydı ve öyle de yaptı. Takım arkadaşlarından bu bölümde destek alamayan yarış lideri etabın son bölümlerinde tek başına savaşmak zorunda kaldı.

Beklenildiği gibi etap sprint finişiyle son erdi. Mark Cavendish son dönemin en büyüğü olduğu kanıtlarcasına çok rahat bir şekilde etabı kazanırken, Danilo Di Luca da pembe mayosunu korumayı başardı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...