Turda ilk dinlenme gününü en uzun etap takip etti.

10. Etap (19 Mayıs Salı, Cuneo - Pinerolo, 262 km)

Parkur dağlıktı. Dördüncü günün galibi ve genel sıralama lideri Danilo Di Luca (LPR takımı) bu etabı da kazandı: “Aslında iniş kısmında fark yarattım. Bu bölümü iyi biliyordum. O yollardan daha önce 2 kez geçmiştim.”

İtalyan sürücü, Sestriere kayak merkezine doğru dik bir tırmanış şeridi de barındıran etabın son kilometresinde kaçtı. Altı buçuk saatten biraz uzun sürede finişe vardı. Di Luca, 2007'de zaferle tamamladığı turda 8. etap galibiyetini elde etti.

Denis Menchov (Rabobank) Franco Pellizotti'nin ardında 3. oldu ve genel sıralamada di Luca'nın en yakın takipçisi konumunu aldı. Sıralamanın zirvesinde fark açıldı: 13 saniyeden bir dakika 20 saniyeye çıktı.

Fransa Turu'nun son şampiyonu Carlos Sastre (Cervelo) etabın 4.’sü oldu.

Fransa Turu’nda 7 kez şampiyonluğa ulaştıktan sonra emekli olan ve 3 yıldan uzun süren emeklilik döneminin ardından bu yıl yarışlara geri dönenen Lance Armstrong (Astana) bacakları ısıttı. Ivan Basso ve Levi Leipheimer’ın yanı sıra, di Luca'nın 29 saniye gerisinde yer aldı, etabı 13. sırada bitirdi. Fakat genel sıralamada 7 basamak atlayarak 18. basamağa, zirvenin 5.28 saniye ardına yerleşti.

Di Luca: Hedefim (Perşembe günü koşulacak) bireysel zamana karşı etabına pembe mayoyla girmekti...şimdi pembe mayoyu korumaya çalışmalıyız."

11. Etap (20 Mayıs Çarşamba, Torino - Arenzano, 214 km)

Etabın başında, bir gün önce parkura giderken kaza yapıp hayatını kaybeden motosiklet sürücüsü için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. 69 yaşındaki Fabio Saccani, bir fotoğrafçıyla birlikte ana grubu takip ediyordu.

Genelde düz bir etaptı.

Mark Cavendish (Columbia-Highroad), bitime sadece 100 metre kala liderliği ele geçirdi ve yarıştaki 2. etap zaferini elde etti. Cavendish 9. etabı da kazanmıştı ama bisikletçiler güvenlik şartlarını protesto etmek için büyük kısmında birlikte ve yavaş hareket ettiği için o etaptaki dereceler genel sıralamada fark yaratmadı.

Di Luca üst üste 7. etapta yarış liderliğini korudu.

Günün ilk kaçışı Vladimir Isaichev'den geldi. Fakat Rus sürücü, Maro Marzano tarafından yakalandı. Armstrong da bir ara rakiplerine liderlik etti ama finiş çizgisine 8 km kala, etabı kazanma çabasından vazgeçti.

Cavendish 4 saat 50 dakikadan uzun sürede galibiyete ulaştı: “Görünüşe bakılırsa, sandığımdan daha formdayım.”

Yarışın 2. ve 3. etaplarını zaferle tamamlayan, İtalya'nın yıldız sürücüsü Alessandro Petacchi bu kez Tyler Farrar'ın ardında kalarak 3. oldu.

Sürücüler gece yataklarına yattıklarında muhtemelen, akıllarında ertesi gün koşulacak ve genel sıralamayı altüst edebilecek bireysel zamana karşı etap vardı.

12. Etap (21 Mayıs Perşembe, Sestri Levante - Riomaggiore (BZK), 60.6 km)

Turun ilk bireysel zamana karşı etabının yıldızı Denis Menchov'du (Rabobank). Tepelik parkurda 60.6 kilometreyi bir saat 54 saniyede geçti. Hem günü galibiyetle kapattı hem de pembe mayoyu Di Luca'nın sırtından çekip aldı. Genel sıralamanın zirvesine 34 saniye farkla yerleşti.

Di Luca yıldı mı? Hayır: " Menchov çok iyi sürdü ama halimden memnunum. Pembe mayoyu olabildiğince kısa sürede geri almayı umuyorum." Bu süre çok kısa olmayacaktı ama... "Hâlâ Giro'yu kazanabileceğimi düşünüyorum." ...neden olmasın?

Armstrong etabı 13. sırada bitirdi ve genel sırlamada 12. basamağa kadar yükseldi. Amerikalı sürücünün takım arkadaşı Levi Leipheimer ise etabı 2. sırada tamamlayınca genel sıralamada Di Luca'nın hemen arkasına, 3. sıraya yerleşti.

Bir fire...Filippo Pozzato (Katusha) bu etapta düşüp sağ dizini incitti. Genel sıralamanın 51. basamağındayken, Cumartesi günü mücadeleden çekildi.

13. Etap (22 Mayıs Cuma, Lido di Camaiore - Floransa, 176 km)

Toskana’nın izlenimci ressamları kışkırtan manzaraları...

Bu etapta sadece 2 küçük tırmanış şeridi vardı. Sprinterlerin parlaması bekleniyordu. Beklenen oldu. Bir gün önce 24. yaş gününü kutlayan Mark Cavendish! Pist bisikletinden gelen Britanyalı sürücü, yarıştaki 3. etap zaferini elde etti. İlk 20 km geçildikten sonra düştü ama son 300 metrede nefes kesiciydi.

Menchov, Di Luca, Leipheimer ve Armstrong etabı ana grup içinde, yani Cavendish'in 8 saniye gerisinde tamamladılar. Bir önceki etabın galibi Menchov buna rağmen pembe mayoyu korudu.

Start verildikten 12 kilometre sonra Bjorn Schroder, Leonardo Scarselli ve Mikhail Ignatiev etabın ilk kaçışını gerçekleştirdiler. Shroder bitime 30 kilometre kala atak yaptı ama ana grup finiş çizgisinden 6 km önce Alman sürücüyü yuttu.

Yohann Gene ile çarpıştıktan sonra bisiklet değiştiren Cavendish, kendisini son sprinte hazırlayan takım arkadaşı Mark Renshaw'un da yardımıyla galip geldi: “Yüzde 100 perfromansla yarışmak zorunda kalmadım. Finişte yüzde 80-90’lardaydım. Yine de etabı kazandım.” Bravo doğrusu.

Cavendish, Mart’ta Milano-San Remo klasiğini kazandı, 92. İtalya Bisiklet Turu’nda (Giro d'Italia) 3 etap galibiyeti elde eden ilk sürücü oldu...ve ilgiçtir, bu etap sonunda yarışı bıraktı.

Columbia takımı yöneticisi Rolf Aldag: "Giro'da çok başarılı 2 hafta geçirdi ama hâlâ çok genç ve önünde uzun bir kariyer var...Onun için en iyisi, Fransa Turu'ndan (4-26 Temmuz) önce biraz dinlenip kendine gelmesi." Columbia bundan sonra Michael Rogers ve Thomas Lovkvist ile genel sıralama galibiyeti kovalayacaktı.

14. Etap (23 Mayıs Cumartesi, Campi Bisenzio - Bolonya, 172 km)

Avustralyalı Simon Gerrans, son 2 km'deki tırmanışıyla Cervelo takımını zafere taşıdı. Genel sıralamanın ne lideri ne 2.si ne de ikisi arasındaki fark değişti: Menchov, di Luca, 34 saniye.

Sürücüler 5 tırmanış şeridini aşma hedefiyle yola çıktı. 10'dan fazlası erkenden kaçtı. Bir ara kaçanlarla ana grup arasındaki fark yaklaşık 4,5 dakikayı buldu.

Son tırmanışta en güçlü bacaklar Gerrans'daydı. Ana grubu bir dakikadan fazla farkla geride bıraktı.

Di Luca'nın takımı LPR, etabın büyük kısmında kaçanları kovaladı ama diğer takımlar yardım etmeyince vazgeçti. Di Luca: "Bugün çok fazla enerji harcadık. Liquigas daha fazla yardımcı olabilirdi. Atak yapacaklarını söyleyip duruyorlar."

15. Etap (24 Mayıs Pazar, Forlì - Faenza, 161 km)

Haftanın son gününde etap galipleri listesi uzadı. Leonardo Bertagnolli (Diquigiovanni), en yakın rakibi Serge Pauwels'in tam 54 saniye önünde, galip geldi. İtalyan bisikletçinin Giro’daki ilk galibiyetiydi. Menchov 16. sırada kaldı ama 11.etap sonunda ele geçirdiği liderliği yine hiçbir rakibine kaptırmadı.

Adı pek sık anılmayan, yarışın 2006 şampiyonu Ivan Basso, lideri 3 dakikadan fazla farkla izledi. Armstrong ise zirvenin yaklaşık 8 buçuk dakika gerisine düştü.

Menchov liderliğini korudu korumasına da 2. sıradaki di Luca karşısında 34 saniyelik avantaj, dik bir tırmanış şeridiyle tamamlanacak 16. etap öncesinde fazla rahatlamasına izin vermiyordu.

16. Etap (25 Mayıs Pazartesi, Pergola - Monte Petrano, 237 km)

Apenin Dağları’na hoşgeldiniz. Adamımız, Fransa Turu'nun son şampiyonu Carlos Sastre. İspanyol sürücü turun 3. ve son haftasına etap galibiyetiyle başladı.

Menchov günü 2. sırada kapattı, bu sayede yarış liderliğini sürdürdü. Di Luca'yı 39 saniye farkla 2. sırada tuttu.

Sastre, Giro'daki ilk etap zaferini, 37 dereceye varan sıcaklıkta elde etti. 34 yaşındaki sürücü -dile kolay- 7 saat, 11 dakika, 54 saniye pedal bastı. Genel sıralamada 5. basamaktan 3.’ye yükseldi: "Yarışın en zor etaplarından biriydi ama buraya elimden gelen her şeyi yapmak için geldim."

Armstrong ise etabı 10.’lukla bitirdi ve yarış sıralamasında bir basamak atlayıp 12. basamağa yerleşti: “Belki de bugüne kadar tecrübe ettiğim en zor etaplardan biriydi.”

17. Etap (27 Mayıs Çarşamba, Chieti - Blockhaus, 83 km)

Salı, turun 2. dinlenme günüydü. Artık sadece 5 etap kaldı. Bunlardan ilki bugün koşulacak. Kısa ama tırmanışla sona erecek bir etap. Turun 100. yılında şampiyonluk unvanını Alberto Contador'dan kimin devralacağı bu Pazar, başkent Roma'da düzenlenecek bireysel zamana karşı etap sonunda belli olacak. Hayırlısı.