Jenson Button'ın şampiyonluk öyküsü

Formula 1 2009 sezonu şampiyonu Jenson Button, 9 yıllık F1 kariyerinde mutlu sona Brawn GP ile ulaştı.

Ntvspor 18.10.2009 - 21:45

Jenson Button'ın şampiyonluk öyküsü

Jenson Button, Formula 1 dünyasına adım atalı 9 yıl oldu. İngiliz pilot, Williams takımında geçirdiği ilk sezonunda 12 puan toplayabildi. Ertesi sezon daha da zor geçti. Button Benetton'a, sadece 2 puan kazandırabildi. Benetton 2002'de Renault adını aldı. Button o yıl yedinci oldu.

2003'te BAR takımı adına mücadele eden Button, deneyimli Jacques Villeneuve ile takım arkadaşı olma fırsatı yakaladı. O sezonu 17 puanla 9. sırada kapattı.

2004, Button'ın en parlak sezonlarından biriydi. Sadece Ferrari pilotları onu geçebildi. İtalya'da kariyerininin ve BAR tarihinin ilk pole pozisyonunu elde etti. 10 Grand Prix'de podyuma çıktı, sezonu 3. bitirdi.

Williams ile sözleşme şartlarında anlaşamayınca, 2005'te de BAR'da kaldı ve yıl sonunda dokuzuncu sırayı aldı. Button'ın ilk yarış galibiyeti ise 2006'da geldi. Macaristan'da Honda'yı podyumun ilk basamağına taşıyan İngiliz pilot, o sezon altıncı oldu.

Bir sezon sonra, Honda'da kullandığı otomobille sorunlar yaşadı. Şampiyona boyunca 6 puandan fazlasını alamadı ve 15. sırada kaldı. Honda'daki sorunlar 2008'de de çözülmedi. Button geçen yıl, sadece 3 puan ile 18. oldu.

Honda'nın Formula 1'den çekilme kararı almasıyla Button'ın makus talihi de değişti. Kendisini bir anda yeni kurulan Brawn GP takımında bulan Button, yeni takımının kuralları rakiplerinden daha iyi yorumlaması ile ilk kez yapabileceklerini gösterebileceği bir otomobil ile yarışma fırsatı buldu.

Bu fırsatı da çok iyi değerlendirdi ve 4'ünde ilk cepten başladığı sezonun ilk 7 yarışından altısını kazandı. Ancak rakiplerin hızla otomobillerini geliştirmesiyle Button'ın da hızı kesildi. Türkiye'de galibiyete ulaştıktan 2 hafta sonra, ülkesinde; Silverstone Pisti'nde, 6. sıradan öteye gidemedi.

Button yılın ilk yarısını aratıyordu ama Tokyo'da koşulan, sezonun sondan üçüncü yarışına başlarken de şampiyona liderliği elinde bulunduruyordu. Üstelik en yakın rakibi ve takım arkadaşı Rubens Barrichello'nun 25 puan önündeydi. Suzuka Pisti'nde Barrichello'dan 5 puan fazla alması, kariyerinin ilk Formula 1 Dünya Şampiyonluğu’na ulaşmasına yetecekti. Ama olmadı. Sebastian Vettel birinci olurken, o sekizinci sırada kaldı.

Brezilya Grand Prix'si öncesi şampiyonluk yarışını sürdüren sadece 3 pilot vardı. Button, Barrichello'nun 14, Vettel'in 16 puan önünde liderdi. İngiliz pilot bu kez eline kadar gelen fırsatı geri çevirmedi ve Brezilya'da, kariyerinin ilk dünya şampiyonluğunu elde etmeyi başardı.

Button'ın, gelecek sezon Ferrari, McLaren gibi takımların daha iyi otomobillerle piste çıkacağı düşünülürse, aynı başarıyı tekrar edip edemeyeceği şimdiden merakla bekleniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...