Johnson'dan komplo teorisi

Kanadalı eski sprinter Ben Johnson, Şubat ayında yayımlanacak otobiyografisinde bir komplo hikayesine de yer verdi.

Haberler - Ntvspor 28.12.2009 - 12:43

Johnson'dan komplo teorisi

Ben Johnson'ın yeniden gündeme gelen iddiası 21 yıl öncesine dayanıyor. Johnson, 1988 Seul Olimpiyatı 100 metre finalinde Carl Lewis'i geçerek kendi dünya rekorunu 9.79 saniyeye çekti. Ancak bu başarıyı bir doping skandalı izledi. İdrar örneğinde stanozolol bulunması üzerine Johnson diskalifiye edildi. Kanadalı atlet, 1987'de dünya rekoru kırarken de steroid kullandığını itiraf edince bir rekorundan daha oldu. Fakat Johnson'ın ekibi, idrar örneğinde 'stanozolol'e rastlanmasına bir türlü anlam veremedi. Ekip, Johnson'ın doping yaptığını kabul ediyordu ama idrar örneğinde stanozolol değil, furazobol adlı bir steroid bulunması gerektiğini düşünüyordu.

Johnson otobiyografisinde bu karışıklığa da değiniyor. Sprint yıldızı, sabotaja kurban gittiğini ve bunu kanıtlayabileceğini öne sürüyor. Johnson, Seul'deki 100 metre yarışından sonra doping kontrolü yapılan bölgede idrar örneği vermeyi beklerken, içeceğine stanozolol katıldığını iddia ediyor.

İngiliz Daily Telegraph Gazetesi, Johnson'ın kendilerine bir elektronik posta göndererek iddiasını anlattığını yazdı. Gazeteye göre, Johnson elektronik postasında, içeceğine yasak madde katan kişinin eski Amerikan futbolu oyucusu, yeni mücevher tüccarı Andre Jackson olduğunu ve kendisinin de bu hikayeyi itiraf ettiğini öne sürdü.

Bu iddianın ucu, Johnson'ın Seul'de diskalifiye olmasıyla 100 metre yarışındaki birincilik unvanını devretmek zorunda kaldığı Carl Lewsi'e de dokunuyor. Lewis, 2006'da yayımlanan kitabında Jackson'ı aile dostu diye tanımlamış ve Johnson'ın iddiasının gerçek olabileceğine ihtimal vermediğini ifade etmişti.

Sayfa Yükleniyor...