İziç: Mehmet Okur bizim için kayıp

A Milli Erkek Basketbol Takımı Yardımcı Antrenörü Nihat İziç, Mehmet Okur'un sakatlığı nedeniyle 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası'nda yer alamayacak olmasının büyük kayıp olduğunu söyledi.

27.04.2010 - 11:17

İziç: Mehmet Okur bizim için kayıp

ANKARA - (A) Milli Erkek Basketbol Takımı Yardımcı Antrenörü Nihat İziç, milli basketbolcu Mehmet Okur'un sakatlığı nedeniyle 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası'nda yer alamayacak olmasının büyük kayıp olduğunu söyledi.

2010 Dünya Basketbol Şampiyonası ve (A) Milli Takım ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan İziç, Mehmet Okur'un sakatlığının tüm basketbol camiasında 'şok' etkisi yarattığını belirtti.

Okur'un yokluğunu Dünya Şampiyonası'nda mutlaka hissedeceklerini kaydeden İziç, ''Çok şanssız ve talihsiz bir sakatlık oldu.  Mehmet, Amerikan Basketbol Ligi'nde (NBA) bu sezona kötü başlasa da normal sezonun sonlarına doğru performansını daha da artırdı ve gerçek Mehmet gibi oynamaya başladı. Onun milli takıma yapacağı katkı bizler için çok önemliydi. Yokluğunu elbette hissedeceğiz. Takımımızdaki diğer oyuncular Mehmet'in boşluğunu doldurmaya çalışacak'' dedi.

(A) Milli Takım Kaptanı Hidayet Türkoğlu'nun ise formsuz olduğuna inanmadığını ifade eden İziç, ''Hidayet, sezon başında yeni bir takıma, şehire ve sisteme geçti. Bu duruma adapte olmak elbette kolay değil. Sezon boyunca şansızlıklar yaşasa da onun ne kadar değerli ve iyi bir oyuncu olduğunu hepimiz iyi biliyoruz. Hidayet'in geçmiş yıllarda Türk Milli Takımı ile önemli başarıları var. Kaptanımız, şampiyonadaki en büyük kozlarımızdan biri olacaktır. Hidayet'in bizimle birlikte çok iyi bir hazırlık dönemi geçireceğine ve şampiyonada çok başarılı maçlar oynayacağına inanıyorum'' diye konuştu.

Ersan İlyasova'nın NBA'de çok başarılı bir sezon geçirdiğinin altını çizen Nihat İziç, şöyle devam etti:

''Ersan, dünyanın en önemli liglerinden bir olan NBA'de şu anda play-off'larda mücadele eden tek Türk oyuncu. Ersan'ın ligin normal sezonunda ve play-off döneminde şimdiye kadar sergilediği performansını, büyük bir gururla izliyoruz. O, Türk basketbolunun geleceği açısından çok önemli bir oyuncu. Kendisini NBA'de daha çok geliştireceğine ve büyük başarılar kazanacağına inanıyorum. 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası'nda da bizlere çok büyük katkıları olacak.''

''TANJEVİC'İN VARLIĞI BİZLER İÇİN ÇOK ÖNEMLİ''
Nihat İziç, bağırsağındaki rahatsızlık nedeniyle cerrahi operasyon geçiren Fenerbahçe Ülker ve (A) Milli Basketbol Takımı Antrenörü Bogdan Tanjevic'in durumunun her geçen gün iyiye gittiğini söyledi.

Tecrübeli antrenörü 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası'nda milli takımın başında görmeyi umduklarını belirten İziç, ''Onun varlığı bizler için çok önemli. Ameliyatı çok başarılı geçti. Tanjevic çok hırslı bir insan. Bunu sahada da görebiliyoruz. En yakın zamanda kendini toparlayarak milli takımın başında yer alacaktır. Kendisine tekrar geçmiş olsun'' diye konuştu.

DÜNYA ŞAMPİYONASI'NIN TÜRKİYE İÇİN ÖNEMİ
Nihat İziç, 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası'nın Türk basketbolu için çok önemli bir organizasyon olduğunu vurguladı.

Türkiye'nin şampiyonada hem organizasyon, hem de sportif anlamda çok önemli bir sınav vereceğini ifade eden İziç, sözlerini şöyle tamamladı:

''İstanbul, Ankara, Kayseri ve İzmir, Türkiye'nin en güzel şehirleri arasında yer alıyor. Bu kentlerin dünya vitrinine çıkmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum. 2001'de Türkiye'de düzenlenen Avrupa Şampiyonası, basketbola çok şey kazandırmıştı. Dünya Şampiyonası'nın da Türk basketbolunun geleceğine çok şey katacağını düşünüyorum. Şampiyonada grup maçlarımızı oynayacağımız Ankara Arena'nın içini görme şansım henüz olmadı, ama dışarıdan bile bakınca çok güzel ve modern bir tesis olduğu rahatlıkla görülebiliyor. İstanbul, Kayseri ve İzmir'deki salonlar da şampiyonayı rahatlıkla kaldırabilecek konfora ve imkana sahip. Ankara, basketbolu bilen ve yakından takip eden seyircilere sahip bir kent. Bu seyirci topluluğunun desteğiyle grubumuzdaki maçlarda iyi bir performans ortaya koyacağımızı düşünüyorum.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...