Jedinak: F.Bahçe'ye gol attığım için mutluyum

Gençlerbirliği'nin Avustralyalı Futbolcusu Mile Jedınak, Türkiye'deki ilk golünü Fenerbahçe gibi bir takıma attığı için çok mutlu olduğunu söyledi.

Haberler 25.02.2009 - 13:43

Gençlerbirliği'nin devre arası transfer döneminde kadrosuna kattığı Avustralyalı futbolcu Mile Jedinak, Türkiye'deki ilk golünü Fenerbahçe gibi ciddi bir takıma attığı için çok mutlu olduğunu söyledi.

Karşılaşmada kaydettiği golle maçı 1-0 kazanmalarının kendisini daha mutlu kıldığını ifade eden Jedinak, ''Türkiye'deki ilk golümü attığım için çok mutluyum. Çok şanslıyım ki bunu Fenerbahçe gibi ciddi bir takıma karşı attım. Bunun dışında önemli olan takımımın kazanmasıydı. Ben atmışım, bir başka arkadaşım atmış, bu çok önemli değil. Başka bir arkadaşım da atsaydı, yine aynı hisleri ve aynı mutluluğu duyardım. Onun için çok mutluyum'' dedi.

''FENERBAHÇE'NİN KÖTÜ OYNAMA LÜKSÜ YOK''
Fenerbahçe'nin bireysel olarak değerlendirildiğinde çok kaliteli oyunculardan kurulu olduğunu vurgulayan Avustralyalı futbolcu, ''Hem yerli, hem yabancı milli takımlarda oynayan oyuncuları var. Bizim maça da iyi başladılar. Televizyondan seyrettiğim Fenerbahçe ile bizim maçta oynayan Fenerbahçe farklı gibi geldi bana. Ne olursa olsun, Fenerbahçe'nin kötü oynama gibi bir lüksü yok'' diye konuştu.

Jedinak sözlerini, ''Maçta zaman geçtikçe ilk yarının sonlarına doğru rakibi çözmeye başladık. İkinci yarıda soyunma odasında yaptığımız konuşmalarda ve teknik direktörümüzün verdiği taktiklerle iyice çözdük. İkinci yarıda da bunları tam anlamıyla yerine getirdik ve kazandık. Çünkü Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş gibi takımlara karşı oynadığınızda 11 kişinin de iyi oynaması ve görevini iyi yapması lazım. Biz de bunu yerine getirdik. Rakibimiz çok iyi oynamadı. Bireysel olarak baktığınızda maçın kaderini her an değiştirecek oyuncuları var. İyi oynamadılar. İlk yarının başında biraz oynadılar. Ama bizim onları çözmemizle, eksikleri kapatmamızla ve 11 kişi takım olarak iyi oynamamızla onların oyununu kestik. Bu yine de Fenerbahçe için bahane olamaz. Çünkü çok iyi bir takım'' şeklinde sürdürdü.

TÜRKİYE LİGİ DEĞERLENDİRMESİ

Mile Jedinak, ülkesindeki lig ile Turkcell Süper Lig'i değerlendirerek, ''Türkiye Ligi biraz daha hızlı ve sert oynanan bir lig'' dedi.

''Avustralya'da 8, burada ise 18 takım var'' diyen Jedinak, ''17 kez deplasmana gidiyorsunuz. Taraftarların maça ilgisi burada daha fazla. Adaptasyonum hiç kolay olmadı. Adaptasyon sorunumu, aldığımız iyi sonuçlarla, arkadaşlarımın yardımıyla en aza indireceğim. O yüzden adapte olmam biraz zaman alacak gibi. Yüzde yüz adapte olamazsınız. Yüzde yüz olsanız, zaten Türk olursunuz. Bana karşı teknik direktörümüzün arkadaşlarımın ve herkesin inanılmaz bir yardımı var. James Troisi ve Bruce Djite'nin burada olması benim için büyük bir avantaj. Gelmeden önce de onların fikirlerini aldım. Sonuçta benden önce geldiler ve benden daha fazla bilgileri var'' şeklinde konuştu.

MİLLİ TAKIM TEKNİK DİREKTÖRÜ İKNA ETTİ
Gençlerbirliği'ne transferinin sözkonusu olduğu andan itibaren değişik kişilerden bilgiler aldığını ifade eden Jedinak, ''Öncelikle takım arkadaşım Bruce Djite'den bayağı bir bilgi aldım. Benim menajerim Türk kulüpleriyle içli-dışlı olan biri. O yüzden ondan da bayağı bir bilgi aldım. Bir de Avustralya Milli Takım Teknik Direktörü ile konuştum. O da bana 'Türkiye'ye gitmen senin için çok iyi bir basamak olur. Ondan sonra daha farklı yerlere gelebilirsin' dedi. O da beni öyle motive edince, kafamda soru işareti kalmadı'' diye konuştu.

Her futbolcunun olduğu gibi kendisinin de amaçları bulunduğunu hatırlatan Avustralyalı orta saha oyuncusu, ''Ama şu anda düşüncem tamamen Gençlerbirliği üzerine. Çünkü burada oynadığım futboldan çok zevk alıyorum. Takımda bulunmaktan, takım mantalitesinden büyük zevk alıyorum. Takım başarılı oldukça benim diğer hayallerim de gerçekleşecektir'' dedi.

TÜRKİYE'YE HER GEÇEN GÜN DAHA ALIŞIYOR
Mile Jedinak, Türkiye'de çok kısa zaman bulunduğunu ve bu nedenle de hiç kimseyi yargılamayacağını anlatarak, ''Türkiye'ye geleli çok kısa bir zaman oldu. Zaten bunun da bir ayını kampta geçirdik. Şu ana kadar kimseyi yargılayamam. Türk insanları çok sıcakkanlı, çok dost canlısı. O bakımdan bir sıkıntı çekmedim. Kız arkadaşım burada. Ankara'da geçirdiğim her gün sonrasında buraya daha çok alışıyorum. Bir yerlere gidiyorum. Bu nedenle Ankara bana daha sıcak gelmeye başlıyor. Şu an için olumsuz birşey söyleyemem'' diye konuştu.

Avustralya'da konuştuğu hiç kimseden Türkiye ile ilgili negatif bir yorum almadığına dikkati çeken Jedinak, ''Negatif bir yorum almak için birşeyleri gidip görmeniz lazım. Kitaptan okuyarak ve film seyrederek alamazsınız. Ben Türkiye'nin içindeyim ve her geçen gün pozitif şeyler kazanıyorum. Ülkeme döndüğümde bunları arkadaşlarımla paylaşacağım. Bu tip şeyler benim için çok büyük sıkıntı değil. Yaşadığım ülke kozmopolit bir ülke. Her dinden, her ırktan insanın yaşadığı bir yer. Dini konular da benim için problem olmuyor. Hepsine saygım var'' değerlendirmesini yaptı.

İDOLLERİ PIRLO VE VIERA
Mile Jedinak, yurtdışında oynayan bazı Türk oyuncuları beğendiğini, Türkiye'de de Sivassporlu Mehmet Yıldız'ı istikrar abidesi olarak gördüğünü belirterek, ''Mehmet Yıldız çok güçlü, istekli ve istikrarı çok iyi olan bir futbolcu. Hamit ve Halil Altıntop kardeşler, Tugay Kerimoğlu gibi oyuncular beğendiğim oyuncular. Bunlar aklıma en başta gelen isimler'' dedi.

Avustralyalı futbolcu, kendisi gibi ön liberoda görev yapan İtalyan futbolcu Pirlo ve Fransız Viera'yı örnek aldığını belirterek, ''Çünkü onlar da benim gibi ön libero oynuyorlar. Messi, Kaka gibi oyuncuları izlemek de bana çok büyük bir zevk veriyor. Türkiye'ye gelmeden önce de maçları takip ediyordum. Türkiye'yi Avrupa Şampiyonası ve Dünya Kupası'nda takip ettim. O futbolcularla aynı ligde karşı karşıya oynamak benim için onur verici'' dedi.

EN BÜYÜK YARDIMCISI KIZ ARKADAŞI NATALİ
Maçlardaki sakin tavrının özel hayatında da geçerliği olduğunu ifade eden Jedinak, ''Yeşil saha ile özel hayatım aynı. Bazen sahada daha hırçınım diyebilirim'' şeklinde konuştu.

Jedinak, maçlara göre özel hayatında daha rahat olduğunu belirterek, ''Futbolda bazı pozisyonlarda gerilebiliyorsunuz. Benim sakin bir hayat tarzım var. Kız arkadaşım Natali bana çok yardımcı oluyor. Kolay anlaşabildiğim bir arkadaşım. Kız arkadaşım bana 'hayatta hiçbir şeye canını sıkmaya gerek yok' şeklinde telkinlerde bulunuyor. Ben de onun bu telkinleriyle rahatlıyorum'' diyerek sözlerini tamamladı.

Sayfa Yükleniyor...