İtalya'da zafer Latvala'nın

Dünya Ralli Şampiyonası'nın 6. ayağı olan İtalya Rallisi'ni Ford'un Fin pilotu Latvala kazandı. Loeb, bu sezon ilk kez birinci olamadı ve 4. sırayı aldı

24.05.2009 - 14:58

İtalya'da zafer Latvala'nın

Sardinya Adası'nda koşulan Dünya Şampiyonası'nın 6. ayağı olan İtalya Rallisi'ni Ford takımının Fin pilotu Jari-Matti Latvala kazandı. Takım yöneticileri, geleneğin aksine genel klasmanda daha iyi durumda bulunan Mikko Hirvonen'in yarışı birinci bitirmesi emrini vermediler.

İlk iki günü önde bitiren Latvala, takım arkadaşı ve vatandaşı Hirvonen'in 29.4 saniye ilerisinde zafere ulaştı. Ford yöneticilerinin, Latvala'ya, "Hirvonen'e geçil" emrini vermemesi günün ilginç olaylarından birisiydi. Hirvonen de, "Bu sabah tüm şansımı yitirdim. O bölümde daha hızlı olmalıydım" yorumunu yaptı.

İlk 5 yarışta ilk sırada yer alan ve peş peşe 6. dünya şampiyonluğuna giden Citroen'in Fransız pilotu Sebastien Loeb, üçüncü sırada yer aldı. Ancak Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA), Cumartesi günkü çabuk lastik değiştirme konusunda Loeb'e soruşturma açtı. Co-pilotu Daniel Elena, lastik değiştirmek için otomobil durmadan emniyet kemerini açtığından dolayı 2 dakika ceza alan Loeb, bu kez Petter Solberg'in gerisine düşerek 4. oldu.

Bitime 6 ralli kala genel klasmanda Loeb 55 puanla lider, Hirvonen ise 38 puanla arkasında. Dünya Ralli Şampiyonası'nın 7. ayağı 12-14 Haziran tarihleri arasında Yunanistan'da yapılacak Akropolis Rallisi...

Dünya Ralli Şampiyonası'nda 2010 sezonunun yarış takvimi, sürücüler ve takımlar klasmanı...

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...