İzmir'e yeni stat

2016 Avrupa Şampiyonası'na adaylık çerçevesinde İzmir'in Karşıyaka ilçesine 40 bin kişilik yeni bir stat yapılacağı açıklandı.

05.08.2009 - 18:35

Türkiye'de düzenlenmesi için adaylık başvurusu yapılacak 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası'nın hazırlıkları kapsamında, İzmir'in Karşıyaka ilçesindeki Örnekköy semtinde, yarı final maçı yapılabilecek kapasitede, 40 bin kişilik stat inşa edilecek.

İzmir Valisi Cahit Kıraç, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mahmut Özgener, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve diğer ilgililer, İzmir'de yapılması planlanan stat konusunun detaylarını görüşmek amacıyla bir araya geldi.

Valilik'te düzenlenen toplantı sonrasında gazetecilere açıklama yapan Vali Kıraç, ''Türkiye'nin turnuvaya ev sahipliği yapması halinde, İzmir'in böyle bir organizasyonun dışında kalmaması yönünde irade birliğine vardıklarını'' söyledi.

Turnuvada yarı final maçına ev sahipliği yapacak stadın en az 40 bin kişilik olması gerektiğini ifade eden Kıraç, stat için İzmir'de uygun hazine arazisi bakıldığını, 100-200 dönüm büyüklüğünde tek parça arazinin Karşıyaka'da saptandığını kaydetti.

Kocaoğlu'nun İzmir'e stat kazandırılacağına yönelik açıklamaları olduğunu hatırlatan Kıraç, stadın inşası konusunda tüm yetkililerin elinden geleni yapacağını, bu yönde irade birliği bulunduğunu, yakın zaman içinde Devlet Bakanı Faruk Özak ile temasa geçeceklerini bildirdi.

Türkiye'nin turnuvaya ev sahipliği yapmasını arzu ettiklerini vurgulayan Kıraç, ''İzmir, coğrafyasıyla, insan kaynaklarıyla, spor altyapısıyla böyle bir organizasyonda en iyi ev sahipliği yapacak iller arasındadır. Biz de üzerimize düşen görevi yerine getirmeye hazırız'' dedi.

MAHMUT ÖZGENER
Futbol Federasyonu Başkanı Özgener, Vali Kıraç'a bu toplantıyı düzenlediği için teşekkür ederek, göreve geldikleri günden bu yana, Türkiye'de futbolun geleceği için stat yapımının önemini vurguladıklarını, 2016 adaylığı ile bu konunun daha da önem kazandığını söyledi.

2016 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda ilk kez 16 değil, 24 takımın yarışacağını, turnuvada toplam 51 maçın oynanacağını, bunun da çok daha fazla seyirci anlamına geldiğini ifade eden Özgener, İzmir'de bir yarı final maçı ile 6-7 eleme maçı oynanmasını öngördüklerini kaydetti.

Özgener, ''Stadın yerinin belirlenmesi nedeniyle, yetkililere teşekkür ediyorum. Adaylığa ilişkin dosya 15 Şubat 2010 tarihinde UEFA'ya teslim edilecek. Bu dosyada tüm stat projelerinin bulunması gerekiyor. Stat yerinin netlik kazanması bu nedenle acil ve önemli. Stat projelerini biz yaptıracağız ve dünyanın önde gelen iki firması ile anlaşma aşamasındayız. Projeler şekillenirken, firma kentin ihtiyaçlarını göz önünde bulunduracak'' dedi.

KOCAOĞLU: STAT HER DURUMDA YAPILACAK
Adaylık sürecinde Futbol Federasyonuna başarılar dileyen Kocaoğlu ise İzmir'in mutlaka bu organizasyonda yer alması gerektiğini, İzmirlilere 5 yıl içinde 2 stat sözü verdiklerini belirtti.

Yapılacak stadın, planladıklarına oranla daha kapasiteli ve maliyetli olacağını, ancak bu sorunun da aşılacağını ifade eden Kocaoğlu, ''Stadın yeri üç aşağı beş yukarı belli oldu, Karşıyaka Örnekköy'de, tenis kortlarının üzerinde bulunan alanda olacak'' dedi.

Kocaoğlu, bir gazetecinin sorusu üzerine, stadın yapılmasının Türkiye'nin şampiyonaya ev sahipliğine bağlı olmadığını belirterek, ''Stat her durumda yapılacak'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...